info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.

Jak vybrat matraci pro miminko?

Výběr správné matrace pro miminko je obzvlášť důležitý, měkké dětské kosti a klouby potřebují při spánku velmi dobrou oporu. Přečtěte si, co musí matrace do dětské postýlky splňovat, a vyberte takovou, díky které se lépe vyspí nejen malý drobeček, ale i vy.

Sáhněte po tužší matraci

Matrace pro miminko nesmí být měkká

Na naší stupnici tuhosti matrací od 1–5 proto vybírejte středně tuhé či tuhé modely označené minimálně číslem 3, klidně i 4–5. Takových v našem sortimentu dětských matrací najdete nejvíce. Dětské tělíčko neustále roste a potřebuje dobrou oporu – do příliš měkké matrace se děťátko propadá, což je nevyhovující vzhledem k vyvíjející se páteři a měkčí kostře. Samozřejmě matrace nesmí být jako kámen, na takové by děťátko jednoduše nespalo a vrtělo se. Takové však u nás nenajdete. 

Miminku nikdy nepořizujte zónovou matraci. Tlak na tělíčko musí být při spánku rovnoměrný, a protože se děťátko v noci různě přesouvá, zóny by mohly působit tam, kde nemají. Buďte obezřetní i v případě, že na matraci se zónami sami spíte a miminko si berete do postele. 


Z jakého materiálu ne/vybrat matraci do dětské postýlky?

Aby matrace do postýlky tělo děťátka správně podepřela, musí být elastická. Všechny proto u nás pořídíte s elastickým jádrem. Jakou nejlepší matraci pro miminko tedy vybrat?

Veliké NE kokosové matraci

Jedna z fám moderní doby je kokosový materiál. Jde o odpadní materiál, který je spojený neprodyšným lepidlem. Přírodní vlákno tak má omezenou možnost prodyšnosti a hrozí zvýšené riziko výskytu alergenů, roztočů až plísní. Zároveň je to případ matrace "tvrdé jako kámen". Z toho vyplývá, že matrace s kokosovým vláknem jsou celkově nevhodné. Tento materiál lze využít výhradně pro matrace pro dospělé. I zde velmi opatrně a v omezeném množství.

Matrace přímo z paměťové pěny, není vhodná

Dětské tělo potřebuje tvrdou matraci pro správný vývoj páteře a zdravé osvalení zad. Matrace nesmí ustupovat tělu, být mu naopak oporou a zároveň musí splňovat určitý komfort při spánku pro maximální spokojenost děťátka. Miminka i děti potřebuji během spánku mnohem větší míru mělkého spánku, pro lepší zpracovávání informací a všeho, co se naučili. To vše (svaly, páteř, učení se a třídění informací) se u dětí děje právě během mělkého spánku.
Z toho důvodu pměťovou pěnu nedoporučujeme.

Jak je to s kombinovanou matrací?

V případě kombinované matrace (jedna strana tvrdá a druhá s vrstvou paměťové pěny), by děti měly od věku 3+ do věku do 13 –15 let spát na straně matrace, bez paměťové pěny. Vzhledem ke dlouhé životnosti matrací (cca 5 let pro dospělého) a nízkému opotřebení matrace s nízkou váhou dětí jim taková matrace vydrží až do puberty, kdy už matraci mohou otočit a spát na tenké vrstvě paměťové pěny. Od tohoto věku je to správně, protože si tělo začne zvykat na pohodlnější spaní, kostra, páteř i svaly kolem páteře jsou již vyvinuté a starší děti v pubertě se tím vyhnou vzniku špatných spánkových návyků.

