info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.

Co znamenají zóny u matrací?

Uvažujete nad nákupem zónové matrace? V novém článku vám vysvětlíme, k čemu jsou zóny na matraci, pro koho se hodí a naopak, kdo by se měl vyhýbat těmto matracím obloukem.

Co jsou zónové matrace?

Zóny na matraci jsou místa, která mají odlišnou tuhost. Díky nim matrace dokáže ustoupit nebo naopak nabidnout potřebnou oporu tam, kde tělo potřebuje. Zachovává se tak přirozená křivka páteře a nedochází k tomu, že byste spali v nepřirozené pozici, která by mohla z dlouhodobého hlediska způsobit bolesti zad, kyčlí nebo krku. Umístění a počet zón odráží stavbu našeho těla a jeho potřeby. 
 

Pro koho jsou zónové matrace?

Zónové matrace se doporučují těm, kteří spí na boku. Je to z toho důvodu, že právě tento druh spáčů potřebuje nejen oporu v oblasti páteře, ale také je pro jejich zdraví důležité, aby jim matrace ustoupila v oblasti boků a ramen. Znamená to, že potřebují minimálně dvě různé tuhosti. 

TIP: Přečtěte si více o spánku na boku nebo o tom, jak polohy při spánku mohou ovlivnit vaše zdraví.

Dále se tyto matrace doporučují, pokud máte zdravotní problémy. Některé zdravotní matrace jsou se zónami nebo nabízejí čtyři druhy pocitů a podobně. Kdo by se těmto matracím měl vyhýbat, tak to jsou děti. Zóny totiž neodpovídají proporcím jejich těla. Vhodné pro ně jsou proto dětské matrace, které mají vyšší tuhost.
 

Typy zón a jak se liší

Zóny na matraci se liší svou tuhostí, aby se lépe matrace uměla přizpůsobit pro vaše tělo. Existuje například 7 zónová matrace, která má rozdílnou tuhost tzv. od hlavy k patě. Jak už jsme psali výše, jinou tuhost bude mít zóna pro ramena nebo boky, oproti zóně pro páteř. Nejčastěji se setkáte se 7 zónami, není ale výjimečná ani 9 zónová matrace.

Podobné zónovým matracím jsou matrace, které nabízejí více pocitů ležení. Na jedné straně je matrace měkká, na druhé je tvrdá. Abyste si mohli upravovat i to, jak moc bude daná strana tvrdá nebo měkká, můžete se setkat i s takovými matracemi, které mají například paměťovou pěnu v potahu. 
 

Materiály zónových matrací

Na našem e-shopu naleznete pouze zónové matrace pěnové. Setkat se můžete se 7 zónovou matrací ze studené pěny nebo z pěny paměťové. Každá z nich má trochu jiné vlastnosti. Studená pěna je prodyšná a lépe reguluje teplotu. Typické pro ni je, že má dlouhou životnost a skvěle drží svůj tvar. Paměťová pěna se skvěle přizpůsobuje a nepůsobí tlak na tělo.

Jak si tedy vybrat 7 zónovou pěnovou matraci přímo na míru pro vás? O tom se můžete dočíst zde