info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog Zajímavé články Plánujte dětský pokoj jako hřiště i útočiště

Plánujte dětský pokoj jako hřiště i útočiště

Na dětství každý rád vzpomíná a není divu. Je to jedno z nejkrásnějších období v životě člověka. Bohužel velmi rychle uteče, děti totiž rostou jako z vody a je nutné se jim přizpůsobovat podle toho, co zrovna potřebují. To platí nejen v případě oblečení a hraček, ale také dětského pokoje a jeho výbavy.

Na dětství každý rád vzpomíná a není divu. Je to jedno z nejkrásnějších období v životě člověka. Bohužel velmi rychle uteče, děti totiž rostou jako z vody a je nutné se jim přizpůsobovat podle toho, co zrovna potřebují. To platí nejen v případě oblečení a hraček, ale také dětského pokoje a jeho výbavy.

Plánujte dětský pokoj jako hřiště i útočiště

Prostor rozdělený na zóny

Malé děti považují svůj pokoj za celý svět, pro dospívající je potom jejich úkrytem přede všemi, kde hledají soukromí a klid. Měl by být zařízen tak, aby byl nejen praktický a dítě tam mělo vše, co momentálně potřebuje, ale musí poskytovat i dostatečný komfort a zázemí. Dítě by se v něm mělo cítit útulně a v bezpečí.

S tím souvisí i design, do kterého je pokoj laděn. Obyčejný pokoj můžete jednoduše proměnit v dětské království – stačí obrázková výmalba, oblíbené plyšové postavičky nebo třeba barevný nábytek. Pokud si nevíte rady, zkuste se zeptat samotného dítěte – většinou je schopné si říct, jaký pokoj by si představovalo.

Ať už je dětský pokoj malý nebo velký, měl by se dělit na pomyslné zóny a podle nich až rozmisťujte nábytek. Zvláště pro malé děti, které se teprve učí režimu a návykům, je to důležité. Naučí se tak, že u stolu se učí, ne hraje nebo že hračky do postele nepatří.

Studijní návyky

První zónou v pokoji je ta, kde se dítě bude učit. Měl by to být klidný a ničím nerušený prostor, kde nebude malému školákovi nic odvádět pozornost. To je důležité zejména v případě, že má dítě sdílený pokoj se sourozencem. Pokud je mezi nimi větší věkový rozdíl, odděleným studijním prostorem dítě získá místo, kde ho sourozenec nebude rušit. K dispozici by tu měl být dostatečně velký a vysoký stůl, židle podporující zdravé sezení a také osvícení. Výhodou jsou také odkládací plochy a úložné prostory – dítě tak může mít veškeré školní potřeby po ruce.

Volný čas a odpočinek

Do této zóny spadají hračky a všechny volnočasové aktivity. Ať už vaše dítě preferuje domeček pro panenky, sbírku plastových zvířátek, autodráhu, stavebnice nebo rádo hraje na hudební nástroj, patří to právě do tohoto prostoru.

Nezapomeňte také na plastové boxy, bedny či krabice, kam můžete hračky jednoduše schovat a pokoj nebude vypadat neuspořádaně. Děti si také rádi hrají na zemi, pořiďte jim proto koberec, abyste předešli jejich nachlazení.

Pokud budou děti unavené, potřebují místo, kde si odpočinou. Postel však není vhodná. Ideálním řešením jsou sedací pytle, křesílka nebo malý dětský gauč.

Zdravá spánková hygiena

Poslední a tou nejvíce důležitou zónou je místo na spaní. Zdravý spánek je pro dítě klíčový, protože při něm nejen odpočívá a nabírá síly do nového dne, ale hlavně ve spaní roste a vyvíjí se. Dětských postelí je na trhu nespočet a je jedno, zda zvolíte postel z masivu, patrovou postel, dětskou čalouněnou postel nebo nějakou ve tvaru vláčku či domečku. Důležitá je především matrace a k ní odpovídající roštyJak však vybrat matraci pro dítě?

Rozhodně nekupte tu první nejlevnější, kterou uvidíte. Hlavní kritérium je materiál a provedení. Pro správný růst a vývoj páteře je důležitá pevná opora. Nejvhodnější jsou tedy ty, které mají vyšší tuhost a jsou vyrobené z kvalitních studených pěn. Pokud je dítě ještě velmi malé a spí v postýlce se zábranami, můžete zakoupit i speciální dětskou matraci.