info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O postelích Jak vybrat postel a rošty pro seniory?

Jak vybrat postel a rošty pro seniory?

Stáří pro mnohé znamená přehodnocování priorit. Jednou z nich by mělo být zdraví. V pokročilém věku už kolikrát neslouží, jak by mělo a senioři mohou strávit část dne v posteli. Ale jaká postel se vyplatí koupit na stáří?

Spánek seniorů – proč se jeho délka zkracuje?

Délka spánku seniorů se zkracuje. Starší lidé potřebují častěji spát během dne. Oslabuje jim totiž cirkadiánní rytmus, jejich vnitřní hodiny. Způsobuje to nižší vyplavování některých hormonů. Konkrétně se jedná o melatonin a kortizol.1 

Melatonin se vyplavuje po setmění a pomáhá nám usnout. Jeho nevyplavování úzce souvisí se zvýšenou nespavostí. Kortizol udržuje organismus v pohotovostním režimu, je symbolem bdělosti. Právě snížení tvorby těchto dvou hormonů nepodporuje správně cirkadiánní rytmus.2,3 

V pokročilejším věku se mění i struktura spánku, je méně kvalitní. Čím více jsou lidé v noci vzhůru, tím méně mají hlubokého spánku. Proto je důležité tuto ztrátu kompenzovat matrací, která podpoří zdravý spánek. 

TIP: Přečtěte si, jak se kvalita spánku s věkem mění.

Jaký typ postele je pro seniory vhodný?

Při výběru si musíte ujasnit, jaký rozměr postele chcete. Od velikosti se odvíjí design i typ materiálu, ze kterého je lůžko vyrobené. 

Jednolůžkové postele

Jednolůžkové postele pro seniory bývají většinou z masivu nebo lamina. Pokud si vybere masivní provedení oproti laminu, máte záruku, že vám postel z masivu vydrží desítky let. Zaměřte se při nákupu na spoje, které budou držet rám pohromadě. Dobrou vlastností postele pro seniory je i nastavitelnost hloubky roštu. 

Manželské postele

Pakliže chcete sdílet postel se svou polovičkou, volit můžete mezi manželskou postelí čalouněnou nebo z masivu. Výhodou čalouněné postele je čelo polstrované pěnou, o které se dá opřít. Oproti těm dřevěným se ale hůře udržují. 

Dobré je také se zamyslet nad tím, jakou výšku by měla manželská postel mít. Jsou oba její majitelé podobně vysocí? Pokud ne, musíte ve výšce zvolit střed, který bude vyhovovat oboum.

Vyvýšené postele

Výška postele je pro starší lidi zásadní. Příliš vysoká postel pro seniory způsobuje, že se jim špatně vstává. Obdobně tomu je i u nízkých postelí. Správně vyvýšená postel pro seniory by měla být vysoká 55 až 65 cm v závislosti na vzrůstu daného člověka.

Polohovací postele    

Je nutné rozlišovat mezi rámem postele a roštem. Postele jako takové polohovací nebývají. Pokud někde vidíte polohovací postel pro seniory, je tím myšlena postel s polohovacím roštem. Často se však prodává postel a rošt zvlášť. 

Takové rošty mohou být polohovatelné ručně nebo motorově. Ručně polohovatelné jsou oproti těm s motorem levnější. Poznejte výhody motorově polohovatelných roštů. 

Zdravotní a ortopedické postele

Výška postelí i s matrací v nemocnicích bývá 70 cm. Tento rozměr je ideální nejen pro seniory, ale také pro lidi po operaci kyčle. Kyčelní kloub u seniorů i lidí po této operaci by měl být při vstávání do pravého úhlu. Je však důležité zdůraznit, že u zvláště menších lidí tomu tak být nemusí. Proto si vždy výšku ozkoušejte před nákupem. Zvýšení či snížení postele pro seniory dodatečně vyžaduje úsilí i finance navíc.   

Jakou roli hraje matrace pro seniory? 

Matrace je nejdůležitější část ložnice. Ovlivňuje kvalitu spánku jako žádný jiný prvek postele. Kvalitní matrace pro seniory může přinést úlevu tělu unavenému životem nebo nemocemi. Po kterých byste se tedy měli dívat? 

Kombinace vyšší matrace a vyšší postele může být velkou pomocí při vstávání z postele. Co se týče tuhosti, hledejte zlatou střední cestu. Pokud by matrace byla příliš měkká, ztěžovala by komfortní zvedání se z postele. Z tvrdé by pak bolely klouby. Více o matracích pro seniory se dočtete zde.      

Jakou roli hraje rošt postele pro seniory? 

Rošt je dalším stěžejním pilířem dobrého a vydatného spánku. Nejlepší je vybírat ho společně s matrací. Takhle se totiž vyhnete tomu, že by rošt a matrace spolu nefungovaly. Správně vybraný rošt podpoří vlastnosti matrace a zajistí její hygienický standard tím, že matrace bude moci dýchat.

Nejlepší rošty pro seniory jsou ty polohovací. Ty levnější nabízejí zvednutí matrace v oblasti hlavy nebo nohou. Dražší mohou nabídnout klidně 16 různých poloh. Polohovací rošty jsou nejčastěji lamelové nebo segmentové