info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog Tipy pro zdravý spánek Při usínání pozor na modré světlo!

Při usínání pozor na modré světlo!

Jako malí jste možná rádi usínali s žárovkou, abyste se tolik nebáli tmy kolem sebe. Černočerná tma a naprosté ticho je však pro spánek luxus, který by si měl dopřávat každý z nás. Současnou hrozbou a zátěží pro spánek a celý organismus, je však světlo modré. Nejen ve dne, ale především k večeru a v noci se vystavujeme účinkům takzvaného modrého světla vycházejícího z monitorů a našich chytrých zařízení, které může ovlivnit náš spánek a dokonce stát za významným narušením spánkového biorytmu.

Spánek je nepostradatelnou součástí každodenního života poukazující na celkovou kvalitu těla i fyzického a mentálního nastavení. Nedostatek spánku či porucha usínání se při dlouhodobém opakování a trvání stává přítěží a vážným problémem, který by neměl být opomíjen ani přehlížen.

Při usínání pozor na modré světlo!

Na spánku a jeho kvalitě se mimo jiné podepisuje i přítomnost světla, která úzce souvisí s aktuálně rychle se vyvíjející moderní dobou. Nejedná se pouze o vnější umělé zdroje světla, které mohou narušovat spánkové cykly během noci. Především pak mladší lidé a mládež se potýká s vystavováním se negativním účinkům takzvaného modrého světla vycházejícího z monitorů, televizí i chytrých zařízení. Právě z těchto důvodů je mládež k tomuto náchylnější, jelikož využívání elektrotechnických zařízení před spánkem je u ní markantnější a imunita společně s odolností nižší. Ani častěji se objevující LED žárovky, které s příslibem úspor pronikají do našich ložnic nejsou zrovna dvakrát zdraví prospěšné.

Potlačování melatoninu

Modré světelné spektrum je ve velké míře přirozeně obsaženo ve slunečním světle a má tak bezprostřední dopad na náš biorytmus. Jmenovitě pak stojí za úbytkem tvorby melatoninu, který je tvořen výhradně za tmy a reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku. Tím dochází nejen k oddálení usnutí, ale také snížení celkové kvality spánku.

Modré světlo navíc aktivuje receptory sítnice stokrát více, než světlo bílé. Při dlouhodobém usínání u zapnuté televize nebo čtení z podsvícených displejů před spaním se vystavujeme riziku depresí, spánkových poruch či oslabení imunitního systému.

Při výčtu zdravotních potíží nesmíme opomenout kardiovaskulární nemoci nebo nádorové bujení. Právě melatonin stojí za kvalitou a zároveň hloubkou spánku, jeho tvorba je však jakýmkoliv světelným zdrojem potlačována.

Nebezpečné čtení před spaním

Modré světlo může stát za významným narušením spánkového biorytmu. Pro prevenci nebo zvláště v případě, kdy trpíte jakýmikoliv, ač jen drobnými problémy se spánkem a usínáním, vyzkoušejte odstranit všechny LED žárovky s modrým světlem ze své ložnice. Odložte tablety a smartphony daleko od postele a zkuste se oprostit od modrého světla ve své bezprostřední blízkosti zhruba 3 hodiny před tím, než se uložíte ke spánku.

"Vystavení modrému světlu způsobuje zpožďování biologických hodin, tedy oddalování usnutí a následný nedostatek spánku. Znepokojující je to v případě lidí pracujících na směny a těch, kteří se pozdě večer vystavují modrému světlu z podsvícených obrazovek, zejména pak dětí a dospívajících".

Vysvětluje Claude Gronfier, neurobiolog působící ve francouzském státním ústavu zdravotnictví a lékařského výzkumu INSERM.

Pro lepší usínání nezapomínejte na kvalitní matraci a polštář. Využijte také okenních rolet a masky na spaní, která vám připraví vhodné světelné podmínky pro vydatnější spánek.

Tato stránka používá technologii cookies pro vylepšení vašeho zážitku.