info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.

Jak vybrat partnerskou matraci

Zařizujete si s partnerem ložnici a zvažujete si pořídit matrace do manželské postele? Rozhodnutí, zda zvolit partnerskou nebo manželskou matrace, může ovlivňovat nejen spánek váš, ale i spánek vaší drahé polovičky.

Co je partnerská matrace a jak se liší od manželské?

Partnerská matrace se od manželské liší svým rozměrem. Manželská matrace značí matraci 160x200 cm a větší. Partnerské matrace jsou naopak dvě, které mají stejnou výšku, a proto tvoří stejně vysokou ložnou plochu s mezerou uprostřed. 
 

Výhody a nevýhody manželské matrace

Výhodou velké manželské matrace je to, že ložná plocha není ve středu rozdělena. Nevzniká tak mezera, do které byste vy nebo vaše polovička zapadl při spánku. 

Nevýhodou, která ale velmi zasahuje do kvality spánku, je fakt, že jedna matrace nemusí oboum dvoum v páru vyhovovat. Každé tělo je totiž jiné, v páru nemusíte mít jednotnou spánkovou polohu, proto ani nemůžete mít stejnou tuhost matrace

TIP: Zjistěte, která matrace je vhodná pro vaši spánkovou polohu, zde.
 

Výhody a nevýhody partnerské matrace

Partnerské matrace řeší předchozí problém. Každý z partnerů si vybere tuhost i materiál, jaký je vhodný pro jeho spánkovou polohu. Tím dosáhnete oba v páru zdravého spánku bez kompromisů. Při výběru partnerských matrací na prodejně je důležité, aby u výběru byli oba. Tak docílíte toho, že obě matrace vyberete na míru potřebám vás a vaší polovičky.    

Nevýhodou je však zmiňovaná mezera, která mezi těmito dvěma matracemi vznikne. Není to ale neřešitelný problém. Stačí si pořídit topper nebo chránič matrace, které mezeru zmírní.

TIP: Přečtěte si o tom, k čemu slouží chránič matrace
 

Jak vybírat partnerské matrace

Při výběru je potřeba kromě tuhosti a materiálu zvážit i váhu a spánkovou polohu. Tuhost můžete vybírat podle vaši libosti nebo se řídit polohou, ve které spíte nejčastěji. Při spánku na zádech se doporučuje tvrdší matrace. U spánku na boku je to naopak a doporučuje se měkká matrace, která ustoupí v oblasti boků a ramen. Důležitá je i nosnost matrací. Vaše váha by neměla převýšit maximální nosnost matrace, jinak rychle ztratí své vlastnosti a proleží se. 

Dívejte se po matracích, které vždy řeší i váš konkrétní problém. Více se potíte nebo máte postel ve vlhké místnosti? Poté se chcete zaměřit na prodyšné matrace jako jsou ty pružinové nebo matrace ze studené pěny či latexu. Jste alergičtí a bojujete s roztoči? Hledejte antialergické matrace, které obsahují hypoalergenní materiály nebo stříbro. Více o matracích a polštářích pro alergiky zjistíte zde. Bojujete s bolestí zad nebo máte jiné zdravotní problémy, které vyžadují specifickou matraci? V tom případě je pro vás vhodná zdravotní nebo ortopedická matrace
 

Jaké materiály si vybírat

Matrace se vyrábí z různých materiálů. Některé jsou pro vás vhodnější než jiné. Existují také matrace, které jsou z materiálů naprosto nevhodných pro zdravý spánek. Důležité je si ujasnit výše popsané detaily vašeho spánku a těla. Na základě nich je dobré vybírat materiál.

Všeobecně nejvhodnějším materiálem pro kvalitní spánek je paměťová pěna. Reaguje totiž na tlak a teplotu vašeho těla, a proto se dokonale přizpůsobí. Není ale tak prodyšná jako například studená pěna nebo pružiny. 

Dobrým kompromisem, pokud chcete prodyšnou matraci s pocitem paměťové pěny, jsou hybridní pružinové matrace, které kombinují pěnu a taštičkové pružiny, proto je matrace měkká ale zároveň prodyšná. 

Pokud vám záleží na životním prostředí, zaměřte se na ekologické nebo přírodní materiály jako je latex nebo bio pěna. Ty jsou svými vlastnostmi podobné paměťové pěně, nicméně jsou šetrnější k životnímu prostředí.

TIP: A jaké jsou další vlastnosti materiálů používaných při výrobě matrací? To se dozvíte zde
 

Rošty pro partnerské matrace

Při nákupu matrací nepodceňujte ani výběr roštu. Vybírat můžete z roštů dřevěných, lamelových a segmentových. Do postele 180x200 cm můžete pořídit buď dva rošty nebo jeden velký. Pro dvě partnerské matrace je vhodnější pořídit dva, obzvlášť pokud si chcete pořídit polohovací rošty. Rošt podporuje vlastnosti matrace a pomáhají jim dýchat, proto je důležité ho vybírat současně s matracemi.