info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Spánek a bolest hlavy: jak spolu souvisí? Pomůže vám správná matrace a polštář?

Spánek a bolest hlavy: jak spolu souvisí? Pomůže vám správná matrace a polštář?

Bolest hlavy úzce souvisí s vašimi spánkovými návyky a spánkovou hygienou. Druhů bolestí hlavy je ale víc. Umět je rozeznávat je základem, který vám pomůže k jejich řešení. Ať už vás zajímá bolest hlavy ve spánku nebo při jeho nedostatku, poradíme vám, co s ní.

Jak rozeznat různé bolestí hlavy

O migréně jste jistě někdy slyšeli, ale co třeba o tenzní či clusterové bolesti? Co mají  všechny tyto bolesti společné, je, že jsou úzce spojené se spánkem. 
 

Tenzní bolesti

Tato bolest hlavy se dá považovat za jednu z nejčastějších, zažije ji alespoň jednou v životě každý z nás. Známým příznakem je, že ji doprovází napětí (tenze) ve svalech. Odtud vzešel i její název. Bývá spojena s bolestmi šíje. Ty se objevují až u poloviny lidí trpících na tuto bolest hlavy. Ta může být jak akutní, tak chronická.1

Zjednodušeně řečeno, pokud máte hlavu příliš dlouho v nepřirozené poloze, zvyšujete tak riziko tenzní bolesti hlavy. Svou souvislost má i se spánkem. Pokud spíte v chladné místnosti může se dostavit bolest hlavy po spánku nebo v průběhu dne.2  Proto je dobré se při řešení této bolesti zamyslet i nad tím, jak můžete tělu pomoct, aby spalo ve správné poloze. Východisko nabídne kvalitní ortopedický nebo zdravotní polštář. Ty jsou totiž často navrženy tak, aby zajišťovaly zdravou polohu hlavy a krční páteře.  

Na akutní tenzní bolest stačí, abyste zredukovali stres, snažili se spát v ideální teplotě a hlavu mít na polštáři ve správné poloze. Popřípadě si můžete vzít tlumící léky, jako je ibalgin. Pokud se bolest opakuje často, je třeba vyhledat lékaře.3
 

Migréna

Migréna se projevuje jako opakované záchvaty bolesti hlavy, které častěji postihují ženy než muže. Doprovázet je může nevolnost, zvracení nebo přecitlivělost na dotek, světlo, zvuky nebo pachy. Důvodů, které mohou vyvolat migrénu, je mnoho. Vyvolat ji může například: 
  • stres, deprese a emoční změny,
  • užívání hormonální antikoncepce, těhotenství, ovulace nebo klimakterium,
  • některé léky,
  • určité druhy potravin a změny stravování,
  • blikající světla,
  • kouření a pobyt v kouři,
  • nedostatek či nadbytek spánku
  • a celá řada dalších.
Toto onemocnění má tři fáze. Při té první můžete být neklidní, cítit únavu nebo například změnu nálad. Trvá několik hodin až dní. 20 % migrén předchází tzv. aura, tedy brnění nějaké části těla, zrakové vjemy v podobě záblesků, jiskření, skrvn nebo čichové vjemy jako pach spálených gum. 

Druhou fází je samotná migréna, kterou poznáte podle pulzující bolesti hlavy v okolí čela, spánků a očí. Může se objevit nevolnost, zvracení nebo přecitlivělost na vnější podněty. Na tento stav pomáhají léky a pobývání v tichu při ztlumeném světlu. Při těžké migréně vyhledejte lékaře. Třetí fází migrény je únava a vyčerpání po odeznění bolestí.4

Bolest hlavy a málo spánku se vzájemně ovlivňuje. Pokud trpíte na migrény a nemáte dostatek spánku, vaše tělo zažívá fyziologický stres, v případě že se k tomu přidá i psychologický stres, je zaděláno na migrénu. Toto onemocnění trvá určitý čas a je velmi vyčerpávající, to opět ovlivňuje spánek. 
 

Clusterové bolesti hlavy

Clusterové bolesti nebo cluster headache se projevují jako záchvatovité bolesti hlavy při spánku. Jestli jste je někdy zažili, tak víte, že lidé, kteří na ně trpí častokrát nevydrží ani ležet a jejich bolest je opravdu intenzivní.5 

Toto onemocnění je doprovázeno slzením, zánětem spojivek, rýmou, zúžením zornic nebo poklesem jednoho z víček. Odtud i pochází název této nemoci, cluster totiž znamená nakupení. Zde je myšleno nakupení bolesti kolem oka. Člověk, který na tyto bolesti trpí, má velmi ztížené fungování a toto onemocnění mu znesnadňuje každodenní aktivity. Pokud zažíváte extrémní bolest hlavy během spánku, vyhledejte lékaře, který vám naordinuje léčbu. 

Rozhodně s návštěvou lékaře neotálejte v případě jakékoliv nesnesitelné bolesti hlavy a dlouhotrvající bolesti nepřecházejte!6
 

Jak spánek ovlivňuje bolesti hlavy?

Většina lidí s poruchami spánku zažívá častěji bolesti hlavy. Ty jsou častější například u těch, co chrápou nebo mají poruchu dýchání ve spánku. Pokud zažíváte cluster headache, o kterých jsme psali výš, máte až 4× větší šanci, že se u vás objeví obstrukční spánková apnoe. Dokonce je i zpětně provázaná bolest hlavy z nedostatku spánku. Jedno i druhé se navzájem ovlivňují. Prokazatelně lidé, kteří trpí chronickou migrénou či tenzní bolestí, mají zvýšené riziko nespavosti, a ta v konečném důsledku znamená nedostatek spánku.7
 

Pomůže vám kvalitní polštář nebo matrace?

Tyto problémy může kvalitní polštář či matrace pomoc tělu lépe regenerovat, ale nedokáže je vyřešit. Nicméně některé matrace napomáhají uvolnění těla více než jiné. Kvalitní pěnová matrace vám může pomoci s usínáním a docílením zdravějšího spánku. 

Jak jsme psali v předchozích odstavcích, díky polštáři, který je vhodný pro vaši spánkovou polohu, můžete docílit správného postavení krční páteře a hlavy, a to by mohlo například tenzní bolesti hlavy zmírnit.