info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog Tipy pro zdravý spánek Tipy, jak rychle usnout. Nejlepší metody

Tipy, jak rychle usnout. Nejlepší metody

Po nabitém dni se těšíte do postele, ale jakmile se vaše hlava dotkne polštáře, nejde vám usnout. Jestli se v tomto souvětí vidíte, nezoufejte, usínání už nemusí být strašák. Sepsali jsme pro vás nejspolehlivější tipy co dělat, když nemůžete usnout.
Co bychom za to dali, kdybychom věděli, jak usnout do minuty jako nemluvně. Realita je většinou odlišná. V průměru nám trvá usnout něco mezi 7 až 15 minutami. Pokud se tedy vejdete do tohoto rozmezí, usínáte tak, jak máte. Co ale dělat, když to trvá déle?
 

Metoda 4 7 8

Metoda 4 7 8 využívá techniku vědomého dýchání, které zklidňuje nejen mysl, ale i tělo. Tato metoda má svůj původ v pradávném jogínském cvičení pranayama, která se zaměřuje na dýchání. Pomocí této metody vám ukážeme, jak se uklidnit a usnout.
 

Jak rychle usnout metodou 4 7 8? 

  • Nadechněte se po dobu 4 sekund. 
  • Zadržte dech na 7 sekund.
  • Vydechujte po dobu 8 sekund.
  • Opakujte, dokud neusnete.
Náš mozek se při této metodě soustředí na počítání a dech. Tělo i mysl se při opakování postupně uvolní a bude více připraveno na spánek.
 

Uzpůsobte si ložnici 

Pokud máte problémy s usínáním, přizpůsobte si na spánek ložnici. Ideální je používat ložnici jen na spaní. Mozek si tento prostor spojí jen s usínáním a vy usnete rychleji. Na podobném principu funguje i čichová paměť, proto si kupte sprej, svíčku či difuzér, který bude vonět jen v ložnici. Dejte si však pozor, aby nevoněl příliš. Z přemíry vůně vás totiž může bolet hlava. 

Stejně tak odstraňte z ložnice věci, které by vás mohly rozptylovat. Elektroniku odneste do jiné místnosti a používejte v ložnici žárovky s teplým odstínem. 

Usínání ovlivňuje i to, na čem spíte. Kvalitní matrace a postel má vliv nejen na zdravý spánek, ale i na usínání. Výběr matrace je naprosto zásadní, ovlivňuje totiž kvalitu spánku až z 80 %.
 

Jak usnout bez zlozvyků

Vyhnout se určitým zlozvykům je základ pro rychlé usínání. Co je potřeba změnit, abyste lépe usínali? Vypněte dvě hodiny před spaním obrazovku. Modré světlo vám zabraňuje vyplavování melatoninu a šálí náš mozek. Ten si pak myslí, že je stále den. Vyhněte se dvě hodiny před spaním jezení a nepijte alkohol. Poslední kávu si dejte maximálně šest hodin před plánovaným spánkem. Těsně před spaním necvičte a neprovádějte žádné složité mentální úkony jako je například učení.

Nastavit si zdravé rituály vám také pomůže s usínáním. Těsně před spaním vyvětrejte a teplotu ložnice udržujte mezi 18 až 21 stupni. Co pomáhá k rychlému usnutí je zklidnit tělo u čtení knížky

Životní styl samozřejmě také ovlivňuje rychlost usínání i následný spánek. Vliv má i to, co jíte. Sport také hraje svoji roli. Pravidelným sportem se vyplavují důležité hormony a tělo je více v rovnováze. Vyzkoušet můžete například běh nebo cyklistiku. Pokud nejste zrovna fandové těchto sportů, zkuste hiit trénink nebo jógu.