info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Jak vyčistit matraci a proč to dělat pravidelně

Jak na čištění matrace a proč to dělat pravidelně

Matrace s námi občas zažívá peklo. Často ji polijeme, v noci se nám spustí krev z nosu nebo se třeba naše dítě počůrá. Vyčistit takové skvrny je dřina, ale nezoufejte, stačí pár fíglů a bude zase jako nová.

Proč čistit matrace pravidelně

Všichni se potíme. Třeba když jsme nemocní nebo je nám horko. Nedá se tomu vyhnout. A tak se může snadno stát, že matrace začne zapáchat. Zápach vzniká nejen kvůli potu, ale také kvůli zbytkům jídla nebo vylitému pití. Pravidelné čištění prodlužuje životnost matrace a odstraňuje případný zápach. 

Vypraný polštář a peřina jsou základem spaní v čistém, proto je samozřejmostí hodit při čištění do pračky nejen povlečení, ale i lůžkoviny. Dále si připravte vysavač, kbelík a hadru. V prvním kroku matraci důkladně vysajte. Pokud si lámete hlavu, jak vyčistit matraci od roztočů, výkonný vysavač si s nimi lehce poradí. Proto se pro alergiky doporučuje častější vysávání matrace.
 

Jaké přípravky na čištění matrace použít

Pokud v domácnosti nechcete tunu neúčinných čističů, sáhněte po přípravku na čištění matrací přímo od vašeho prodejce matrace. Ten by měl být ověřenou metodou, která zabrání nesprávnému čištění. Zároveň by měl být přípravek univerzální na všechny typy skvrn. 

Jestli ale nechcete nakupovat, můžete použít prostředky, které s velkou pravděpodobností budete mít doma po ruce. Pokud máte tyto přísady, je skoro vyhráno: 
  • peroxid vodíku, 
  • jedlou sodu 
  • a saponát. 

 

Praktické tipy na čištění matrace

V následujících odstavcích se dozvíte, jak vyčistit matraci pomocí výše zmíněných přísad. V této fázi byste měli mít svlečené povlečení a vysátou matraci. Nyní se postup bude měnit na základě specifických skvrn, kterých se chcete zbavit. 

Jak vyčistit matraci od moči
Pokud máte matraci počůranou, namíchejte si směs jedlé sody, 3% peroxidu vodíku a saponátu. Peroxid a sodu smíchejte v poměru 5:1 a přidejte dvě kapky přípravku na mytí nádobí. Směs naneste na skvrnu a bez drhnutí nechte zaschnout. 

Pokud toto čištění matrace od moči nezabere. Vyzkoušejte směs prášku na praní, ideální je ten bez bělidla, a vody. Naneste ji na skvrnu a nechte působit půl hodiny. Poté lžící seškrábněte. Jako další krok namočte hadr do peroxidu a položte ho na skvrnu.

Ať už zabere jeden nebo druhý postup, matraci po zaschnutí směsí vždy vysajte.
 

Jak vyčistit krev z matrace

Na skvrny od krve se nikdy nepoužívá teplá voda. Jako první pomoc použijte studenou, aby se krev takzvaně nezaprala. Následně opět smíchejte peroxid, sodu a saponát. Nyní na jeden hrnek peroxidu dejte jednu lžíci sody a jednu lžíci saponátu. Vytvořte pastu a tu naneste na skvrnu. Jakmile zaschne, matraci vysajte.
 

Prevence proti ušpinění matrace

Abyste příště předešli čištění fleků na matraci, vyplatí se pořídit chránič matrace. Ten uchrání vaši postel před nečistotami i poškozením a prodlouží její životnost. Snem každého rodiče je nepromokavý chránič, který postel ochrání před močí, krví i vylitým pitím. Při nákupu si dejte pozor, že opravdu nakupujete chránič a ne topper. Topper je vrchní matrace, která se používá například ke změkčení vaší stávající matrace.  

Pokud si stále nevíte rady, jak vyčistit skvrny na matraci, nebojte se obrátit na vašeho prodejce nebo najít specializovanou čistírnu matrací.