info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O spánku Trpíte nadměrným pocením ve spánku? Pomůže výměna matrace nebo úprava jídelníčku...

Trpíte nadměrným pocením ve spánku? Pomůže výměna matrace nebo úprava jídelníčku...

Nadměrné pocení je nepříjemný problém pro každého, kdo tím trpí. Jedná se o zdravotní problém nebo běžný nezávažný příznak? Možná postačí vyměnit matraci nebo upravit jídelníček... Více rad v našem článku!

Nadměrné pocení je velký společenský problém pro každého, kdo tím trpí. Vysoká spotřeba ložního prádla, pyžama jako právě vytažené z pračky, mokré polštáře i vlasy - to je noční pocení. Jedná se o zdravotní problém nebo běžný nezávažný příznak?

Čím může být způsobeno?

Noční pocení je velmi obtížné vyšetřit. Může být totiž způsobeno banálními příčinami, ale zároveň může být i signálem pro vážnou nemoc. V první řadě by lékař měl odebrat krev a podívat se na krevní obraz a na CRP. To vám podá informace o celkovém stavu organismu a informuje o případné přítomnosti zánětu v těle.

Vliv prostředí

Pokud se vzbudíte uprostřed noci úplně mokří, nepanikařte. Zvlášť, pokud se vám to stane jednou za čas. Noční pocení může mít úplně nevinné vysvětlení. Například příliš přetopená místnost, silná peřina, teplé oblečení nebo horečka. V tomto případě stačí začít větrat před spaním a lůžkoviny přizpůsobit aktuálnímu počasí a teplotě v pokoji, která by se ideálně měla pohybovat kolem 18°C. Pokud jste ale nemocní, pocením tělu prospíváte, protože během tohoto procesu ze sebe vyplavujete škodliviny.

Psychický stav

Psychická pohoda je půlka vašeho zdraví. I když to možná tak nevidíte, to v jakém duševním rozpoložení jste, výrazně ovlivňuje vaše fyzickou stránku. Pokud zažíváte stres, celodenní vypětí nebo strach, nadměrnému pocení se nevyhnete.

Dopomoci si můžete řešením příčiny, proč se cítíte vystresovaní. Udělejte si na sebe víc času, zkuste si odpočinout, nebo se rozptýlit, abyste přišli na jiné myšlenky. Pomoci může i sama příroda - bylinné čaje před spaním vám pomohou uklidnit se, např. meduňka nebo šalvěj. Za vyzkoušení stojí i vonné svíčky, jóga nebo například váčky naplněné bylinami, které si dáte k posteli.

Léky

V některých případech může být nadměrné pocení způsobeno léky, které užíváte. Zvláště hormonální přípravky, které mají tuto problematiku přímý vliv. Dále to mohou být antidepresiva, kortikosteroidy, kortikoidy a hormonální preparáty.

Pokud je to i váš případ, léky v žádném případě nevysazujte. Poraďte se s lékařem, zda by léčba nemohla probíhat jinak.

Strava a špatná životospráva

Velký díl viny může mít na pocení nezdravý životní styl. Netřeba říkat, že pokud trpíte obezitou či máte nadváhu, má to na pocení velký vliv. Tuk prostě zahřívá. Nejlepším řešením je jednoduše zhubnout, prospějete tím nejen vašemu problému s pocením, ale celému organismu. Změňte radikálně jídelníček.

Nevhodné je jíst těsně před spaním, v jídelníčku omezte ostré omáčky, příliš slaná, tučná nebo smažená jídla, jezte méně masa a pochutiny jako chipsy či sladkosti vynechejte úplně. Tyto potraviny nahraďte ovocem a zeleninou. Taktéž škodí i nadměrné pití alkoholu a kávy. Určitě nevynechávejte pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud si nevíte rady, zkuste vyhledat odborníka. Ve specializovaných centrech vám mohou sestavit jídelníček na míru, stejně jako pomoci se cvičením.

Příznak vážné nemoci

Pokud by ani po tomto nebyl klid, je nezbytně nutné pátrat po vnitřní příčině a ta může být velmi závažná - od endokrinních potíží až po nádorové onemocnění (zvláště neprospívá li člověk všeobecně). Potom krevní obraz stačit nemusí a je nutné provést hloubkové vyšetření.

