info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog Tipy pro zdravý spánek Co je spánková apnoe a jak na další poruchy dýchání ve spánku

Co je spánková apnoe a jak na další poruchy dýchání ve spánku

Poruch spánku rozeznává naše medicína nespočet. Od insomnie, parasomnie po abnormální pohyby ve spánku. Tento článek je věnován jen těm lidem, kteří trpí poruchou dýchání ve spánku.
Znáte někoho, kdo chrápe? Pozor, chrápání nemusí vždy znamenat jen ronchopatii, jak se chrápání nazývá. Může signalizovat mnohem závažnější poruchu dýchání ve spánku, a to syndrom spánkové apnoe.
 

Co je to spánková apnoe

Jde o velmi závažnou poruchu, která označuje stav, kdy člověk ve spánku opakovaně přestává dýchat. Toto onemocnění se vyskytuje u 4 % mužů a 2 % žen. Častěji se vyskytuje u lidí trpících nadváhou či obezitou. A může zapříčinit kardiovaskulární onemocnění. 

Rizikovými faktory pro rozvoj této poruchy je nadváha, větší konzumace jídla a alkoholu před spaním, kouření nebo třeba užívání prášků na spaní. Může se rozvinout u lidí, kteří mají nepravidelný spánek. Dále i u těch, kteří mají výskyt této nemoci v rodině. 

Tip: Přijetí většího množství jídla před spaním nebo jeho nesprávná konzumace nemusí vyvolat jen spánkovou apnoe, ale může vést k dalším zdravotním komplikacím. Jednou z možností jak změnit své stravovací návyky je obrátit se na vyškoleného výživového poradce, který vám pomůže s jídelníčkem na míru a také s dlouhodobým udržením zdravého životního stylu.

Spánková apnoe se rozděluje do více druhů. Známe obstrukční spánkovou apnoi, centrální a smíšenou. Touto poruchou mohou být postiženy všechny věkové kategorie. Příkladem může být spánková apnoe u dětí, která bývá způsobena zvětšením krčních nebo nosních mandlí.

Příznaky spánkové apnoe

Příznaků spánkové apnoe je více. Jedním z nejvýraznějších je už dříve zmiňované chrápání, které často komplikuje léčbu apnoi. Postižený člověk si totiž řekne, že jen chrápe a kvůli tomu k doktorovi nemusí. 

Dalšími příznaky jsou:
  • únava a spavost přes den,
  • mikrospánek,
  • snížení pracovního výkonu,
  • rychlé dýchání ve spánku, zástavy dechu a buzení v noci,
  • absence snů,
  • bolest hlavy po ránu,
  • sucho v ústech a 
  • příznaky deprese.

Léčba spánkové apnoe

Apnoe se léčí hned několika způsoby. Jako první tato nemoc vyžaduje změnu životosprávy. Zdravá strava, dobrý spánkový režim a u lidí s nadváhou redukci hmotnosti. Samozřejmostí je pravidelný pohyb. Vhodný polštář na spánkovou apnoi je takový, který udrží hlavu ve správné pozici a zamezí tomu, aby docházelo k ještě většímu zneprůchodnění dýchacích cest. Lékaři při tomto onemocnění doporučují spánek na boku, proto je vhodné pořídit si polštář pro tuto pozici.

Základem léčby je přístroj s názvem CPAP, který udržuje trvalý přetlak v dýchacích cestách. Bohužel kvůli nekomfortní dýchací masce bývá léčba úspěšná jen z 60 %. Pokud léčba touto maskou nezabírá, můžete při těžké formě spánkové apnoi jít i do invalidního důchodu.
 

Další poruchy dýchání ve spánku

Kromě apnoí známe i další poruchy dýchání ve spánku. V následující části si přiblížíme dvě, ronchopatii a hypoventilační syndrom.
 

Ronchopatie

Tento záludný název v sobě skrývá chrápání. Chrápání může, ale i nemusí signalizovat spánkovou apnoi. Vyskytnout se může i samostatně. K chrápání dochází tak, že člověku při spánku vibrují některé části horních cest dýchacích. Většinou se to týká patrového čípku, měkkého patra nebo jazyka. Chrápání je poměrně běžné a trpí jím 30 % populace.
 

Hypoventilační syndrom

Při této nemoci klesá hladina kyslíku v krvi. Projevuje se nepravidelným a mělkým dechem. Hypoventilační syndrom se objevuje při zhoršení průchodnosti hrtanu, obezitě, nervosvalových onemocněních a plicní fibróze. Syndrom odezní po vyléčení nemoci, která ho způsobila. 
 

Další poruchy spánku

Kromě poruch dýchání při spánku, existují i další onemocnění, která zhoršují kvalitu spánku. Často se dělí do několika kategorií: