
Při usínání pozor na modré světlo!
Spánek je nepostradatelnou součástí každodenního života poukazující na celkovou kvalitu těla i fyzického a mentálního nastavení. Nedostatek spánku či porucha usínání se při dlouhodobém opakování a trvání stává přítěží a vážným problémem, který by neměl být opomíjen ani přehlížen.
Na spánku a jeho kvalitě se mimo jiné podepisuje i přítomnost světla, která úzce souvisí s aktuálně rychle se vyvíjející moderní dobou. Nejedná se pouze o vnější umělé zdroje světla, které mohou narušovat spánkové cykly během noci. Především pak mladší lidé a mládež se potýká s vystavováním se negativním účinkům takzvaného modrého světla vycházejícího z monitorů, televizí i chytrých zařízení. Právě z těchto důvodů je mládež k tomuto náchylnější, jelikož využívání elektrotechnických zařízení před spánkem je u ní markantnější a imunita společně s odolností nižší. Ani častěji se objevující LED žárovky, které s příslibem úspor pronikají do našich ložnic nejsou zrovna dvakrát zdraví prospěšné.
Potlačování melatoninu
Modré světelné spektrum je ve velké míře přirozeně obsaženo ve slunečním světle a má tak bezprostřední dopad na náš biorytmus. Jmenovitě pak stojí za úbytkem tvorby melatoninu, který je tvořen výhradně za tmy a reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku. Tím dochází nejen k oddálení usnutí, ale také snížení celkové kvality spánku.
Modré světlo navíc aktivuje receptory sítnice stokrát více, než světlo bílé. Při dlouhodobém usínání u zapnuté televize nebo čtení z podsvícených displejů před spaním se vystavujeme riziku depresí, spánkových poruch či oslabení imunitního systému.
Při výčtu zdravotních potíží nesmíme opomenout kardiovaskulární nemoci nebo nádorové bujení. Právě melatonin stojí za kvalitou a zároveň hloubkou spánku, jeho tvorba je však jakýmkoliv světelným zdrojem potlačována.
Nebezpečné čtení před spaním
Modré světlo může stát za významným narušením spánkového biorytmu. Pro prevenci nebo zvláště v případě, kdy trpíte jakýmikoliv, ač jen drobnými problémy se spánkem a usínáním, vyzkoušejte odstranit všechny LED žárovky s modrým světlem ze své ložnice. Odložte tablety a smartphony daleko od postele a zkuste se oprostit od modrého světla ve své bezprostřední blízkosti zhruba 3 hodiny před tím, než se uložíte ke spánku.
"Vystavení modrému světlu způsobuje zpožďování biologických hodin, tedy oddalování usnutí a následný nedostatek spánku. Znepokojující je to v případě lidí pracujících na směny a těch, kteří se pozdě večer vystavují modrému světlu z podsvícených obrazovek, zejména pak dětí a dospívajících".
Vysvětluje Claude Gronfier, neurobiolog působící ve francouzském státním ústavu zdravotnictví a lékařského výzkumu INSERM.
Pro lepší usínání nezapomínejte na kvalitní matraci a polštář. Využijte také okenních rolet a masky na spaní, která vám připraví vhodné světelné podmínky pro vydatnější spánek.