info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog Tipy pro zdravý spánek Kvalita spánku se s věkem mění. Jakou máte vy?

Kvalita spánku se s věkem mění. Jakou máte vy?

Spánek k životu člověka neodmyslitelně patří. V jeho průběhu tělo i mozek odpočívá, obnovuje síly a nabírá energii na následující den. Jedná se o čas, jehož doba trvání i kvalita je zásadní pro zdraví i celkovou pohodu člověka.
Potřeba i kvalita spánku se však s věkem mění, a zvláště v pozdějším věku se mohou objevit specifické problémy, které kvalitu odpočinku i spánku ovlivňují. Děti, dospělí i senioři mají na spánek jiné nároky a spánkové cykly se nám mění. K jakým změnám v souvislosti s věkem dochází? Kolik hodin by měl člověk v určitém věku spát a jaké spánkové návyky je potřeba vytvořit? A nezapomínejme ani na prostředí, ve kterém spíme.
 

Málo spánku nebo naopak příliš mnoho

O optimální délce spánku se diskutuje často. Nedostatek spánku člověku škodí, zvláště, je-li dlouhodobý, ale příliš dlouhý spánek také. Na délku spánku má značný vliv nejen věk, ale i životní styl a zdravotní stav. Pokud člověk spí příliš dlouho, může mu hrozit mnoho onemocnění, jako je cukrovka, onemocnění srdce nebo obezita. Při dlouhodobém krátkém spánku dochází k nevolnostem, nedostatečnému soustředění, závratím nebo oslabení dolních končetin. Neméně významná je i kvalita spánku. Tu je možné ovlivnit volbou správné matrace, kterou vybavíte svou postel. Při výběru matrace je také nutno vzít v úvahu polohu těla při spánku a samozřejmě i věk.
 

Potřeba spánku je individuální

Délka spánku se mění společně s věkem. Není daná přesná norma, kolik hodin by měl člověk přesně spát, uváděné údaje jsou pouze orientační. Potřeba spánku je podmíněna geneticky, doby spánku v různých tabulkách bývají spíše doporučené. Rozpětí je veliké – zatímco novorozenec prospí většinu dne, staršímu člověku může vyhovovat i pouhých pět hodin. Obecně lze říci, že čím je člověk starší, tím menší potřebu spánku má. Také spánek nebývá tak tvrdý, člověk se může budit a mít nepravidelné cykly spánku. Proces snižování kvality a délky spánku začíná již kolem třicátého roku života a značně se zhoršuje od padesáti let věku. K tomu přispívají i různé potíže zdravotního rázu, jako je vysoký tlak, spánkové poruchy či únik moči.

U lidí staršího věku lze kvalitu spánku zvýšit pomocí dobře vybrané matrace, která pomůže ulevit od bolesti kloubů i zad. Mezi kritéria výběru matrace pro seniory patří také výška, tuhost i materiál. Přečtěte si další tipy a rady pro výběr matrace zde nebo se podívejte na sortiment matrací vhodných pro seniory.
 

Orientační délky spánku v závislosti na věku

Obecně lze konstatovat, že nejdéle spí novorozenci, denní doba spánku se pohybuje od 14 do 17 hodin. Kojenci pak spí od 12 do 15 hodin denně, batolata 11 až 14 hodin. Předškoláci se pohybují v rozmezí spánku od 10 do 13 hodin, zatímco školáci spí denně kolem 8 až 10 hodin. Teenageři mají dobu spánku mezi 8 až 10 hodinami, mládež 7 až 9 hodin denně. Dospělí pak spánkem stráví 7 až 9 hodin, senioři o hodinu méně. S narůstajícím věkem postupně klesá i kvalita spánku a senioři mohou pospávat i během dne.

TIP: Praktické tipy pro zdravý spánek
 

Spánková rutina pomáhá

I na kvalitě spánku lze mnoho zlepšit. Záleží na věku, u dětí jde především o večerní režim a rutinu, se kterou se děti dostanou včas do postele. Jestliže chcete zaručit dětem i dospělým hluboký zdravý spánek, odstraňte z pokoje nebo ložnice rušivé elementy, jako je elektronika, a zajistěte dobré zatemnění místnosti. Nezapomeňte na kvalitní postel, matraci a lůžkoviny. Vyhněte se večerním těžkým jídlům, alkoholu a kouření a také stresovým situacím. Ložnice by měla být na klidném místě a teplota v ní by neměla přesáhnout 18 stupňů.

TIP: Přečtěte si, jak ovlivňuje modré světlo kvalitu spánku.