info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Jaké jsou vlastnosti materiálů používaných při výrobě matrací?

Jaké jsou vlastnosti materiálů používaných při výrobě matrací?

Jde vám z materiálů matrací hlava kolem? Pěna nebo pružiny? A jaká pěna? Nebojte, přichystali jsme pro vás velkého průvodce výrobou matrací, díky kterému budete vědět přesně, který materiál je ten pravý pro vás.

Bonelové pružiny

Pamatujete si na pružinové matrace našich babiček? Ty obsahovaly bonelové pružiny. Tento materiál se málo přizpůsobuje tělu a dochází k velkému přenosu pohybu. Patří mezi nejlevnější materiál pro výrobu matrace. Přesto všechno jsou velmi prodyšné. 

+ výhoda: prodyšné a levné
- nevýhoda: nulové přizpůsobení a velký přenos pohybu
 

Kokosové vlákno

Kokosové vlákno je odpadním materiálem kokosů. Slupka se nadrtí a slepí dohromady. Výsledný materiál je tvrdý a nerovnoměrný. Proto se špatně přizpůsobuje tělu. Jeho špatné vlastnosti nevykompenzuje ani kombinování s pěnou. Dalším problémem je neprodyšnost, která vede ke vzniku plísní.

- nevýhoda: nevhodný materiál pro výrobu matrací

Kromě kokosového vlákna jsou pro spánek nevhodné i vodní matrace. 
 

Latex

Latex můžete najít v luxusních matracích. Přírodní latex, jinak také kaučuk, se vyrábí z mízy stromu kaučukovníku. Syntetický latex se vyrábí z derivátů ropy. Latex je velmi elastický, dokonce se přizpůsobuje tělu lépe než studená pěna. V matracích se často kombinuje. 

+ výhoda: přírodní elastický materiál
- nevýhoda: stále se svou přizpůsobivostí nevyrovná paměťové pěně 

 

Paměťová pěna

Paměťová pěna je jednou z nejlepších materiálů pro zdravý spánek. Říká se jí také visco-elastická, líná nebo visco pěna. Původně tento materiál byl vyvinutý za účelem odstranění tlaku na astronauty při vzletu. 

Paměťová pěna reaguje na tlak a teplotu lidského těla. Proto se přizpůsobí tělu a poskytne vám nejlepší uvolnění. Spát na pěně je nejen pohodlné, ale díky perfektnímu rozložení váhy i velmi zdravé. 

V současnosti existují dva druhy výroby tohoto materiálu. Prvním je odlití do formy. Druhým je VPF metoda, která za proměnlivých tlaků v uzavřené komoře vytváří pěnu, která má otevřenou buněčnou strukturu. Díky tomu se takto vyrobená paměťová pěna lépe přizpůsobí, má delší životnost, je více prodyšná a působí minimálním protitlakem. Všechny matrace u nás obsahují pěnu vyrobenou právě touto metodou. 

+ výhoda: nejzdravější materiál pro spánek na trhu
- nevýhoda: vyšší cena
 

PUR pěna

PUR pěnu znáte spíše pod označením molitan. Je to typ pěny s kratší životností. Tato pěna je vhodná spíše pro nouzová přespání či jako matrace na chaty. Svou nízkou kvalitou nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání.

+ výhoda: levná matrace
- nevýhoda: nízká kvalita


RE pěna

Předložka RE zde není náhodou. Odkazuje k recyklování materiálů. Tato pěna jsou slepené kusy zbytků pěn. Kvůli tomu se jedná o velmi tvrdý a neprodyšný materiál. Slepené zbytky pěn různých druhů s různou tvrdostí neposkytují tělu zdravou oporu. Častokrát RE pěnu najdete v levných matracích.

+ výhoda: nízká cena
- nevýhoda: nevhodný materiál pro spánek

Studená pěna

Studená pěna, ačkoliv se nazývá studená, nechladí. Svůj název získala kvůli tomu, že se vyrábí při nižších teplotách než ostatní pěny. To zapříčiňuje její prodyšnost a tvarovou stálost. Studená pěna se proto doporučuje těm lidem, kteří se více potí nebo mají postel v místnosti s vyšší vlhkostí. Studená pěna se v pěnových matracích používá samostatně nebo jako vrstva základní.

+ výhoda: prodyšná a tvarově stálá
- nevýhoda: stále se svou přizpůsobivostí nevyrovná paměťové pěně 

Taštičkové pružiny

Ne všechny pružinové matrace přenáší pohyb, vržou a nepřizpůsobí se. Taštičkové pružiny jsou toho důkazem. Díky tomu, že se jedná o samostatné pružiny, které jsou zabalené individuálně v textilní taštičce, přizpůsobí se skvěle tělu a minimalizují přenos pohybu. 
 
+ výhoda: finančně dostupný materiál
- nevýhoda: stále se nevyrovnají pěnovým matracím

Tato nevýhoda je eliminována v podobě hybridních matrací, které v sobě kombinují nejen pěnu, ale také taštičkové pružiny.

TIP: Zjistěte, která je lepší. Pružinová nebo pěnová matrace?