info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O postelích Spíte v posteli společně s dětmi? Proč ano a proč ne?

Spíte v posteli společně s dětmi? Proč ano a proč ne?

Ve 20. století bývalo trendy upouštět od kojení a nahrazovat ho kojeneckou výživou. Stejně tak rodiče přistupovali ke spánku se svými dětmi. Co nejdříve je odsouvali do vlastních postýlek. Teď se tendence opět mění. Máme pro vás přehled toho, co byste měli vědět o spánku s miminkem.

Výhody a nevýhody spaní s dítětem v posteli

Pediatři a novější studie uvádí jako velký problém sdílení postele s kojencem.1 Zvyšuje se tak riziko SUID a SIDS. Tyto dvě zkratky pod sebou skrývají náhlou smrt kojence. Spánek s kojenci právě zvyšuje riziko nehod a zranění, které mohou mít až fatální následky.

Ačkoliv je náhlá smrt kojence vzácná, existují situace, které toto riziko zvyšují. A to:
  • Když usnete s kojencem na židli nebo gauči. 
  • Pokud vy nebo váš partner kouří, excesivně pijete alkohol nebo berete drogy.
  • Pokud vaše dítě bylo narozeno předčasně nebo mělo nízkou hmotnost při porodu.
  • Pokud jste velmi unavení.
  • V případě, že vaše dítě má horečku nebo jinou nemoc.3
Další méně závažnou nevýhodou může být, že děti si na sdílení postele vytvoří návyk, kterého se poté těžko zbavuje. Tento zlozvyk může být spojen s úzkostí, pokud dítě postel s rodičem následně nesdílí. Aby dítě vykompenzovalo absenci rodiče, může vyžadovat aktivity, které má se spánkem spojené, například čtení pohádky, vískání ve vlasech nebo zpívání ukolébavky. Dítě pak může brečet, když tyto aktivity přestanete dělat nebo pokud ho necháte samotné.4

Na straně druhé jsou tu studie, které prokazují, že, když novorozenec nespí s rodičem, ačkoliv nemusí brečet, má vysoké hladiny stresového hormonu kortizolu. Sdílení postele s rodičem jim tedy snižuje stres. Rodič i dítě, kteří sdílí lůžko, spí lehčím spánkem. Ačkoliv by se to mohlo zdát jako nevýhoda, je opak pravdou. Rodiče při mělkém spánku více reagují na potřeby svého dítěte a dítě je poté schopné sesynchronizovat své dýchání s dýcháním dospělého. Lehčí spánek u miminek také pomáhá rychleji tvořit neuronové spoje v mozku. Dětem i rodičům se při společném spánku navzájem ovlivňuje srdeční frekvence, mozkové vlny, spánkové stavy, hladina kyslíku i teplota.

TIP: Přečtěte si, jak fáze spánku ovlivňují jeho kvalitu.
 

Výhody a nevýhody odděleného spaní

Oddělený spánek může znamenat pouze nesdílení postele nebo oddělení ložnic dětí a rodičů. Obě tyto varianty mají své výhody a nevýhody. Podle Americké pediatrické komory je nejbezpečnější pro kojence spát v postýlce vedle postele rodičů. Dítě cítí přítomnost svých rodičů, ale zároveň má vlastní bezpečný prostor. Sdílet ložnici je také praktické, protože rodiče jsou schopni snadno dítě zkontrolovat a kojit, aniž by jejich spánek byl přerušen na delší dobu.

Spánek dítěte v úplně jiné místnosti není nejlepší volbou. Nejen že vyžaduje vybavení, jako je chůvička, rodič také musí při breku a jiných potřebách dítěte vstát a odejít do jiné místnosti, kde dítě spí, proto je jeho spánek více narušen, než kdyby dítě bylo s rodiči v ložnici. Výhodou je pak to, že je zde menší možnost nebezpečného polospánku na straně rodičů oproti výše zmíněným dvoum možnostem.6
 

Jak vybrat matraci pro společné spaní? 

U společné matrace platí stejné pravidlo jako u matrace do postýlky. Pokud zvažujete sdílení postele s dítětem, volte vyšší tuhost matrace. Miminka potřebují velkou oporu, protože jejich páteř není ještě vyvinutá. Tvrdá matrace tuto oporu pro jejich tělíčka nabízí. Měkká matrace naopak zvyšuje riziko SIDS a SUID.

Pro bezpečný a klidný spánek vás i vašeho dítěte je vhodné pořídit na boky postelí zábrany. Pokud nemáte nožní čelo, kupte zábranu také k nohám. Dítě nedávejte spát mezi vás a partnera, ale na stranu postele. Tímto způsobem nezáleží na tom, jestli máte  Pozor dávejte i na to, aby dítě nespalo u zdi a nevklínilo se do mezery mezi postelí a zdí.7

TIP: Přečtěte si, jak vybrat matraci pro miminko.
 

Jak širokou zvolit postel?

To závisí na tom, kolik sami rodiče potřebují místa, ale i na počtu potomků, se kterými chtějí postel sdílet. Pokud jste zvyklí na menší manželskou postel 160x200 cm, můžete ji v případě sdílení postele s jedním potomkem zvětšit na postel 180x200 cm. V případě více potomků je poté vhodná postel 200x200 cm. To stejné platí, i pokud jste před dětmi byli zvyklí na větší postel. 
 

Přečtěte si více o: