info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog Jsou čističky vzduchu zbytečnost, nebo dobrá investice do zdraví?

Jsou čističky vzduchu zbytečnost, nebo dobrá investice do zdraví?

V dnešní době se o čističkách vzduchu mluví stále víc a víc. Hlavně na jaře, protože to zároveň souvisí se stále větším výskytem alergií mezi lidmi. Nejčastější alergeny, které na nás působí ze vzduchu, jsou pyly, prach, spory plísní, roztoči nebo zvířecí alergeny. Toho máme dost venku, že ano. Nechceme to ještě doma. Zvlášť vezmeme-li v úvahu fakt, že v uzavřených prostorách se alergeny hromadí a drží o dost déle než venku.

Kvalita vzduchu

Prach je zkrátka všude. A jakmile začne pylová sezóna, to samé platí pro pyl. A je jedno, jestli bydlíme na venkově nebo ve městě. Stačí když zafouká vítr a je vymalováno. Občas skoro doslova, jistě si všichni vzpomínáme na extrémní množství onoho otravného žlutého pylu z jehličnanů, který pokryl úplně všechno, okna, auta, střechy. To se pak hůře dýchá i těm, kteří alergií na pyly normálně netrpí. 
 
Ovšem nejsou to jen alergeny, co ohrožuje kvalitu vzduchu, který doma dýcháme. V chladných měsících se nedá doma pořádně větrat, a tak nás trápí a ohrožuje příliš suchý vzduch. Můžeme si samozřejmě to okno na chvíli otevřít, jistě, jenomže to nepomůže tak, jak bychom si mysleli. Protože z venku dovnitř půjde studený vzduch, extra pokud venku mrzne, a ten se vzápětí u nás v pokoji začne ohřívat. A během toho pokoj o veškerou svoji vlhkost přijde. Takže nejen, že si nepomůžeme, ale naopak k tomu suchému prostředí ještě více přispějeme. 
 
Dalším faktorem, který kvalitu vzduchu zhoršuje, je například cigaretový kouř. Někdo doma zkrátka kouří, nechce se mu chodit ven, je to jeho byt, anebo je venku zkrátka moc velká zima na to, aby šel na balkon či před dům. A všichni víme, že kouř z cigaret obsahuje opravdu velkou spoustu škodlivých látek, mezi které patří 43 karcinogenů! Takže to opravdu není dobré nechat volně vznášet po bytě a dýchat to, když nemusíme. Je to hazard pro kuřáka samotného, ale zvlášť pak pro členy domácnosti, kteří nekouří. Výpary z různých laků, ať už na nehty nebo na vlasy, mají bez větrání také podstatný vliv na vzduch doma. 

 

Jednou z dalších příčin jsme dokonce my sami, bez žádné vnější pomoci jako cigarety nebo náš oblíbený lak na nehty a odličovač. Náš zdravý spánek ohrožuje v případě nevětrání a nedostatku čerstvého vzduchu náš dech samotný. Respektive oxid uhličitý, který vydechujeme. Když ho máme v pokoji příliš, vzbuzuje únavu, bolesti hlavy, očí a malátnost. Takže se unavení a takzvaně přešlí i probudíme. A to není něco, co bychom od spánku chtěli a potřebovali, že ano. Přečtěte si celý článek, jak čistota vzduchu ovlivňuje váš spánek.

Veškeré nečistoty od prachu po pyl se nám usazují také v matraci, na které trávíme několik hodin denně. Z tohoto důvodu je důležitá pravidelná péče nejen o ni, ale o celou ložnici. Pravidelně byste měli větrat ložnici, utírat prach z rámu postele, pravidelně prát ložní prádlo, závědy a záclony i čistit koberce. V matracích i polštářích a peřinách se usazují roztoči, kteří negativně ovlivňují vaše zdraví. Doporučujeme polštáře a peřiny pravidelně větrat na vzduchu. Potah z matrace perte společně s ložním prádlem a samotnou matraci vysajte. Přečtěte si podrobný článek, jak na čištění matrace. Práci vám usnadní chrániče matrace.
 

