info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O spánku Jak řešit nadměrné noční pocení u mužů, žen i dětí

Jak řešit nadměrné noční pocení u mužů, žen i dětí

Nadměrné pocení je nepříjemný problém pro každého, kdo tím trpí. Jedná se o zdravotní problém nebo běžný nezávažný příznak? Možná postačí vyměnit matraci nebo upravit jídelníček.

Co je nadměrné noční pocení

Vysoká spotřeba ložního prádla, pyžama jako právě vytažené z pračky, mokré polštáře i vlasy - to je noční pocení. Jedná se o zdravotní problém nebo běžný nezávažný příznak?

Pocení ve spánku je velmi obtížné vyšetřit. V první řadě by lékař měl odebrat krev a podívat se na krevní obraz a na CRP. To vám podá informace o celkovém stavu organismu a informuje o případné přítomnosti zánětu v těle. Noční pocení mívá příčiny, které mohou být banální. Tento problém ale také může signalizovat závažnou nemoc.

Příčiny nočního pocení

Vliv prostředí

Pokud se vzbudíte uprostřed noci úplně mokří, nepanikařte. Zvlášť, pokud se vám to stane jednou za čas. Nadměrné pocení ve spánku může mít úplně nevinné vysvětlení. Například příliš přetopená místnost, silná peřina, teplé oblečení nebo horečka. V tomto případě stačí začít větrat před spaním a lůžkoviny přizpůsobit aktuálnímu počasí a teplotě v pokoji, která by se ideálně měla pohybovat kolem 18°C. Pokud jste ale nemocní, pocením tělu prospíváte, protože během tohoto procesu ze sebe vyplavujete škodliviny.

Psychický stav

Psychická pohoda je půlka vašeho zdraví. I když to možná tak nevidíte, to v jakém duševním rozpoložení jste, výrazně ovlivňuje vaše fyzickou stránku. Pokud zažíváte stres, celodenní vypětí nebo strach, silnému nočnímu pocení se nevyhnete.
Dopomoci si můžete řešením příčiny, proč se cítíte vystresovaní. Udělejte si na sebe víc času, zkuste si odpočinout, nebo se rozptýlit, abyste přišli na jiné myšlenky. Pomoci může i sama příroda –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ bylinné čaje před spaním vám pomohou uklidnit se, např. meduňka nebo šalvěj. Za vyzkoušení stojí i vonné svíčky, jóga nebo například váčky naplněné bylinami, které si dáte k posteli.

Léky

V některých případech může být nadměrné pocení způsobeno léky, které užíváte. Zvláště hormonální přípravky, které mají tuto problematiku přímý vliv. Dále to mohou být antidepresiva, kortikosteroidy, kortikoidy a hormonální preparáty.
Pokud je to i váš případ, léky v žádném případě nevysazujte. Poraďte se s lékařem, zda by léčba nemohla probíhat jinak.

Strava a špatná životospráva

Velký díl viny může mít na pocení nezdravý životní styl. Netřeba říkat, že pokud trpíte obezitou či máte nadváhu, má to na pocení velký vliv. Tuk prostě zahřívá. Nejlepším řešením je jednoduše zhubnout, prospějete tím nejen vašemu problému s pocením, ale celému organismu. Změňte radikálně jídelníček.

Nevhodné je jíst těsně před spaním, v jídelníčku omezte ostré omáčky, příliš slaná, tučná nebo smažená jídla, jezte méně masa a pochutiny jako chipsy či sladkosti vynechejte úplně. Tyto potraviny nahraďte ovocem a zeleninou. Časté je i noční pocení po alkoholu, proto se jej pokuste redukovat. Určitě nevynechávejte pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud si nevíte rady, zkuste vyhledat odborníka. Ve specializovaných centrech vám mohou sestavit jídelníček na míru, stejně jako pomoci se cvičením.

Příznak vážné nemoci

Pokud by ani po tomto nebyl klid, je nezbytně nutné pátrat po vnitřní příčině a ta může být velmi závažná - od endokrinních potíží až po nádorové onemocnění (zvláště neprospívá li člověk všeobecně). Potom krevní obraz stačit nemusí a je nutné provést hloubkové vyšetření.
Onemocnění, která souvisí s nadměrným pocením je opravdu hodně. Může za tím stát infekce, zánět, ale i srdeční onemocnění, tuberkulóza, AIDS, rakovina, štítná žláza nebo různá neurologická onemocnění. Vždy potom záleží, jaké další příznaky nadměrné pocení doprovázejí. V každém případě nic nepodceňujte a poraďte se s lékařem.

Oblasti největšího pocení

Naše tělo je poseté malými a velkými potními žlázami. Například noční pocení hlavy mají na svědomí potní žlázy na čele. Velké potní žlázy jsou v podpaží nebo také na hrudi. Některé oblasti, kde se potíte více vám i mohou naznačit danou příčinu. Noční pocení kolem krku značí kolísání hladiny cukru v krvi. To může souviset i s nočním pocením převážně na hrudi, ale příčinou může být i tuberkulóza, revmatická horečka nebo infekce.

