info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog Jaký vliv má čistota vzduchu na váš spánek?

Jaký vliv má čistota vzduchu na váš spánek?

Odpověď? Pořádný! Ale k tomu se dostaneme. Kvalita spánku obecně je neskutečně důležitá pro náš celkový stav, jak ten fyzický, tak pro naši duševní pohodu a rovnováhu. Podíváme se tedy, jaký má na spaní vliv správná kvalita vzduchu, ale také si řekneme něco o vhodném prostředí na spaní.

Postel, teplota a vlhkost 

Pořádná postel a kvalitní matrace jsou naprostým základem, co si budeme povídat. Někomu se matrace může zdát jako zbytečná investice, drahá. Jenomže je to investice dlouhodobá. Nejen do postele, spánku, ale i do vás. Je to investice pro vaše záda, vaši páteř a vaše zdraví. Vaše krční páteř zase dozajista ocení výběr vhodného polštáře. Vyzkoušet můžete zdravotní nebo ortopedické polštáře. A vy oceníte kromě kvalitního povlečení také pohodlné pyžamo. Bude se vám spát mnohem lépe, když vás nikde nebude nic škrtit, kousat nebo vás nebude zábst žádná příliš odhalená končetina. 

K tomu se váže i správná teplota a vlhkost vzduchu v ložnici. Nejoptimálnější je teplota mezi 18 a 20 stupni Celsia. Pokud by byla nižší a měli jste na spaní přílišnou zimu, bude se vám usínat hůře. A nejen to, tolik důležitá fáze hlubokého spánku se o dost zkrátí, protože váš mozek bude řídit tělo, aby se bránilo podchlazení. A kvůli tomu si pořádně neodpočine. A vy také ne.  

Ideální vlhkost vzduchu by se měla v zimě pohybovat mezi 45 a 60 procenty, v létě zase mezi 40 a 55 procenty. Příliš vysoká nebo naopak nízká vlhkost vzduchu už má totiž také vliv na naše zdraví. Příliš suchý vzduch zatěžuje vaši celkovou imunitu, může se častěji objevovat suchý kašel i virová onemocnění. Pokud totiž dýcháte v noci suchý vzduch, vaše sliznice se správně nenavlhčí, a kvůli tomu hůře zachytávají škodlivé látky a patogeny. I viry dokáží přežít v suchém vzduchu o dost déle než v dostatečně vlhkém. 

 

Čistota vzduchu 

O správné teplotě a vlhkosti vzduchu už máme jasno. Čistý vzduch je nedílnou součástí kvalitního a zdravého spánku, ba i snad tou nejdůležitější. Pokud vdechujeme během spánku škodlivé látky, usazují se nám v těle. A tím se nám mnohem hůře dýchá a regenerační proces během spánku se oslabuje a zpomaluje. A to způsobuje, že se ráno probouzíme stále unavení, pálí nás oči a bolí nás hlava. Důležitý je tak přísun čerstvého vzduchu. Přes léto jsou asi všichni zvyklí spát s otevřeným oknem kvůli horku, a tím je zajištěno celonoční větrání. V chladných měsících už to tak snadné nebývá. A pokud se nevětrá, v ložnici se zvyšuje koncentrace oxidu uhličitého, který v pokoji před spaním a hlavně během spánku vydechujete, a nakonec následně i vdechujete. Ten je pro vaše tělo škodlivý, a kromě výše popsaných nepříjemných způsobuje i malátnost

Nejhorší na tom je, že oxid uhličitý není ve vzduchu vidět ani cítit. A totéž platí i pro další látky. Pro nejrůznější alergeny, spory plísní i viry a infekce. A přesto tam mohou být jako nenápadní záškodníci, kterých si jen tak nevšimnete, dokud se neprojeví ve vašem těle. 
 

Jak na to? 

Pro všechny tyto problémy naštěstí existují řešení. Samozřejmě je tu ono samotné větrání pokoje. Což funguje v létě, jistě, ale v zimě může mít i úplně opačný efekt, zvlášť, co se týče vlhkosti vzduchu. Protože si oknem dovnitř pustíte chladný vzduch, který se v pokoji ohřeje, a díky tomu naopak o všechnu svou vlhkost přijde. A vy tak na tom se suchostí vzduchu budete ještě hůř.

Takže můžete zkusit začít třeba s jednoduchým zvlhčovačem vzduchu. Nebo čističkou vzduchu, která se postará o všechny zákeřné záškodníky ve vzduchu. Pokud ovšem hledáte nejsnazší a nejefektivnější řešení, poohlédněte se po kvalitní klimatizaci. Protože ty moderní se starají nejen o teplotu vzduchu, ale také o jeho vlhkost a čistotu. Je to tak ideální řešení všech problémů. Některé modely všechny tyto věci hlídají za vás a samy se přizpůsobují, aby vám v pokoji neustále udržovaly optimální podmínky. Některé vám před spaním teplotu trochu stáhnou, aby se vám dobře usínalo, a během spánku zase zvednou, abyste mohli nerušeně a klidně spát. 

Samozřejmě, všechny vychytávky, prvky, služby i energetická náročnost společníka pro spánek se liší značka od značky, model od modelu. Ale nemusíte se bát. Na Recenzeru se jednotlivým klimatizacím podívali pod mřížky za vás. Ohodnotili a zrecenzovali všechny nejdůležitější funkce a parametry, a srovnali vám je tak podle hodnocení přehledně od těch nejlepších po ty, inu, méně dobré. Podívejte se sami! 

TIP: Přečtěte si další tipy, jak na zdravý spánek.