info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O postelích Jak vybrat správnou postel pro dítě i dospělého

Jak vybrat správnou postel pro dítě i dospělého

Je velikost postele 90x200 cm vhodná pro každého? Kdy byste se měli poohlížet po jiném rozměru postele a proč na tom záleží, to vám poradíme v následujících odstavcích.

Jak vybrat délku postele pro dospělého 

Správná délka postele je taková, která zhruba o 20 cm přesahuje spáče a poskytuje dostatek prostoru u chodidel a hlavy.

Klasický rozměr postele pro jednoho je 90x200 cm, rozměr manželské postele bývá buď 160x200 cm nebo 180x200 cm. Chcete-li více prostoru a pohodlí v posteli pro jednoho, můžete zvolit rozměr postele 140x200 cm. A co dělat, když sdílíte postel s partnerem, který potřebuje jinou délku než vy? Vždy vybírejte velikost manželské postele na základě výšky toho z vás, kdo měří více. Nevadí totiž, že je pro jednoho větší, než by měla být. 

Jak vybrat délku postele pro děti

U dětí se délka postele řeší jinak než u dospělých. Matrace pro miminka u nás mají rozměry 60x120 nebo 70x140 cm. Těm odpovídá i velikost postelí pro vaše nejmenší. Z těchto postýlek děti přecházejí nejčastěji do jednolůžek o rozměru matrace 90x200 cm. Mělo by se tak dít v období, kdy dítě měří kolem 100 cm. 

Při přechodu nakupte dětem kvalitní matraci, díky které se váš potomek vyhne problémům se špatným držením těla a budoucím bolestem zad. Dětská matrace by měla být tvrdá, ideálně ze studené pěny

Prodloužená postel – délka postele

Dostupné ale jsou i postele prodloužené délky až po 240 cm nebo atypické rozměry vyrobené na zakázku přesně podle vašich potřeb. Proto, pokud měříte více než 180 cm, měli byste se zaměřit právě na postele s prodlouženou délkou. 

Výška postele

Celková výška lůžka má zásadní vliv na pohodlné vstávání a uléhání do postele. Z ortopedického hlediska je optimální výška bočnic 50 cm a v kombinaci s vhodnou matrací nebo výškovým nastavením roštu lze dosáhnout ideální výšky lůžka 50-65 cm podle věku a výšky spáče. Například pro seniory se hodí vysoké postele, ze kterých se jim dobře vstává.  

Zmíněná výška umožňuje také odvětrání spodní části matrace a přispívá hygienickému prostředí v ložnici. Nejmenší doporučená výška z hlediska víření prachu a chladu od podlahy je 30 cm. 

Jak vybrat postel, aby nevrzala

Při výběru postele není od věci se podívat, jak je postel řešená konstrukčně, aby vám co nejdéle vydržela. Kvalitní a robustní spoje zajišťují vertikální i horizontální stabilitu, dlouhodobou pevnost celé postele, a tedy žádné vrzání a klidný spánek. 

Takto provedená konstrukce zásadním způsobem zvyšuje celkovou kvalitu postele a její přidanou hodnotu. Zároveň je možné postel případně libovolně demontovat a opět smontovat, aniž by ztratila cokoli ze své pevnosti. Proto doporučujeme dívat se po dřevěných postelích (např. postele z masivu buku nebo dubu).