info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog Tipy pro zdravý spánek Chcete, aby Vaše dítě spalo lépe? Upravte mu správně pokoj

Chcete, aby Vaše dítě spalo lépe? Upravte mu správně pokoj

Pořádně si přes noc odpočinout je velmi důležité, zejména pokud se člověk nachází v útlém školním věku. Ale může pokoj Vašeho dítěte nadělat víc škody než užitku? Profesionálové v oblasti bytových interiérů tvrdí, že prostředí dětského pokoje může být příčinou neklidného spánku.

Pořádně si přes noc odpočinout je velmi důležité, zejména pokud se člověk nachází v útlém školním věku. Ale může pokoj Vašeho dítěte nadělat víc škody než užitku? Profesionálové v oblasti bytových interiérů tvrdí, že prostředí dětského pokoje může být příčinou neklidného spánku.

Ve studii provedené v Kanadě respondenti uvedli, že uspořádání dětského pokoje bylo až na jednom z posledních míst řešení celého domu. Děti mezi 7. a 12. rokem potřebuji spát 10-11 hodin, zatímco děti ve věku od 12-18 let potřebují 8-9 hodin spánku. Pomozte svému dítěti získat maximum z jeho spánku dle následujících pravidel.

„Mnoho rodičů ví, že pravidelná rutina před spaním pomáhá zlepšit kvalitu spánku dítěte, ale občas děti potřebují víc než jen to“, tvrdí specialistka Marie Potter. „Správným uspořádáním dětského pokoje můžete svým potomkům dopřát lepší odpočinek a vytvořit pro ně v pokoji pocit bezpečí.“

Chcete, aby Vaše dítě spalo lépe? Upravte mu správně pokoj

Pryč s elektronikou

Zvuk, který elektronika vydává, může představovat velké rozptýlení pro děti, zejména pro ty, které mají lehké spaní. Pro starší děti je zase lákává možnost hraní her. Snažte se uspořádat veškerou elektroniku do oddělené místnosti, aby nenarušovala odpočinek Vašeho dítěte.

Vytvořte klidné prostředí

Dětský pokoj by měl sloužit jako útočiště pro Vaši ratolest. Pokuste se vyvarovat příliš křiklavým tónům barev a výrazným vzorům a vyberte takový nábytek, který Vás přímo vyzve k odpočinku. Ideální jsou světlé nebo pastelové barvy. Zvolte mírné osvětlení, které usnadní přechod z bdělého stavu do fáze odpočinku.

Připravte zásobu knih

Čtení je jedním ze způsobů jak připravit mysl na odpočinek. Naše mysl se zaměří pouze na čtení a navodí příjemnou „klimbavou“ atmosféru. Jedná z otázek může být „co si před spaním přečíst?“ a tak je dobré mít knihovničku umístěnou poblíž dětské postele. Aby děti čtení rychle neomrzelo, knihy střídejte.

Hračky od postele co nejdál

Pohled na oblíbenou hračku anebo jakoukoliv jinou hru může být pro Vaše dítě velmi vzrušující a mozek je tímto podmětem stimulován. Uspořádejte pokoj Vašeho dítěte tak, aby všechny hračky byly v uzavřené skříni, truhle apod. Uložte je na místo, které není z postele vidět. Ještě lepší varianta je, pokud to samozřejmě prostor dovolí, vytvořit speciální místnost pro hraní, oddělenou od místnosti, ve které dítě spí.

Neopomeňte na správné umístění postele

Mnoho psychologů tvrdí, že z postele by mělo být vidět na dveře, ale ne, aby byla hned naproti nim. Tento poznatek je založen na ochranném instinktu, kdy toto umístění dává dítěti pocit, že může vidět vše, co se děje a dodává mu tak pocit bezpečí, který je pro kvalitní spánek velmi důležitý a stejně tak je důležité budovat důvěru již od útlého věku dítěte.

Dětský pokoj je velmi důležité místo v životě Vašeho dítěte. Je to první místo, kde je dítě samo sebou, kde učí být nezávislé a snad to nejdůležitější, kde děti spí. Mějte proto na paměti, kromě uvedených rad, že byste se měli dítěte zeptat, jaké předměty jsou pro něj rušivé. Totiž i malé změny v dětském pokoji mohou představovat zásadní rozdíl.

Kromě samotné dispozice dětské ložnice jsou neméně důležitý pravidelný a správný spánkový režim. Ten může mít vliv na schopnost učení a přispět k lepším výkonům ve škole, což je důležité zejména v průběhu školního roku.