info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Co je futonová postel a proč je lepší ta klasická?

Co je futonová postel a proč je lepší ta klasická?

Možná jste už někdy slyšeli slovo futon. Pokud jste po tomto slovu zvedali nechápavě obočí, nebojte, není to nadávka. Futon je matrace japonského stylu, která se vyznačuje svou tvrdostí a tím, že se dá jednoduše skladovat. V tomto článku se dozvíte o jeho výhodách i nevýhodách.

Co je to futonová postel?

Na futonu spí většina Japonců. Ti mívají futon přes noc na podlaze a ve dne ho ukládají do skříní. Tradičně se tato matrace dává na tatami, což je druh podložky, která změkčuje tvrdost futonu. Ten je většinou z přírodních materiálů, a proto je velmi tvrdý.

Mimo Japonsko se spíše používají futonové postele, které jsou moderní verzí starého futonu. Skládají se z pevného rámu a již zmíněné ohebné matrace, která je vyrobená z přírodního materiálu jako bavlny, kokosu, vlny aj. Takovéto postele se mohou lišit rozměrem. Zvolit si můžete buď futonovou postel 180×200, pokud spíte se svou drahou polovičkou, nebo futonovou postel 160×200, pokud jste sami, ale rádi se roztahujete.
 

Výhody a nevýhody futonové postele

Výhodou japonské postele futon je samozřejmě její skladnost. Při správně zvolené variantě postele ji můžete složit do elegantního gauče. To se může hodit například do garsonky či spolubydlení. Proto je futon jako dělaný pro studentské bydlení. Pokud vás zajímá více praktických tipů do garsonky, tak se podívejte na článek, jak zařídit garsonku.

Nevýhodou takovéto postele ale je, že kvůli přírodním materiálům je třeba matraci pravidelně větrat z okna nebo balkónu. Futon do sebe totiž absorbuje velké množství vlhkosti a lehce plesniví. Proto, pokud často zapomínáte nebo ráno spěcháte, není tento typ postele pro vás. 

Dále se futonová matrace nehodí pro seniory. Ti totiž potřebují vyšší matraci, aby se jim dobře vstávalo.

Kolik stojí futonová postel?

Cena futonu samotného se odvíjí od materiálu, ze kterého je vyrobený. Seženete velmi levný i od tři tisíc, nicméně od ceny se odvíjí jeho kvalita. Pokud futon kombinuje různé materiály, pohybuje se ve stejné cenové relaci jako normální matrace. 

Rám postele vás poté vyjde nastejno jako při nákupu té standardní. Cenu ovlivňuje její materiál i design. Zásadní otázka tedy je, vyjde futonová postel levněji než ta evropská? Pokud koupíte nejlevnější futon pouze z bavlny, pak ano. Jen se tím vystavujete vyššímu riziku plísní.
 

Jaké jsou alternativní postele?

Pokud hledáte alternativní typy spaní a futon se vám nepozdává, vyzkoušet můžete například vodní postele. Ty obsahují matrace, které jsou naplněné vodou, a proto se vám  bude spát jako by vás do vody hodili.

Alternativou k futonu může být i normální postel s roštem a třeba pěnovou matrací.