Čistička vzduchu jako řešení 

Jak vidíme, možností, jak si vzduch doma radikálně zhoršit, je opravdu velká spousta. Naštěstí nic z toho není neřešitelné a bezvýchodné. Tady totiž nastupuje na scénu právě čistička vzduchu. Ta správná totiž dokáže nejen čistit vzduch, ale také regulovat jeho vlhkost. Tím vám ušetří spoustu starostí. Na trhu jich je v současné době opravdu hodně, od různých značek, tvarů, velikostí i různých typů. Nejzásadnější je totiž u každé čističky filtr
 
Existuje tvz. HEPA filtr. Ten je jeden z nejvýkonnějších a nejpoužívanějších. Jak taky ne, původně byl totiž vynalezen NASA pro ochranu astronautů před nebezpečnými částicemi ve vesmíru. Je to ale zároveň filtr, který se musí měnit, aby měl stále tak efektivní výsledky. Dalším typem je pak elektrostatický filtr. Ten je naopak naprosto nehlučný a jeho životnost je v podstatě nekonečná. Když se zanese, stačí ho jen jednoduše setřít a vesele funguje dál. Jsou i čističky fungující na bázi vodního filtru. Ten právě dokáže během čištění okolní vzduch zvlhčovat. Problém je, že je jinak v zachytávání nečistot a hlavně prachu o trošku méně účinný než ostatní filtry. 

Dalšími typy jsou pak filtr na fotokatalytickém principu s pomocí UV lampy, který s sebou přináší spolehlivou funkčnost, má nulové náklady na údržbu, jenomže může do okolí vypouštět větší množství ozonu. Pak je tu klasický uhlíkový filtr, který občas bývá i součástí HEPA filtrů, anebo ionizátor. Ten může být jako samostatná čistící jednotka, anebo se také často přidává do ostatních čističek jako vychytávka navíc. Vypouští do vzduchu záporné ionty, které jsou prospěšné pro zdraví. 
 
Aby čistička vzduchu fungovala správně a dělala pro nás to, co má, je třeba dbát i na její správné umístění. Neměla by být příliš nízko u země, ani naopak moc vysoko. Ideální je, aby její výdechy vzduchu byly zhruba ve výšce pasu. Většina větších modelů je tak už konstruovaná sama o sobě, u těch menších se to dá snadno vyřešit podložkou, stoličkou nebo skříňkou či stolkem. A neměli bychom ji mít postavenou ani u okna nebo dveří, kde dochází k přímému větrání a proudění vzduchu, pak by čistička ztrácela svoji funkčnost. Musíme totiž myslet na to, že čistička vzduchu je zařízení, které pro nás bude pracovat celoročně, neustále. Není to klimatizace nebo větrák, který si zapneme v určité roční době nebo počasí. A proto se vyplatí mít ji umístěnou na správném místě
 
Je to velká spousta informací a jde vám z toho hlava trošku kolem? Nejste si jistí, jakou čističku byste si tedy měli ze všech těch možností a vychytávek vybrat? Tomu rozumíme. Je to investice, a jako takovou ji nelze brát na lehkou váhu. Testeři z Recenzer.cz pro vás otestovalo několik nejpoužívanějších typů a značek čističek, které pak ohodnotili a seřadili. Brali v potaz všechny, typy filtrů, ostatní parametry i cenu. Tak se zkuste podívat!
 

Čistota těla 

A když už se jednou rozhodneme, že chceme žít zdravě, nemusí to zůstat jen u toho, co dýcháme. I naše tělo potřebuje takovou čističku. A naštěstí ji máme. Naše játra, ledviny i střeva fungují jako hlavní filtrovací zařízení v našem těle. Jenomže i na ně to, zvláště v dnešní moderní době, může být příliš a nemusí všechno stíhat. Nejen ve vzduchu je totiž spousta škodlivin. Týká se to i jídla a pití, ať už těch od základu nezdravých, tak i těch, ze kterých nevědomky dostáváme do těla mikroplasty nebo zbytečná “éčka”

Naštěstí i tělu se dá pomoci. Existují nejrůznější detoxikační metody pro pročištění organismu. Ať už se jedná o změnu jídelníčku, životního stylu, zdravé smoothies plné vlákniny, nebo o digitální detox, který očišťuje naši mysl. Pokud by vás toto téma zaujalo, zkuste si přečíst tento článek, kde jsou všechny jednotlivé typy a metody detoxikace rozepsané podrobně!