Onemocnění, která souvisí s nadměrným pocením je opravdu hodně. Může za tím stát infekce, zánět, ale i srdeční onemocnění, tuberkulóza, AIDS, rakovina, štítná žláza nebo různá neurologická onemocnění. Vždy potom záleží, jaké další příznaky nadměrné pocení doprovázejí. V každém případě nic nepodceňujte a poraďte se s lékařem.

Jak si pomoci?

Pokud tělo produkuje nadměrné množství potu, bez jakékoliv lékařem identifikovatelné příčiny, mluvíme o idiopatické hyperhidróze. Cílem její léčby je snížit produkci potu na úroveň přijatelnou pro pacienta. Toho můžete dosáhnout hned několika způsoby, včetně chirurgického zákroku.

Úprava ložnice

Odstraňte veškeré syntetické materiály ze své ložnice. Ty totiž omezují přirozené odpařování potu a zhoršují pocení. Nahraďte je bavlněnými, které dobře sají. Také si pořiďte prodyšnou matraci, která dobře odvádí pot. Pokud váš problém jde do extrémů, kde se probouzíte s „kaluží“ pod vámi, zkuste pod prostěradlo dát gumovou podložku. Také můžete vyzkoušet spát v termoprádle nebo snížit teplotu v pokoji.

Hygiena

Určitě je třeba více dbát na hygienu, častěji se mýt, pořádně vysušovat pokožku a převlékat se do suchého prádla, opět zvolte raději bavlněné a nejlépe vzdušné. V místech největšího pocení lze aplikovat deodorant a antiperspirant. Jaký je rozdíl? Deodoranty díky antibakteriálním látkám omezují působení bakterií a tím pomáhají předcházet vzniku nepříjemného zápachu. Naproti tomu antiperspiranty obsahují soli hliníku, který mechanicky uzavře potní žlázy a tím je produkce potu výrazně omezena.

Léky

Je možnost pocení omezit léky ze třídy anticholinergik. Ty se však dají užívat jen krátce a vždy by se případná léčba měla konzultovat s lékařem, protože mají četné vedlejší účinky. Pokud je pocení způsobeno převážně z psychických problémů, lze vyzkoušet benzodiazepiny, jejichž hlavní účinek spočívá v celkovém snížení úzkosti.

Přírodní přípravky

Při nadměrném pocení ztrácíme nejen vodu, která tvoří největší část potu, ale také minerály a soli, hlavně hořčík. Je proto dobré doplňovat zásoby některými z doplňků stravy. Díky potu je také zvýšená pravděpodobnost vzniku plísní (ruce, nohy), nezapomeňte tedy, pokud je to váš případ, na postižená místa aplikovat antimykotinové krémy a mastičky.

S bojem proti nepříjemnému potu může pomoci i šalvěj. Čaj z něho lze pít několikrát denně. Jednu polévkovou lžíci šalvěje zalijte 200 ml studené vody, nechte povařit a vyluhovat. Poté přeceďte a pijte na noc. Při nadměrném pocení rukou či nohou může být cennou pomocí koupel z listů ořešáku, dubové kůry, přesličky či levandule. Další možností je pak využít alternativní způsoby léčby. Například čínská medicína, která léčí nejen projevy, ale zaobírá se celkovým zdravotním stavem včetně psychiky nebo homeopatie.

Chirurgická léčba

Tato volba je až posledním řešením při selhání všech předchozích metod. Jednou z možností je vyříznutí podkožní tkáně podpaží, čímž se odstraní potní žlázy. To se provádí kyretou – jakousi ostrou lžičkou po naříznutí kůže.

K dlouhodobé zástavě pocení ve větší oblasti se provádí hrudní sympatektomie. Cílem této operace je odstranění část nervového provazce, který má vliv na prokrvení a potivost horních končetin.

Pokud se vám do operace nechce, poměrně účinnou, ale také drahou metodou je injekční aplikace botulotoxinu. Ten blokuje přenos nervového vzruchu mezi nervem a žlázou a tím dochází k výraznému potlačení potivosti.