info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O postelích Vysoké vs. nízké postele: jaká je ideální výška postele?

Vysoké vs. nízké postele: jaká je ideální výška postele?

Výška postele je důležitá z mnoha důvodů. Pokud ji vyberete dobře, může podpořit správnou cirkulaci vzduchu v místnosti nebo pomáhat udržovat hygienický standard vaší matrace. Vyšší postel oceňují starší lidé nebo alergici.

Výška ložné plochy vs. výška rámu postele

Výška rámu je informace, kterou zjistíte už při koupi lůžka. Neznamená to však celkovou výšku postele. Ta je dána i výškou roštu a matrace. U nákupu dále zjistíte údaj, jak hluboko bude rošt v posteli posazený. Řemeslně zpracované postele mají často několik možností výšky umístění roštu, proto můžete částečně celkovou výšku postele ovlivnit zvolením jedné z variant. To se hodí, pokud si nechcete na stáří kupovat novou vysokou postel pro seniory, ale používat postel, kterou si pořídíte nyní.  

Pokud započítáte umístění roštu a výšku matrace, víte výšku ložné plochy. Tu můžete samozřejmě upravit i zvolením vyšší nebo nižší matrace. Za vysoké se považují matrace s výškou 24 cm a více. Vysoké matrace tedy hezky kompenzují nízko posazený rošt nebo nízkou postel. 
 

Jakou zvolit výšku postele? 

Netrváte-li na velmi nízkých postelích, pak se vám vyplatí koupit postel vyšší. Nezapomínejte na to, že kvalitní vysoká postel z masivu vám může vydržet i na stáří, kdy ji nejvíce oceníte. I z ortopedického hlediska by měla být výška bočnic 50 cm. Správná výška postele by pak měla činit i s matrací mezi 50 a 65 cm. Svou roli v ní hraje výška a věk majitele postele. Vyvýšené manželské postele ocení i alergici. Díky tomu, že budou spát výš od podlahy, nebude je při spánku dráždit zvířený prach ze země. 

TIP: Přečtěte si, jak vybrat polštáře a matrace pro alergiky? 

Při nákupu si stanovte podmínky, které by mělo vaše ideální lůžko splňovat. Ušetří vám to čas a jasně budete vědět, jaký typ je nebo není pro vás. U vysokých amerických postelí zvaných boxspring převažuje design nad praktičností, proto u nich nenaleznete úložný prostor. Pokud potřebujete úložný prostor a nelíbí se vám dřevěné postele, dívejte se po vysokých čalouněných postelích, které nabízejí i úložný prostor. Naopak u levných vysokých postelí ho málokdy najdete. 
 

Výška postele pro děti

Jsou pro vaše nejmenší vhodné nízké dětské postele? Jedná-li se o batolata, nižší dětská postel se hodí. Jakmile však dítě doroste do výšky 100 cm, je vhodné pořídit jim klasické jednolůžko 80x200 cm. Protože jim tato postel může vydržet dlouhá léta, je dobré zamyslet se, zda nepořídit i vyšší. Obzvlášť pokud sami vyšší postel vlastníte, je velká pravděpodobnost, že ji bude potřebovat i vaše dítě.  

Mimo vysokých postelí existují na trhu i dětské vyvýšené postele. Hodí se do malých dětských pokojíčků, kde chcete ušetřit místo. Prostor pod postelí může vaše dítě využívat jako studijní koutek, pokud do něj dáte stůl se židlí a vhodným osvětlením. Menší děti poté ocení místo na hraní, ze kterého může klidně vzniknout i bunkr.  
 

Výška postele pro seniory

Pro ty starší z vás je ideální výška bočnic 55 cm. Společně s matrací by měla být výška postele pro seniory do 65 cm. Pro vyšší osoby se hodí vrchní hranice, tedy 65 cm. Pokud se jedná o člověka trpícího onemocněním kyčlí, doporučuje se podobná výška ložné plochy jako výška postele po operaci kyčle, tedy 70 cm. Nohy by totiž člověk měl při sezení na posteli ohýbat maximálně do pravého úhlu.
 

Jakou roli hraje matrace a rošt

Jak jste si už přečetli výše, posazení roštu v rámu a výška matrace ovlivňují celkovou výšku lůžka. Pokud si tedy koupíte vyšší postel, ale máte v nich nízko posazené rošty a nižší matraci do 24 cm, nemusí se vám reálně změnit výška ložné plochy.