info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Jak zlepšit spánek během horkých letních měsíců?

Jak zlepšit spánek během horkých letních měsíců?

Při horkých letních měsících může být obtížné usnout a nebudit se horkem. Obzvlášť to platí pro ty, co nemají klimatizaci nebo u ní neradi usínají. Ale nezoufejte, přinášíme vám tipy, jak se hezky zchladit.

Začíná to matrací

Věděli jste, že vás matrace může chladit? Ano, některé materiály v potahu nebo samotný materiál potahu může mít termoregulační vlastnosti. Například Clima Fresh pěna v potahu Perdormire matracích obsahuje mikrokapsle, které pohlcují přebytečné teplo a udržují stálou teplotu. Podobně funguje potah matrací a polštářů Tempur s názvem SmartCool. Absorbuje přebytečné teplo a je na dotek chladivý. I přírodní vlákna v matracích mohou pomoci s odvodem potu a termoregulací. Dívejte se po lnu, konopí nebo třeba modal.  

Dalším činitelem, který může při letním přehřívání hrát roli, je přikrývka. Ne každému vyhovuje spánek pod celoroční peřinou. Při jejich nákupu zbystřete a chtějte vědět jejich hřejivost. Nejméně hřejivé bývají letní přikrývky. Některé jsou i s inovativními materiály jako je například materiál Outlast®, který udržuje stálou teplotu. V létě chladí, v zimě hřeje. 
 

Jak na noční pocení

Letní pocení může být dáno několika faktory. Všeobecně máte horkou ložnici, kterou žádným způsobem nechladíte. Máte nevhodnou přikrývku a ložní prádlo. Nemáte vhodné pyžamo. 

Pokud vše z těchto věcí máte uzpůsobené na léto, pravděpodobně bude problém jinde. Zjistěte, jak řešit nadměrné noční pocení u mužů, žen i dětí zde. V případě, že se potíte často, hodí se pořídit si velmi vzdušnou pružinovou matraci a kvalitní rošt
 

Pyžamo  

Pyžamo na léto vybírejte s krátkým rukávem a nohavicemi. Ideálním materiálem je například len, který skvěle odvádí vlhkost a má chladivý efekt. Jeho jedinou nevýhodou je, že se velmi mačká, proto se často pyžama nevyrábí ze 100% lenu, ale jen s jeho příměsí.
 

Ochlazení ložnice

Pokud nevlastníte klimatizaci, je třeba ochlazovat ložnici jiným způsobem. Větrejte zásadně večer a brzy ráno. Mějte stažené žaluzie či zatažené závěsy, aby teplo tolik nepronikalo do místnosti. Vytvořte průvan v bytě, aby vzduch z méně teplé místnosti proudil do ložnice. V případě, že je v místnosti velké teplo, pomůže k ochlazení i mokrý ručník přes okno. Vyhněte se také vaření přes den, abyste zbytečně místnosti neohřívali.

TIP: Přečtěte si, jaký vliv má čistota vzduchu na spánek.
 

Strava a pitný režim

Jedli jste někde pálivou papričku a zapotili jste se? Pokud nechcete zbytečně ohřívat vaše tělo, vyvarujte se zbytečně těžkým či pálivým jídlům. Ideální jsou saláty, čerstvá zelenina a ovoce. 

U nápojů se vyvarujte kávy a sladkému pití. Káva je močopudnější a cukr může vyvolávat falešný pocit žízně. Pijte vodu nebo čaj, ideálně o pokojové teplotě. Pokud budete pít velmi vychlazené nápoje, vaše tělo je nejdříve musí zahřát a tím své tělo opět zahříváte. Správná strava a pitný režim může zlepšit celkovou kvalitu vašeho spánku.