info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích O ekologickém praní prostěradel a povlaků

O ekologickém praní prostěradel a povlaků

V posteli strávíme cirka třetinu života, a to není zrovna málo. Během spaní jsme nejen v přímém fyzickém kontaktu s pyžamem a ložním prádlem, ale i dýcháme vše, co se z povlečení uvolňuje.
Jestliže perete v běžných prostředcích, příliš svému zdraví a kvalitě spánku neprospějete. Pojďme si popovídat o ekologickém praní prostěradel a povlaků. Má totiž spousty výhod, o nichž jste dodnes možná ani nevěděli.
 

Co znamená „prát ekologicky“?

Ekologické praní je založeno na použití přírodních pracích prostředků. Ty pocházejí z rostlin, ale mohou obsahovat i některé přírodní minerální látky. Co to ve výsledku znamená? Ekologické prací prostředky se beze zbytku rozloží na základní látky, s nimiž si příroda poradí, jsou jí totiž vlastní.
 

Výhod ekologického praní (nejen) ložního prádla najdeme hned několik

Po ekologickém přípravku na praní, máchání, bělení, sušení nebo škrobení zkrátka nezůstane nic „trčet“ v okolí. Doma se pak nemusíte obávat průmyslové chemie, která se uvolňuje z běžných pracích prášků a gelů. Tím šetříte jak vaši pokožku, tak i dýchací cesty a citlivé sliznice. 

Tělo, které není během spánku zatíženo nadbytečnou chemií, si může i kvalitněji odpočinout. Absence umělých vůní z běžných pracích prášků vám dovolí snáze usnout a klidněji spát. Ekologické prací prostředky používají přírodní esenciální vůně. Pro praní ložního prádla můžete zvolit ty, které zklidňují mysl i tělo. Prací přípravky si dokonce můžete vyrobit sami doma, a obohatit je o ty přírodní silice, které vyhovují právě vám.
 

A co nevýhody ekologického praní?

Hlavní nevýhodou se může stát absence dlouhotrvající vůně. Jsme na ni u konvenčních pracích prostředků zvyklí, a tak nám může scházet. Na druhou stranu: když si uvědomíme, že vdechovaná vůně není nic jiného než syntetická parfemace, která naše tělo ovlivní podobně jako pasivní kouření, s lehkým srdcem lze dojít k závěru, že o ni vlastně ani nestojíme. 

Chcete k nevýhodám přidat nižší kvalitu vyprání? Vězte, že to nepůjde. Síla přírodních pracích prostředků je srovnatelná s těmi konvenčními. Průmyslové prací prostředky jen používají bělidla a rozjasňovače barev, co dokáží zbylé skvrny zamaskovat. To však neznamená, že by prádlo bylo lépe vyprané.  
 

Máte (plánujete) čističku odpadních vod? Ekologické prášky pomohou bakteriím v ní

Ekologické přípravky na praní ocení nejen vaše tělo a mysl, ale i bakterie v čističkách odpadních vod. Ty domácí jsou obecně citlivější na přílišné množství syntetické chemie v odpadní vodě. Když je přestanete přetěžovat konvenčními pracími a mycími prostředky, a zavedete ty ekologické, bakterie v čističce zajásají! Odvedou pak lepší práci.


 

V čem se dá prát ekologicky?

Obecných informací už padlo dost. Pojďme se podívat, jaké ekologické prostředky na praní, a s ním související operace, máte na trhu k dispozici. Doporučujeme kupovat ty koncentrovanější. Jednak vám déle vydrží, takže nebude potřeba tolik přepravy, jednak uspoříte i obalové materiály. Většina výrobců sice balí své produkty do recyklovaných nebo alternativních plastů, ale i uspořená energie výroby dalšího obalu se počítá (zdroj).

Trh s ekologickými pracími prostředky nabídne:
  • prací prášky
  • prací gely
  • prací vajíčka 
  • mýdla na praní
  • éterické oleje do praní
Hlavní složkou mýdel, prášků a gelů jsou přírodní saponiny, které perou velmi dobře. Možná už jste slyšeli o mýdlových ořeších nebo o mýdlech z rostlinných olejů: z oleje řepkového, slunečnicového. Rostlinná říše nám poskytuje spoustu látek, s nimiž lze udržet čisté nejen ložní prádlo, ale i celou domácnost.
 

Existuje něco jako ekologická aviváž?

Aviváže se příliš nedoporučuje používat, jenže to platí zejména o avivážích konvenčních. Jestliže perete syntetické materiály, především pleteniny, přírodní aviváž nebo máchadlo rozhodně oceníte. Jaké jsou jejich hlavní složky? U máchadel jde především o kyselinu citronovou. U aviváží pak o rostlinné tenzidy, nejčastěji pocházející z kořenů rostlin.
 

Jde ekologicky také sušit?

I vaše sušička může být trochu ekologičtější než doposud. Nejčastěji používanými ekologickými přípravky k sušení jsou kostky či vajíčka do sušičky s glycerolem a esenciálními oleji, dle vašich vonných preferencí.
 

Jste zvyklí ložní prádlo bělit? I to jde šetrněji!

Přírodní bělidla na prádlo a odstraňovače skvrn znaly už naše pra pra prababičky. A my se k nim teď pokorně vracíme. Důvodů k tomu máme spoustu. Ale naše zdraví, ke kterému přispěje i zdravější prostředí, určitě vede. 

Bělit můžete s použitím jedlé sody či perkarbonátu sodného.  A co skvrny? O ty se postarají cukrové tenzidy, přírodní jíl, mýdlo z olivového oleje či výtažky z rostliny zvané mydlokor tupolistý.

Kromě lůžkoviny můžete jedlou sodu společně s peroxidem vodíku využít na pravidelné čištění matrace. Oba prostředky vám pomohou vyčistit skvrny od moči nebo krve. Ušpinění můžete předejít pořízením chrániče matrace, které doporučujeme používat nejen pro děti i seniory. 
 

Nebude to zbytečně drahé?

Vězte, že nebude. Náklady na konvenční praní a praní ekologické jsou podobné. Velkou výhodou je možnost pořídit extra koncentrované ekologické prací přípravky. Když dodržíte návody na jejich správné dávkování (s ohledem na tvrdost vody), dostanete se s cenou za jednu prací dávku k pěti korunám (zdroj).

Zkušenosti ukazují, že lidé, kteří se rozhodli pro praní v ekologických přípravcích, začali více myslet i na ekonomiku provozu. Perou, až mají dostatek špinavého prádla, využívají převážně programy s ohřevem vody na 40 stupňů, prací prostředek vkládají přímo do bubnu pračky tak, aby ho bylo potřeba méně. A většinou suší prádlo volně, nejlépe venku na čerstvém vzduchu.