info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Fáze spánku u dospělých a dětí

Fáze spánku u dospělých a dětí

Spánek dětí se podstatně liší od spánku dospělých. První odlišnost vyplývá z toho, že děti při narození nemají nastavený 24hodinový spánkový režim.

Rozlišovat mezi dnem a nocí se musí teprve naučit, což u některých kojenců může trvat i několik měsíců. Doba souvislého nočního spánku se navíc prodlužuje velmi zvolna s tím, jak ustupuje potřeba nočního krmení.

Druhým a podstatnějším rozdílem spánku dětí a dospělých je odlišnost spánkových cyklů. Ve srovnání s dospělými stráví děti výrazně méně času hlubokým spánkem a jejich spánkové cykly jsou navíc mnohem kratší. Výsledkem je, že se děti během noci ve srovnání s dospělými mnohem snadněji a také častěji probouzí. Těmto fázím spánku by měla odpovídat i správná volba tuhosti matrace.

Spánek dospělých


Spánek dospělých

 

Spánek dospělých probíhá v cyklech, z nichž každý má dvě fáze – mělký spánek (REM) a hluboký spánek (NREM nebo non-REM). Zkratka REM pochází z anglického označení Rapid Eye Movement, jelikož je tato fáze charakteristická rychlými pohyby očí. Dochází při ní ke zvýšené aktivitě mozku, která se blíží stavu bdění, přičemž stále vnímáme, slyšíme nebo dokonce cítíme vůně. Svalové napětí je v této fázi nízké, ovšem dýchání a srdeční činnost jsou nepravidelné a oči se pohybují pod zavřenými víčky. V REM fázi se nám zdají sny, které si po probuzení pamatujeme. V této fázi spánku se člověk při vyrušení snadno probudí. REM fáze představuje 20 až 25 % doby spánku dospělé osoby.

Předtím než se člověk dostane do REM fáze spánku projde několika stádii non-REM spánku, který se označuje za hluboký. Na konci non-REM spánku je probuzení spícího nejobtížnější a probouzená osoba ho vnímá jako nepříjemné. V non-REM spánku probíhá proces zapamatování si dat, událostí, fyzická regenerace těla, ale také imunitního a nervového systému a dochází i k obnovení pokožky včetně růstu vlasů a nehtů. Noční děsy, náměsíčnost nebo mluvení ze spaní mají své místo právě v non-REM fázi spánku.

Fáze non-REM a REM spánku se u dospělých osob za noc postupně střídají zhruba v 90minutových cyklech. Na konci cyklu se člověk buď probudí, nebo pokračuje v dalším spánku začátkem nového cyklu. Zdravý jedinec zažije těchto cyklů za jednu noc zhruba 4 až 6 s tím, že ideální doba spánku tak podle posledních výzkumů trvá 7-8 hodin, přičemž méně než 6 a více než 9 hodin je považováno za výslovně nezdravé.

S přibývajícím věkem potřebuje člověk trávit více a více času ve fázi non-REM z důvodu náležité regenerace těla. Z toho důvodu bychom měli s přibývajícím věkem volit spíše vysoce komfortní matrace z paměťové pěny střední či nižší tuhosti.

Spánek dětí


spánek dětí

 

Spánek dětí je v mnohém odlišný od spánku dospělých. U kojenců neprobíhají klasické cykly non-REM a REM spánku. Namísto toho se u kojenců střídají fáze aktivního a klidného spánku. Jeden cyklus zahrnující aktivní a klidný spánek trvá v prvním půlroce dítěte pouze 50 až 60 minut.

Spánek kojence začíná aktivní fází, která je podobná REM spánku u dospělých. Tato fáze je charakterizována pohybem víček, relativně rychlým a nepravidelným dýcháním, občasnými pohyby končetin nebo hlasovými projevy (např. krátký pláč ze spánku). V této fázi spánku se dítě snadno probudí. V aktivní fázi spánku stráví kojenci zhruba polovinu svého spánkového cyklu. V této fázi dochází k růstu a vývoji dítěte a jsou podporovány podvědomé procesy učení.

Druhou fázi představuje klidný spánek. V průběhu klidného spánku se víčka kojence nepohybují, dýchání je pomalejší, pravidelné a tělo je téměř bez pohybu. V této fázi spánku kojence obvykle neprobudí ani větší hluk nebo jiné vyrušení. Klidný spánek zakončuje spánkový cyklus. Po skončení spánkového cyklu se dítě buď probudí nebo pokračuje dalším cyklem spánku.

Vzhledem k důležitosti růstu, vývoje a učení je třeba, aby dítě strávilo mnohem více času ve fázi aktivního (REM) spánku. Naopak jejich těla jsou v mnohem lepším stavu než u nás a regenerace probíhá skvěle i beze spánku, takže klidná fáze pro ně není tolik důležitá.

Proto by dětské matrace měly být ze studené pěny s vyšší tuhostí.

Jak dítě dospívá, nabývá klidný spánek vlastnosti non-REM spánku dospělých. Tato doba spánku se také postupně prodlužuje a zkracuje se doba aktivního (REM) spánku. Tato změna je však postupná a trvá několik let, než se začne spánek dítěte podobat spánku dospělých.