info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Pružinová, nebo pěnová matrace: která je lepší?

Pružinová, nebo pěnová matrace: která je lepší?

Jedna je démonizovaná, druhá opěvovaná. Když přijde na nákup matrace, můžete si často přijít zahlcení možnostmi a ovlivnění předsudky. Kdy se vyplatí koupit si pružinovou a kdy pěnovou matraci? Nebo byste měli automaticky sázet na to, že je pěnová lepší? To se dozvíte dále ve článku.

Pěnové matrace

Pěnové matrace dnes v sobě kombinují několik druhů pěn, z tohoto důvodu se jim také říká matrace vícevrstvé sendvičové. Jako takové nabízejí více pocitů ležení, proto si z matrací tohoto provedení najde opravdu každý. 

Pěnové matrace vám mohou nabídnout všechny stupně tuhosti, proto se nemusíte bát, že by na vás byly příliš měkké. Pro jednotlivce je standardní rozměr pěnové matrace 90×200 cm, pro páry je poté vhodná pěnová matrace 180×200 cm.
 

Jaké máme typy pěnových matrací?

V matracích nakoupených z ProSpánku můžete nalézt až tři druhy pěn. Každá z nich má jiné vlastnosti a jiné výhody. V případě sendvičové pěnové matrace se většinou kombinuje pěna paměťová s HR studenou pěnou. PUR pěnu naopak naleznete v kombinaci s pěnou HR. A co jednotlivé názvy znamenají? 

PUR v názvu pěny odkazuje na název materiálu, ze kterého je vyrobena. Tím je polyuretan. 

HR pěnu můžete znát i pod názvem studená pěna. HR je zkratkou pro anglické spojení High Resilience, které značí vysokou odolnost tohoto materiálu. Název studená pěna se poté vztahuje k výrobnímu procesu, při němž se používá nižší teplota v porovnání s výrobou jiných pěn. 

Paměťová pěna je nejznámějším typem pěny v matracích. Můžete ji znát i pod názvem líná pěna, visco-elastická nebo visco pěna. 

Častou otázkou je, zda-li 7 zónová matrace obsahuje 7 různých materiálů. Rozhodně ne. V zónách se akorát mění tuhost tak, aby ustou pila v oblasti ramen a boků a zbytek těla naopak podpořila. 
 

Vlastnosti jednotlivých typů pěn

Každý typ pěny má jiné vlastnosti. Pojďme si představit základní rozdíly ve vlastnostech.

Matrace z PUR pěny se pyšní nízkou hmotností i cenou. Jsou ideální pro časté stěhování například na chatu nebo na studentskou kolej a poskytují dostatečný komfort. 

Matrace ze studené pěny jsou díky nízké teplotě výroby velmi prodyšné. Je to způsobeno mikrokapslemi vzduchu, které matrace obsahují. Prodyšnost je klíčová pro udržování dobrého stavu matrace. Ale to hlavní, díky prodyšnosti se na matraci z HR pěny budete méně potit. 

Stěžejní vlastností matrací z paměťové pěny je, že se krásně přizpůsobí tělu, a proto matrace působí na vaše tělo mnohem menším protitlakem a jsou velmi pohodlné na spaní. Protože nevytváří tlakové body, dochází při spánku na této matraci k hluboké regeneraci organismu. 
 

Pružinové matrace

Jistě si pamatujete staré pružinové matrace… Tak na ně rychle zapomeňte. Dnešní pružinové matrace nabízí stejný komfort jako ty pěnové a mají i benefity navíc. Jakto? Protože místo starých bonelových pružin se dnes používají pružiny taštičkové, které se také často kombinují s různými pěnami a dalšími materiály.
 

Jaké máme typy pružinových matrací?

V ProSpánku prodáváme jen ty pružinové matrace, které jsou vyrobené z kvalitních materiálů v kvalitním provedení. A jedním z takových provedení jsou právě pružiny taštičkové. Každá pružina je uložena zvlášť v textilní taštičce, která pružinu chrání před poškozením. 

Dále pak existují hybridní matrace, které v sobě kombinují buď pružiny se studenou nebo paměťovou pěnou, nebo pružiny s přírodními materiály jako je například latex nebo hedvábí. Některé z těchto druhů matrací mohou být samonosné, tedy že druh roštu neovlivňuje kvalitu spánku. 
 

Vlastnosti jednotlivých provedení

Přední vlastností taštičkových pružin je, že minimalizují přenos pohybu z jednoho bodu na druhý. Proto jsou takové matrace vhodné i do manželských postelí, partneři se totiž nebudou budit navzájem při přetáčení. 

Hybridní matrace v sobě kombinují taštičkové pružiny a pěny nebo přírodní materiály. Pružiny zajišťují velkou prodyšnost a další materiály vysoký komfort spánku. Například kombinace pružin a paměťové pěny je skvělým řešením pro ty, kteří se nedokáží rozhodnout, jaký druh matrace si koupit. 
 

Výhody a nevýhody jednotlivých druhů matrace

Nevýhodou pěnové matrace je její menší prodyšnost. Ačkoliv matrace ze studené pěny je nejprodyšnější ze všech pěnových matrací, ani tak nepředčí ty pružinové. 

Nevýhodou pružinových matrací je přenos pohybu. Přestože taštičkové pružiny přenos z velké části eliminují, nic se nevyrovná pěnové matraci. Proto jsou hybridní matrace vhodné pro ty, co nechtějí slevit ani z prodyšnosti, ani z minimalizace přenosu pohybu.
 

Je lepší pružinová nebo pěnová matrace?

V boji pružinová vs. pěnová matrace není jasný vítěz. Záleží na tom, co od své matrace očekáváte. Proto pokud vám tento článek nepomohl v rozhodování, přijďte na některou z prodejen ProSpánku a poraďte s našimi kolegy a kolegyněmi. Jsme tu pro vás i na naší infolince. Naši spánkoví specialisté vám jistě pomohou při rozhodování mezi pružinovou a pěnovou matrací.