info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O postelích Jaké typy postelí existují a které jsou vhodné pro vás?

Jaké typy postelí existují a které jsou vhodné pro vás?

Na dnešním trhu naleznete velké množství postelí. Abyste se neztratili při výběru své ložnice, sepsali jsme pro vás velký přehled všech typů postelí. V tomto článku naleznete informace přehledně a na jednom místě.

Výběr postele

Každý z našich zákazníků má jinou představu o tom, co by měla postel splňovat. Při výběru hraje roli hned několik kritérií – druh postele, design, materiál, typ úložného prostoru i výška. Toto vše byste si měli nahrubo promyslet dopředu, protože později vám to ulehčí práci. 

TIP: Detailního průvodce výběrem postele naleznete zde.
 

Postel podle druhu

První věc, kterou byste si měli ujasnit při nákupu postele, je, zda ji budete s někým sdílet. Podle toho se můžete odpíchnout a upravovat její rozměr podle vaší představy a prostorových možností. Nutné je dodat, že následující odstavce se věnují obvyklé délce postele 200 cm. Ta je pro osoby měřící do 180 cm. Co dělat, pokud měříte více, se dočtete tady
 

Manželské postele

Dvoulůžko může mít hned několik rozměrů, které mohou být více či méně ty pravé pro vás, pokud vezmete v úvahu praktičnost a velikost ložnice. Pro občasné přespání ve dvou můžete zvažovat manželskou postel 140x200 cm. Pokud ale budete postel sdílet pravidelně, tento rozměr vám bude malý. Takovéto případy vyžadují alespoň postel 160x200 cm. Obvyklá je pro páry nejen takováto šířka postele. Stejně oblíbená je manželská postel 180x200 cm

TIP: Zjistěte více o tom, jak si vybrat manželskou postel.
 

Jednolůžkové postele

Nejmenší rozměr do opravdu malých místností má postel 80x200 cm. Dostačující je například pro menší děti nebo na občasné přespání. Nejoblíbenějším rozměrem pro jednoho je postel 90x200 cm. Tento druh postele je už komfortní i pro dospělého člověka. Pro větší pohodlí není k zahození pořídit si postel 120x200 cm, pokud vám to prostor umožní. 

Proč koupit co největší rozměr? Představte si, že usnete na pohovce. Ačkoliv může být vaše pohovka velmi pohodlná, i tak budete nejspíš ráno rozlámaní. Je to proto, že jste měli na spaní méně místa. Pokud usínáte na užším prostoru, váš mozek při spánku stále hlídá, abyste nespadli. S dostatečně širokou postelí může váš mozek vypnout a regenerovat. 
 

Postel podle materiálu

Na materiálu postele záleží. Důležité je to nejen z pohledu údržby, ale také životnosti samotného kusu nábytku. Některé materiály jsou pro postele vhodnější než jiné. Nejčastěji se setkáte s čalouněnou postelí nebo postelí z masivu
 

Masivní  

Masiv dřeva se na výrobu postelí používá stovky let. Dřevo je zkrátka evergreen, který nikdy nevyjde z módy. A to je právě jeho kouzlo. U nás naleznete postele z masivu dubu, buku a borovice. Všechny mají krásný vzorek a jsou dostatečně kvalitním dřevem pro výrobu postelí. Vybrat si můžete ze dvou povrchových úprav – matnou olejovou a lesklou lakovanou. 

TIP: Víte, jak vybrat postel z masivu?  
 

Kovové

Výhodou kovových postelí je jejich čištění. Pokud potřebujete eliminovat usazování roztočů, bakterií a virů, je kovová postel skvělým řešením. Stačí otřít hadříkem a dezinfekcí a nečistoty jsou pryč. Její nevýhodou může být nehezký design a vrzání, které se u tření kovů stává. Někomu také mohou evokovat nemocniční lůžka. 
 

Čalouněné

Čalouněné postele díky kvalitní látce vytváří v ložnici luxusní dojem. Měkké a příjemné čelo vybízí k opření. Díky pěně, které čelo obsahuje, je sezení v takové posteli hračka. Nevýhodou je právě látka, která vyžaduje více údržby než masiv. Zároveň není úplně vhodná pro alergiky. 

Čalouněné postele můžeme rozdělit na americký boxspring, evropský styl postele a válendy. Boxspringové postele nemívají oproti evropským postelím rošt a úložný prostor. 

TIP: Přečtěte si, co jsou to boxspring postele.