info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Co spánek na břiše způsobuje vašemu tělu?

Co spánek na břiše způsobuje vašemu tělu?

Je spánek na břiše zdravý? Co o vás tato spánková pozice vypovídá a musíte se s ní rozloučit? Napsali jsme pro vás přehled o spánku na břiše včetně doporučení na vhodnou matraci a polštář.

Jak ovlivňuje spaní na břiše vaše zdraví?

Různé polohy při spánku ovlivňují vaše zdraví. Výzkumy ukazují, že většina populace stráví jen 10 % noci na břiše. Pro většinu lidí není totiž tato pozice zdravá. Například spánek na břiše v těhotenství, obzvlášť v pokročilém stádiu, může poškodit plod. Nedoporučuje se ani lidem, kteří trpí bolestí zad a krční páteře. Proč? Při této pozici musíte spát s hlavou na jedné nebo druhé straně, to způsobuje, že krční páteř je nepřirozeně přetočená na rozdíl od zbytku zad. Dlouhodobě to může vést k dalším problémům se zády. 

Jedním z benefitů, které spánek na břiše přináší, je zmírnění chrápání. Děje se tak, protože se v této pozici více uvolní dýchací cesty. Nicméně žebra musí překonávat tlak matrace a gravitaci, proto tento spánek nemusí být tak vydatný.
 

Bolesti při spaní na břiše

Bolesti se mohou objevit, pokud spíte na velmi měkké matraci. V tu chvíli má vaše páteř minimální oporu a vychýlí se směrem dolů. Toto přetížení se po ránu projeví bolestí zad. 

Kvůli nepřirozené poloze hlavy se můžete setkat i s bolestí krční páteře. Tu zhoršuje i nevhodný polštář
 

Polštář pro spánek na břiše

Klíčový je pro tuto polohu správný polštář. Pomůže totiž už tak přetížené krční páteři. Nejlepší polštář pro spaní na břiše je takový, který vám nevyvrací hlavu a krk směrem nahoru. Z anatomických polštářů si vybírejte takový, který je určen pro tuto spánkovou pozici. Ulevit od bolesti by pak mohl zdravotní polštář, který může mít anatomický tvar. Pokud potřebujete poradit s výběrem, napsali jsme pro vás článek, jak si vybrat ten správný polštář
 

Matrace pro spánek na břiše

Středně měkká matrace s tuhostí 2 – ⁠4 zmírní dopady této spánkové polohy na vaše zdraví. Materiál můžete vybírat podle preferencí, se správnou tuhostí může být matrace pěnová i pružinová. Pokud už problémy s bolestí zad při spánku na břiše máte, vyzkoušejte zdravotní matrace, které mohou pomoci od bolesti.
 

Spánek na břiše u dětí a miminek

Novorozenci a kojenci do jednoho roku by na bříšku spát neměly. Platí to pro všechen spánek včetně malých šlofíků. Podle odborníků spaní miminka na břiše zvyšuje risk syndromu náhlého úmrtí kojence. Místo této spánkové polohy by měly spát na zádech. 

Od jednoho roku na pozici, ve které dítě spí, nezáleží. Výzkumy ukazují, že starší děti poté polohy při spánku rovnoměrně střídají a v období puberty začnou preferovat tu, která jim je nejvíce pohodlná.