info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.

Jak vybrat manželskou postel?

Důvodů, proč si pořídit manželskou postel, je hodně. Ale vybrat tu správnou už je občas oříšek. Na trhu můžete najít nepřeberné množství typů postelí. Jak si z něj vybrat a nezbláznit se, to vám poradíme v tomto článku.

Typy manželských postelí

Určitě jste někdy narazili na pojem boxspringové manželské postele, kterým se občas říká i americké postele. Tento název mají proto, že jsou v Americe velmi populární. Rozdíl mezi nimi a standardními manželskými postelemi je v usazení matrace. Je to totiž manželská postel s matrací. 

Boxspring má 3 části. Základnu, která je bez roštu. Místo něj je zde dřevěná konstrukce s pružinami, které jsou chráněné čalouněním. Na tuto část pak přijde pružinová matrace. Na ní patří vrchní matrace
 

Materiál manželské postele

Základní materiálem bývá dřevo, lamino nebo kombinace dřeva a čalounění. Můžete se setkat i s prvky z plastu a dalších materiálů. Manželské postele z masivu jsou asi nejoblíbenějším typem postele. A není se čemu divit. Mají spoustu výhod. 

Masiv je jako materiál nadčasový a vydrží spoustu let. Pokud je z něj postel vyrobená kvalitně, ani po letech nevrže a zvládne i častější stěhování. Mladší bratr masivu, lamino, je alternativou pro ty, kteří chtějí pořídit manželskou postel levně

Čalouněná postel je poté ekvivalentem moderní manželské postele. O tuto postel se můžete opřít. Často v čelech čalouněných postelí bývá pěna, která dělá sezení v posteli velmi pohodlné. Design postele bývá nadčasový. Čalounění ale nepotěší alergiky. Údržba je oproti dřevu náročnější. Ale zoufat nemusíte. Dají se na její čištění použít čistící prostředky a impregnace.
  

Velikost manželské postele

Začneme-li od nejmenší po největší, pak je třeba zmínit postel 140x200 cm. Tento rozměr je pro ty, kteří chtějí větší postel, ale nespí na ní ve dvojici na denní bázi. Standardem nejen českých ložnic je rozměr 160x200 cm. Pro ty, co ale chtějí více, se doporučuje postel 180x200 cm.  Pokud ale chcete prostor nebo s vámi spí vaše děti, dobrou alternativou je postel na míru. V manželské posteli 200x200 cm má na růžích ustláno každý.
 

Manželská postel s matrací a roštem

Není časté, že by se prodávala postel s roštem a matrací v ceně. Každé tělo je jiné a potřebuje jinou oporu páteře. Proto například levné válendy nejsou vhodné ke spánku. Pokud trváte na “hotové” posteli, hledejte boxspringové postele, o kterých jsme psali výše. 
 

Manželská postel s úložným prostorem

Úložný prostor pod postelí nese mnohé výhody. U lepších prodejců si můžete vybrat, zda chcete úložný prostor pod vyklápěcí ložnou plochou nebo ve formě šuplíků. Chcete-li se o úložném prostoru dozvědět více, přečtěte si podrobnější článek tady.
 

Výška manželské postele

Pokud se vám v hlavě honí otázka –⁠⁠⁠⁠⁠ Jaká je správná výška postele –⁠⁠⁠⁠⁠ pak pro vás máme odpověď. Je rozdíl mezi výškou bočnic a výškou postele. Výšku postele tvoří výška bočnic s výškou matrace a posazením roštu. Ideálně by měla být výška postele mezi 50 a 65 cm. Za vysokou manželskou postel můžete považovat tu, která má výšku bočnic 45 cm a výš. Článek na toto téma najdete zde