info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Jakou vybrat dětskou matraci pro starší děti?

Jakou vybrat dětskou matraci pro starší děti?

Dětský spánek se od spánku dospělého podstatně liší. Víte, na co se při výběru dětské matrace za měřit? Co všechno ovlivňuje kvalitní matrace a jak podpořit zdravý spánek svých dětí? Nejen to se dozvíte v následujících odstavcích.
Kvalita spánku u malých dětí ovlivňuje jejich psychickou pohodu a zdraví. Ve spánku děti nejen odpočívají, ale také rostou a vyvíjí se. Pro zdravý růst a vývoj potřebují kvalitní matrace – není tím myšleno luxusní, ale vhodné a odpovídající jejich specifickým potřebám.
 

Jak vybrat matraci pro starší dítě 

Když dítě vyroste a měří kolem 100 cm, je správná doba na to, aby se mu pořídila matrace 90x200 cm.  Pro správný vývoj dětské páteře je zásadní zvolit takovou matraci, která nabízí kvalitní a pevnou oporu. Ideální jsou proto pro děti ty matrace, které jsou vyrobeny z kvalitních polyuretanových (tzv. studených) pěn o střední a vyšší tuhosti. Pokud chcete myslet i na budoucnost, je vhodné nakoupit matraci s dvojí tuhostí. Do 15 let může dítě spát na té straně matrace, kde je studená pěna, a poté si ji bude moct změnit pouhým otočením, na druhou stranu, kde už je paměťová pěna. 

Neméně důležitý je pro kvalitní spánek i potah matrace. Měl by být snímatelný s možností praní minimálně na 40° C.
 

Jakou zvolit velikost matrace pro děti

Začneme-li miminky, matrace do dětské postýlky jsou nejčastěji v rozměrech 60x120 nebo 70x140 cm. Na našem e-shopu si můžete objednat i velikost 80x160 cm. Jak jsme psali už výše, je výhodné okolo čtyř let koupit dítěti klasickou matraci 80x200 nebo 90x200 cm. Nicméně dá se pořídit i matrace se zkrácenou délkou 90x190 cm, která může působit pro dítě útulněji.  
 

Postel a rošt – je důležité zvážit při výběru i je?

Ovlivňuje typ postele a roštu kvalitu spánku? Jednoznačně můžeme říct, že ano. U postele je stěžejní, aby byly stabilní. Nic neruší nejen dětský spánek jako vrzající rozviklaná postel. Rošt ovlivňuje kvalitu spánku až z 20 %. Dobrý rošt totiž podporuje vlastnosti matrace, a dokonce prodlužuje životnost matrace. Proto při koupi matrace zvažte, zda nezlepšit spánek vašeho dítěte i vhodným roštem.
 

Typy matrací

Kvalitní matrace mohou být zónové – to znamená, že v oblasti ramen a pánve mají změkčení a naopak pevnější jsou v oblasti bederní páteře. V případě dětských matrací není výrazné zónování žádoucí a často ztrácí smysl, protože děti rostou, často se na lůžku "stěhují" do různých poloh a někdy mívají neklidný spánek.

Dalším typem jsou zdravotní matrace, které své vlastnosti musí dokládat certifikátem. Matrace s tímto označením jsou zařazené na seznam zdravotnických pomůcek a v České republice je na ně snížené DPH. 

Ortopedické matrace se doporučují lidem, kteří mají problémy se zády, a také všem, které dbají na správné postavení páteře při spánku.
 

Materiál

Matrace můžeme rozlišit podle materiálu na pěnové matrace a ty pružinové. Zaměříme-li se na mnohými obávané pružinové matrace, je třeba nejprve zdůraznit to, že ty dnešní mají mnohem lepší technologii než ony staré matrace, které znáte z chalup svých babiček a dědečků. Taštičkové pružiny, které se používají v dnešních matracích, nepřenáší pohyb z jedné části matrace do další. Pružina je v textilním obalu, a tím se zvyšuje životnost matrace. Pěnové matrace se vyrábí z různých materiálů. Mezi nejznámější a nejkvalitnější materiály patří paměťová nebo studená pěna.
 

Doplňky

Vhodným doplňkem matrace je tzv. chránič matrace – několika vrstvá podložka s bavlněným povrchem a PVC zátěrem nebo membránou ve spodní části, která chrání matraci před znečištěním tekutinami. Zároveň velmi dobře odvádí vlhkost a je prodyšná.

TIP: Nezapomínejte ani na chůvičku, kterou byste v dětské postýlce měli mít. Koukněte se proto na test dětských chůviček a vyberte si tu správnou.