info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.

Jak vybrat matraci pro seniory?

Matrace pro seniory musí být zkrátka nejlepší – kdo jiný totiž potřebuje více komfortu? Aby ulevila bolavým kloubům, zádům a pomohla se vstáváním, rodičům nebo prarodičům s výběrem pomozte. Řešit budete materiál, výšku a rošt, na který ji položíte.

 

Jaká kritéria při výběru matrace pro seniory musíte zvážit?

S přibývajícím věkem je každý pohyb náročnějšíDostat se z postele nebo do postele může být pro seniory čím dál tím víc obtížné. Nejlepší matrace pro seniory, která jim dopřeje opravdu kvalitní spánek, proto musí být:

 

 • dostatečně vysoká, 

 • středně tuhá,

 • vhodná na lamelový, polohovací nebo motorový rošt, 

 • dobře prodyšná.


Čím vyšší matrace, tím lépe se seniorům bude ráno vstávat.


Z nízkého lůžka se starší lidé těžko zvedají. Aby nenamáhali své kolena a kyčle, vybírejte vyšší modely matrací, ideálně vysoké 20 cm a víc. Hrana matrace by měla sahat těsně pod jejich hýždě.

 

Pokud jste matraci nedávno pořizovali, ale výšku jste bohužel neodhadli, hlavní matraci můžete „nastavit“ vrchní matrací neboli topperem. Mívá okolo 5–8 cm, prodlužuje životnost matrace a zlepšuje komfort během spánku.

Matrace pro seniory nesmí být příliš měkká, ale ani tvrdá

Jakou mám koupit matraci pro bolavé záda babičky? Jakou matraci pro bolavé kyčle? Volte proto zlatou střední cestu. Z měkké matrace by se důchodcům těžko vstávalo, příliš tuhá by zase vytvářela tlak na klouby a zvyšovala riziko brnění rukou nebo nedokrvení končetin. Ideální matrace pro seniory jsou takové, které zabrání jakékoliv bolesti zad a kloubů. Ty často bývají velmi měkké, aby se naši babičkám a dědečkům snadno vstávalo lze to vyřešit jednoduše polohovacím roštem.

 

Super možností jsou také matrace s dvojí tuhostí, tedy jednou stranou tužší a druhou měkčí. Starší osoby bývají citlivější a jinak reagují na počasí, tlak nebo pohyb – je proto možné, že občas budou potřebovat měkčí/tvrdší spaní. To vyřešíte tím, že seniorovi matraci pomůžete otočit. 

 

Ještě lepší variantou jsou matrace se čtyřmi možnostmi tuhosti. Vysvětlíme si, jak to funguje. Pokud má matrace jádro z každé strany jinak tuhé a to stejné i potah, různými kombinacemi můžete dosáhnout až čtyř pocitů ležení na matraci. Jednoduše 2 odlišně tuhé strany potahu + 2 jinak tvrdé strany jádra = 4 pocity tuhosti během spánku.

   
Zajímá vás tuhost matrací více dopodrobna? Přečtěte si náš článek o tom, jak se od sebe jednotlivé tuhosti matrace liší a podle čeho se při výběru rozhodovat.
 

Každý potřebuje jiný materiál, zdravotní matrací však neuděláte chybu nikdy

Ať je vyrobená z čehokoliv, materiál matrace by měl:

 • rozložit váhu spáče, 

 • snížit protitlak vůči tělu

 • a velmi dobře dýchat, aby se v jádru nemnožili roztoči. 

 

Nejoblíbenější matrace pro seniory s ortopedickými vlastnostmi vybírejte z:

 1. Paměťové pěny – v závislosti na teplotě lidského těla se dokonale přizpůsobí tvaru těla, aniž by cokoliv tlačilo. Nevytváří protitlak a udržují stabilní teplotu v lůžku.

 

Zobrazit matrace pro seniory z paměťové pěny

 
 1. Studené pěny – díky svým velkým pórům lépe odvádí teplo a skvěle odvětrává, roztoči a další mikroorganismy tak nemají šanci. 

 

Zobrazit matrace pro seniory ze studené pěny

 
 1. Tempuru – matrace s celosvětově nejlepšími ergonomickými vlastnosti, materiál, který nejlépe uvolňuje od tlaku, tím zůstává tělo nejdelší zdravou část noci v hlubokém spánku, který je s věkem více a více důležitý, zároveň se jedná o prodyšnou pěnu s otevřenou buněčnou strukturou.

 

Zobrazit matrace pro seniory z tempuru

 
V ProSpánku prodáváme mnoho matrací, které splňují podmínky označení zdravotní matracemají totiž osvědčení a závazné rozhodnutí příslušných autorizovaných osob (akreditovaných zkušeben). Jsou navíc navrženy tak, aby předcházely bolestem zad (nebo je mírnily) a nabízely co nejkvalitnější spánek.
 

Usnadněte seniorovi pohyb vhodným roštem a chraňte matraci před nečistotami

Pokud máte ve výběru matrace pro seniora jasno, nezapomeňte na další vychytávky, které zajistí ještě větší pohodlí a zvýší hygienu matrace. Co ještě pořídit?

 

Motorový nebo polohovací rošt pomůže se vstáváním

Pokud dělá seniorovi problém přejít z lehu do sedu, s mobilitou mu pomůže sklápěcí rošt. Dá se totiž polohovat v oblasti zad, hlavy a nohou – stačí jej zvednout a postavit se bude mnohem jednodušší. 

 

Když je senior v kondici, zvednout polohovací rošt snadno zvládne. V opačném případě neváhejte s pořízením motorového roštu – polohuje se automaticky pomocí ovladače, takže není nutné s ním jakkoliv manuálně pohybovat. To změnu polohy zcela usnadní. S těmito rošty mohou senioři pohodlně trávit čas háčkováním, čtením i sledováním televize. 

 

Zobrazit polohovací rošty

 

Zobrazit motorové rošty

 

 

Před vlhkem, prachem a dalšími nečistotami matraci kryjte chráničem matrace

 

Pořídit seniorům k nové matraci i chránič matrace je téměř nutnost. Prodlužuje její životnost, protože brání proniknutí nejrůznějších nečistot do jádra matrace, kde by se mohli začít množit roztoči. 

 

Zastaví také případný únik moči nebo rozlitý nápoj, aniž by prosáknul do hlavní matrace. Navíc vyprat špinavý chránič je mnohem jednodušší než vyčistit velkou a těžkou matraci – snadno ho sejmete a vyperete na vysokou teplotu. Matrace s ním zůstane jako nová i několik let. 

 

Nevíte si rady? Ochotně vám poradíme

 Zda si stále nejste jisti, kterou matraci vybrat, jednoduše se nám ozvěte. Naši spánkoví specialisté poradí s každým zádrhelem od Po–Pá od 8:00 do 18:00 a So–Ne od 9:00 do 16:00. Kontaktujte nás:

 • telefonicky na +420 770 100 440,

 • e-mailem na adresu info@prospanek.cz

 • nebo v online chatu na našem webu.