info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O postelích Jak vybrat postýlku a kdy ji vyměnit za dětskou postel?

Jak vybrat postýlku a kdy ji vyměnit za dětskou postel?

Svým dětem chceme dopřát to nejlepší. A platí to i u jejich postelí a postýlek. Jak ale poznáme, že je třeba dítěti pořídit postel místo postýlky? Jakou velikost koupit a na co se zaměřit v případě materiálů?

Kdy vyměnit postýlku za postel

Dětské postýlky bývají v rozměrech 60x120, 70x140, ale není výjimkou ani dětská postel 160×80 cm. Ve stejné velikosti se poté prodávají i matrace do dětských postýlek. Ty by měly dětem vystačit do zhruba 4 let. Když dítě povyroste a měří okolo 100 cm, a tak se děje právě okolo výše uvedeného věku, je třeba vyměnit postýlku za dětskou postel.
 

Rozměr postele

Jak velkou postel pro dítě v té chvíli vybrat? Nejjednodušším řešením pro rodiče je koupit pro své dítě klasické jednolůžko 90x200 cm. Ale není to jediná možnost, kterou máme. Pro malé pokojíčky můžeme ubrat na šířce. Dítěti bohatě stačí šířka 80 cm. Chceme-li se ale už připravit jeho dospívání a bereme-li nákup postele jako investici do budoucna, můžeme brát do úvahy i rozměr 120x200 cm. 

Ani postel nemusíme strikně nakupovat v délce 200 cm. Vhodná může být dětská postel 180x80 cm, která poslouží jako přechodová mezi postýlkou a standardním jednolůžkem. Na e-shopu ProSpánek také najdeme postele 80x190 cm, které mohou mít podobné využití. 
 

Materiál postele

Jak vybrat dětskou postel, která by ideálně vydržela i přes pubertu? Důležité je, abychom se soustředili nejen na provedení, ale také i na materiál, ze kterého postel je. Nejčastějšími materiály je lamino nebo masiv. Pokud nám to finance dovolí, postel z masivu je vždy dobrá volba. 

U dřevěných postelí si můžeme kolikrát vybrat barvu nebo povrchovou úpravu, a díky tomu zvolit postel, která se hodí do naší představy o dětském pokoji.  
 

Nosnost

Nosnost dětských postelí bývá většinou do 120 kg, ale můžete se setkat i s takovými, které mají nosnost větší. Pokud zrovna neuvažujeme nad nákupem dětské postele s přistýlkou, je potřeba k váze dítěte započítat i naši váhu. Občas bude dítě vyžadovat v posteli potulení nebo přečíst knížku, a proto bychom měli pořizovat postel, která udrží nás oba. 
 

Úložný prostor  

Úložný prostor pod postelí se určitě do dětských pokojíčků hodí nejen k uschování lůžkovin, ale třeba také pro nepoužívané hračky, vybavení na sporty nebo na sezónní oblečení. Některé dětské postele s úložným prostorem být mohou a nemusí. Na e-shopu ProSpánek vše záleží na našich preferencích.
 

Bezpečnost postele

Postel by našemu dítěti měla zajistit klidný a kvalitní spánek, aby se mohlo přes den nerušeně věnovat hrám a učení se nových věcí. Nám by poté klidný spánek měl přinášet fakt, že naše dítě je v bezpečí. K tomu může přispět i výběr kvalitní postele. 

Bezpečná postel je taková, která má kvalitní spoje a pevnou konstrukci. U dětských patrových postelí je třeba věnovat pozornost zábraně. Zda je přidělaná opravdu na pevno a podobně. Dále u dětských vyvýšených postelí se skluzavkou musíme dávat pozor, zda jsou děti na takovou postel dostatečně staří.
 

Rošty pro dětské postele

Kvalitu spánku ovlivňuje nejen správně vybraná matrace, ale také rošt. Ten bychom měli vybírat společně s matrací, protože může ovlivňovat její ortopedické vlastnosti. Nejlevnější variantou je laťový rošt. Chceme-li dopřát svým dětem lepší spánek, určitě je vhodnější pořídit jim lamelový rošt, který pomáhá odvádět z matrace vlhkost a díky posuvným objímkám můžeme upravovat tvrdost matrace v bederní části.

TIP: Přečtěte si, jak vybrat tvrdost matrace.
 

Jak vybrat matraci pro dítě

Rozměr matrace vybíráme podle rozměru postele. Děti do 15 let by neměly spát na měkkých matracích, proto bývá dobrou volbou matrace ze studené pěny, která má tuhost 4–5. Dětské matrace by měly nabídnout dostatečnou oporu vyvíjející se páteři našich potomků. Článek věnující se výběru dětské matrace lze najít zde
 

Kam v pokoji umístit dětskou postel

Když už dětskou postel s matrací a roštem máme doma, přichází další výzva, a to její umístění. Postel se hodí dát tak, aby nohy dítěte směřovaly ke dveřím. Tedy ideálně naproti dveřím. Nedávný výzkum, ve kterém spánkoví experti zkoumali spánkové návyky více než tisíce Američanů, potvrdil, že nejhorší místo pro postel je vedle dveří.1 Proto bychom se měli tomuto umístění postele vyvarovat.