Matrace ze studené pěny (neboli HR pěny)

Studená pěna, jako nejlepší matracový materiál pro miminka a děti celkově, nabízí právě dostatek podpory, ale zároveň nutí tělo, aby zdravě vyvíjelo jak páteř tak svaly. Zároveň miminka i děti potřebuji během spánku mnohem větší míru mělkého spánku, pro lepší zpracovávání informací a všeho, co se naučili. Pyšní se většími póry a proto snadněji odvádí vlhkost i nahromaděné teplo. Materiál je vyráběný za nižších teplot, než většina ostatních pěn, díky tomu v něm zůstávají mikro-kapsle vzduchu, které zajišťují právě potřebou prodyšnost (miminka ještě nemají plně vyvinutou termoregulaci) a pomáhají matraci být pevná a pružná zároveň. Také se  v matraci nebudou držet roztoči a plísně.

Matrace pro miminko ze studené pěny má dlouhou životnost, využijete ji klidně i pro druhého potomka. Až z ní první dítě vyroste, nezapomeňte ji dobře zabalit a uchovat.

Matrace z PUR pěny

Materiál také známý jako Molitan, s krátkou životností a špatnými hygienickými vlastnosti. Matrace z PUR pěny řadíme k těm nejlevnějším, jejich nákupem tak ušetříte. Lze využít pro krátkodobé přespávání, celkově se spíše nedoporučuje.


Výška a rozměry matrace pro miminko

Na výšku by matrace pro miminko měla mít minimálně 10 –15 cm, v opačném případě by mohla být příliš tuhá nebo měkká. Každou matraci pro miminko vybírejte přesně podle vnitřních rozměrů postýlky nebo postele dítěte. Mezi konstrukcí postýlky a matrací nesmí být žádný volný prostor – miminko by si tam mohlo zaklínit ručičku či nožičku.

Nejprodávanější je matrace pro miminko 120 × 60 cm

Aby ne, jedná se o nejčastější rozměr dětských postýlek. Dětská matrace 120 × 60 cm děťátku vydrží asi do tří let, poté volte větší variantu – dětskou matraci 140 × 70 cm nebo 200 × 90 cm.  V případě, že vašemu drobečkovi vyrobil šikovný děda nebo táta postýlku v atypickém rozměru, nezoufejte. V ProSpánku máte možnost výroby matrace na míru, stačí se nám ozvat


Hygienu v postýlce zajistíte chráničem matrace a pohodlí dítěte pratelnou přikrývkou.

Když plena prosákne, nebo se rozlije mléko – to všechno má negativní vliv na kondici matrace. Vlhkému matracovému jádru a roztočům se vyhnete s chráničem matrace, ideálně nepromokavým, zároveň však prodyšným. Naše chrániče jsou lehko snímatelné a jejich údržba je snadná. Aby se miminko cítilo jak v bavlnce, doplňte jeho postýlku o jednu z našich dětských přikrývek. Jsou dobře prodyšné, hygienicky udržitelné a děťátko se pod nimi nebude potit.


Pořiďte pro miminko ty nejlepší matrace z ProSpánku.

Které to budou?


Matrace do dětské postýlky batole Baby White, 60 × 120 cm

Po spánku na matraci Baby White se vaše miminko probudí s úsměvem. Díky pružnosti studené pěny podepře matrace tělíčko děťátka, a protože je prodyšná, nemusíte se bát žádných roztočů. Matrace má antialergenní a snadno snímatelný potah, který můžete kdykoli vyprat. 
! Tato matrace funguje i s detektorem dechu pro miminka. Prověřeno maminkami !
 

 

Matrace pro děti i dospělé Mono Visco 2.0, 160 × 200 cm

Pokud plánujete, že miminko po narození bude spát s vámi v posteli, doporučujeme matraci Mono Visco 2.0. Vyrábí se ze studené pěny, která velmi dobře dýchá a zachová páteř v přirozené poloze – jako v bavlnce se na ní vyspíte vy i miminko. Jádro matrace chrání antialergický snímatelný potah, který kdykoli vyperete.

 


 

Matrace se stříbrem v potahu a s paměťovou pěnou Silver Mind, 90x200 cm

Silver Mind, tato matrace je ideální pro ty, kteří hledají středně tuhou matraci s paměťovou pěnou, která je vhodná i pro alergiky, díky celkovému hypoalergennímu potahu.


TIP: Přečtěte si, jak uspat dítě.