info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O spánku Jak na nespavost u dětí a miminek?

Jak na nespavost u dětí a miminek?

Pokud dítě špatně spí, dotýká se to většinou celé rodiny, hlavně v případě, když je ještě velmi malé. V důsledku toho potom málo nespí nejen dítě ale i jeho okolí. Jak dítěti pomoci, aby se mu lépe spalo?

Co je to nespavost?

Nespavost u dětí, jinak také insomnie, může mít více podob. Vaše dítě buď déle usíná, opakovaně se v noci budí nebo se budí ráno předčasně. Nespavost může být akutní, méně než 3 měsíce, nebo chronická,  výskyt problémů 3x do týdne po dobu více jak 3 měsíců. Akutní forma insomnie se většinou vztahuje k nějaké stresující události nebo onemocnění.1 Chronická i akutní může postihovat jakoukoliv věkovou skupinu dětí.

Symptomy nespavosti u malých dětí mohou být:

  • odmítání dítěte chodit spát,
  • časté požadavky při usínání (pití, objímání, pohádky, …),
  • noční buzení a dlouhý návrat zpět ke spánku,
  • nedodržování spánkového rozvrhu.

Nespavost dětí v noci způsobuje problémy i přes den. Například:

  • časté spaní přes den,
  • potíže s buzením a vstáváním do školy/školky,
  • únava, 
  • potíže s koncentrací,
  • problémy s výkonem,
  • podrážděnost.2 

 

Příčiny nespavosti u dětí

Insomnii může způsobovat hned několik věcí. Nejjednodušeji příčinu zjistíte vyřazovací metodou. Nespavost u dětí 2 roky a výše může mít na svědomí spánková asociace. To se děje v případě, že je dítě zvyklé usínat při kojení, s lahví, s rodičem nebo při nějaké hudbě a podobně. Ve chvíli, kdy tento element při usínání chybí, je problém. Dalším viníkem by mohlo být přílišné dovádění dítěte před spaním nebo dlouhý pobyt před obrazovkou. Svou roli má i stres, úzkost a deprese. 

Pozor si dávejte i na to, aby prostředí, ve kterém dítě usíná, nebylo hlučné. Nespavost může způsobovat i nemoc jako nachlazení, některé léky nebo kofein obsažený v některých potravinách.3 

Liší se nespavost u dětí a dospělých?

Dle Candice Alfano, spánkové výzkumnice na univerzitě v Houstonu, se symptomy insomnie velmi liší od těch, které vídáme u dospělých. Dospělí, když nemohou spát, často leží v posteli a převalují se. U dětí jsou příznaky různé, viz výše.4 

Kolik dítě potřebuje spánku dle věku?

Do jednoho roku by mělo dítě naspat mezi 14 a 16 hodinami denně. 
Po roce toto číslo klesá a děti spí 11 až 14 hodin do dvou let. 
Od tří do pěti let děti spí 10 až 13 hodin. 
Děti do dvanácti potřebují mezi 9 a 12 hodinami.
A adolescenti poté 8 až 10. 

Pokud spí méně, ačkoliv jsou unavení, hovoříme o insomnii. Nespavost u dětí školního věku by se tedy projevila jako spánek pod 9 hodin a podobně.  

Jak dětem pomoci?

Záleží na tom, co je příčinou jejich nespavosti. Zatímco s většími dětmi můžete bez problému mluvit a přijít problému na kloub, miminka toho moc neřeknou. Zde je pár tipů, které můžete vyzkoušet. 

Blízkost matky

Obzvláště kojenci a batolata přímo vyžadují vaši neustálou pozornost. Pokud místo spánku neustále pláčou, a není to z důvodu, že mají hlad, koliku nebo jim rostou zuby, je možné, že jen potřebují cítit matku. Zkuste si pořídit povijan, zavinovačku nebo velký šátek, dítě do něj zabalte a položte do postýlky. Většinou reagují velmi kladně, povijan jim totiž dodá pocit bezpečí a navíc je teplý a pohodlný. Další možností je pořídit šátek na nošení dětí. Ten se může vyplatit zvláštně při odpoledním spánku, kdy díky šátku máte volné obě ruce a můžete se věnovat svým věcem. V noci potom lze dítě nechat spát u sebe na posteli. Spoustě matkám se také osvědčilo dát dočasně postýlku vedle své postele a mít u dítěte nataženou ruku, nebo jen prostě k němu daly své tričko, které vonělo jako ony.

TIP: Přečtěte si, jak vybrat postýlku pro miminko.

Zavedený řád

Děti, ať už jsou jakkoliv staré, potřebují mít systém a řád. V praxi to znamená zavést pevnou dobu a místo spánku. Je jasné, že pokud se jedná o malé miminko, dočasně může s vámi spávat v posteli, či při chování, ale u batolat a starších dětí je dobré takové zvyky pomalu odbourávat.

Rituály před spaním

Děti potřebují rituály, tedy věci, které se opakují každý den. Nejen, že jim to dává jistotu, ale také jim to vytváří asociace a později návyk. V souvislosti se spaním se můžou vytvářet rituály různé. Může to být koupel, zatažení žaluzií nebo položení do postýlky, které dítěti asociuje, že pokud se stane tohle, je čas spát. Nejlepšími rituály jsou ale čtení pohádek nebo zpívání ukolébavek. Nejen, že dítě uklidní hlas matky, ale také to buduje vztah a důvěru. Pro více informací o tom, jak by měl vypadat ideální režim miminka před spaním, můžete nahlédnout na tento podrobný popis rutiny pro miminko.

Odpovídající podmínky

Důležité je zajistit dítěti ideální podmínky, aby se dobře vyspalo. Pokoj by měl být dobře uklizený, jakýkoliv prach nebo zvířecí srst by dítě mohla dráždit. Také dobře vyvětrejte. Z pokoje odneste veškerou elektroniku, která by mohla dítě rušit či velké zdroje světla. Pro zdravý a kvalitní spánek je také potřeba pořídit vhodnou dětskou postel a dětskou matraci, která bude pohodlná a poskytne dostatečnou oporu těla. Nezapomínejte také na vhodné polštáře, peřiny a příjemné povlečení.

Teplý nápoj a uklidňující vůně

Větší děti někdy nemohou usnout, protože zažívají svou vlastní formu stresu (ze školky nebo ze školy) nebo proto, že mají bujnou fantazii a před spaním hodně přemýšlí. Takové děti je dobré před spaním co nejvíce uklidnit. Pomoci může teplý meduňkový čaj nebo ohřáté mléko s medem či agávovým sirupem. Velkým pomocníkem jsou i vonné uklidňující svíčky či oleje. Pořiďte si olej z levandule, heřmánku nebo meduňky, nakapejte do aromalampy, smíchejte s vodou a zapalte. Menším dětem můžete do postýlky pořídit bylinné polštářky, které jim dejte třeba k nohám. Ideální jsou levandulové, fenyklové nebo chmelové.

Lékařská pomoc

Pokud nespavost přetrvává dlouho, je dobré vzít dítě k lékaři. Ten ho prohlédne a v případě, že to bude potřeba, doporučí vám polysomnografické vyšetření. To umožňuje kompletní monitoring spánku dítěte. Díky tomu se může upřesnit charakter a příčin nespavosti a mohou se vyloučit stavy nočního neklidu (jako jsou noční děsy či náměsíčnost), chrápání, apnoe či epileptické záchvaty.