Noční pocení u žen 

Ženy mohou noční pocení pociťovat během perimenopauzy nebo menopauzy samotné. Průměrně menopauza u žen nastává kolem 51 let, perimenopauza poté o tři roky dříve. Návaly horka, které jsou s těmito obdobími spojené, se proto mohou objevit i v noci. 

Až 27 % těhotných se ve studii amerického Národní centra pro biotechnologické informace (NCBI) přiznalo, že v noci zažívají nepříjemné pocení, které je v noci budí. Můžou za to hormonální změny, které v těhotenství probíhají. 

Noční pocení u mužů

Dle výzkumu NCBI mají muži obvykle nižší toleranci na horko. Některé studie také tuto netoleranci horka spojují s častým cvičením. Noční pocení ale může ovlivňovat nejen tento faktor. Na vině může být nižší hladina testosteronu. 38 % mužů okolo 45 let se setká s poklesem testosteronu, který může zapříčiňovat i noční pocení. 

Noční pocení u dětí

Studie NCBI z roku 2012 prokázala, že až 12 % dětí mezi 7. a 12. rokem tento jev zažije alespoň jednou za týden. Na vině může být teplá místnost, genetika, chřipka nebo hormonální změny. Potit se také může dítě bezdůvodně. Ačkoliv je to velmi nepravděpodobné, pokud se dítě jen potí a nejsou přítomny další symptomy, může noční pocení způsobovat i rakovina.

Co dělat proti pocení ve spánku

Pokud tělo produkuje nadměrné množství potu, bez jakékoliv lékařem identifikovatelné příčiny, mluvíme o idiopatické hyperhidróze. Cílem její léčby je snížit produkci potu na úroveň přijatelnou pro pacienta. Toho můžete dosáhnout hned několika způsoby, včetně chirurgického zákroku. 

Úprava ložnice

Odstraňte veškeré syntetické materiály ze své ložnice. Ty totiž omezují přirozené odpařování potu a zhoršují pocení. Nahraďte je bavlněnými, které dobře sají. Také si pořiďte prodyšnou matraci, která dobře odvádí pot. Matraci mějte vždy na posteli s lamelovým roštem. To podpoří vlastnosti matrace. Pokud váš problém jde do extrémů, kde se probouzíte s „kaluží“ pod vámi, rozhodně doporučujeme chránič matrace, který zabrání matraci před znečištěním. Chrániče z našeho e-shopu jsou prodyšné, ačkoliv nepropustí jakoukoliv tekutinu. Umožňuje to membrána, kterou chránič má. Také můžete vyzkoušet spát v termoprádle nebo snížit teplotu v pokoji. 

Hygiena

Určitě je třeba více dbát na hygienu, častěji se mýt, pořádně vysušovat pokožku a převlékat se do suchého prádla, opět zvolte raději bavlněné a nejlépe vzdušné. V místech největšího pocení lze aplikovat deodorant a antiperspirant. Jaký je rozdíl? Deodoranty díky antibakteriálním látkám omezují působení bakterií a tím pomáhají předcházet vzniku nepříjemného zápachu. Naproti tomu antiperspiranty obsahují soli hliníku, který mechanicky uzavře potní žlázy a tím je produkce potu výrazně omezena.

Léky

Je možnost pocení omezit léky ze třídy anticholinergik. Ty se však dají užívat jen krátce a vždy by se případná léčba měla konzultovat s lékařem, protože mají četné vedlejší účinky. Pokud je pocení způsobeno převážně z psychických problémů, lze vyzkoušet benzodiazepiny, jejichž hlavní účinek spočívá v celkovém snížení úzkosti.

Přírodní přípravky

Při nadměrném pocení ztrácíme nejen vodu, která tvoří největší část potu, ale také minerály a soli, hlavně hořčík. Je proto dobré doplňovat zásoby některými z doplňků stravy. Díky potu je také zvýšená pravděpodobnost vzniku plísní (ruce, nohy), nezapomeňte tedy, pokud je to váš případ, na postižená místa aplikovat antimykotinové krémy a mastičky.

S bojem proti nepříjemnému potu může pomoci i šalvěj. Čaj z něho lze pít několikrát denně. Jednu polévkovou lžíci šalvěje zalijte 200 ml studené vody, nechte povařit a vyluhovat. Poté přeceďte a pijte na noc. Při nadměrném pocení rukou či nohou může být cennou pomocí koupel z listů ořešáku, dubové kůry, přesličky či levandule. Další možností je pak využít alternativní způsoby léčby. Například čínská medicína, která léčí nejen projevy, ale zaobírá se celkovým zdravotním stavem včetně psychiky nebo homeopatie.

Chirurgická léčba

Tato volba je až posledním řešením při selhání všech předchozích metod. Jednou z možností je vyříznutí podkožní tkáně podpaží, čímž se odstraní potní žlázy. To se provádí kyretou – jakousi ostrou lžičkou po naříznutí kůže.
K dlouhodobé zástavě pocení ve větší oblasti se provádí hrudní sympatektomie. Cílem této operace je odstranění část nervového provazce, který má vliv na prokrvení a potivost horních končetin.

Pokud se vám do operace nechce, poměrně účinnou, ale také drahou metodou je injekční aplikace botulotoxinu. Ten blokuje přenos nervového vzruchu mezi nervem a žlázou a tím dochází k výraznému potlačení potivosti.