info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O lůžkovinách I lůžkoviny ovlivňují kvalitu spánku

I lůžkoviny ovlivňují kvalitu spánku

Kvalitní spánek regeneruje tělo i duši. Většina lidí prospí přibližné třetinu života, ale výběru lůžkovin věnuje poměrně málo pozornosti. Abychom se po probuzení cítili svěží a odpočatí, nestačí pouze správná matrace. Záleží i na lůžkovinách. Abychom se v ložnici a hlavně v posteli cítili co…

Kvalitní spánek regeneruje tělo i duši. Většina lidí prospí přibližné třetinu života, ale výběru lůžkovin věnuje poměrně málo pozornosti. Abychom se po probuzení cítili svěží a odpočatí, nestačí pouze správná matrace. Záleží i na lůžkovinách. Abychom se v ložnici a hlavně v posteli cítili co nejlépe, měli bychom si při výběru lůžkovin dopřát dostatek času i informací.

Dbejte i na to, co máte pod hlavou a čím se přikrýváte. Prakticky každý potřebuje něco jiného. Hlavní hrdina jedné pohádky na svých toulkách světem každý večer složil pod hlavu ruce, přikryl se dobrým svědomím a usnul spánkem spravedlivých. Vy nemusíte být tak skromní a můžete si vybrat ze široké nabídky lůžkovin, polštářů a přikrývek.

Pod pojmem lůžkoviny si mnozí z nás představí povlečení, prostěradlo, polštář a přikrývku. Základem klidného odpočinku a spánku je samozřejmě dobře vybraná matrace, ale neméně důležitý je výběr materiálu, vzoru a barvy povlečení, prostěradla a přehozu přes postel. Není asi nutné připomínat, že oku lahodí sladěné barvy všech těchto částí.

Moderní materiály

Materiál vhodný pro lůžkoviny by měl být:

  • prodyšný,
  • antialergický
  • a umožňovat praní při teplotě nejméně 60 °C.

Klasickým přírodním materiálem pro ložní prádlo je len. Častým praním se stává měkčí a moderní technologie přispěly také k jeho snadnějšímu žehlení.

Za nejvhodnější se považuje bavlna, která může mít různou úpravu – například saténovou, která má hladký, matně lesklý povrch. Satén je hřejivý materiál, na dotek velmi příjemný. Satén nás láká chladivým leskem, klasický satén se bohužel mačká a málo dýchá. Opravdu kvalitní satén se nemačká, ale mnohdy poněkud nepříjemně klouže. Povlaky z bavlněného saténu však mohou mít speciální úpravu a označení „easy care“ – snadná údržba. Povlečení stačí vyprat a pověsit na šňůru.

Bavlna je příjemný a hřejivý materiál, který dobře saje vlhkost. Nevýhodou materiálu z bavlny je jeho vyšší mačkavost. Pečlivé hospodyňky, které chtějí mít doma postel jako ze žurnálu však budou muset mít neustále po ruce žehličku. Bavlna se vyvařením sterilizuje od choroboplodných zárodků. Zároveň je jemná, měkká, odolná, ale mačká se.

    

Flanel je vysoce hřejivý a na dotek příjemný materiál, který oceníte zejména v chladnějších zimních měsících. Nijak výrazně se nekrčí, ale obtížněji se udržuje v dobrém stavu. Obecně platí, že povlaky z froté a flanelu nejsou vhodné do místnosti s vysokou teplotou. Pořídit si můžeme i krepové povlečení. Jedná se o bavlněný materiál, který dokonale saje pot. Na dotek však není tak příjemný jako například satén. Krep je dobře savý a příjemně hřejivý materiál, který se nekrčí a ani po usušení ho není třeba žehlit. Mezi moderní lůžkoviny bychom ho ovšem už nejspíš nezařadili.

Luxusní, ale zároveň choulostivé hedvábí nebo damašek potřebují náročnou údržbu a také ohleduplné zacházení. Lůžkoviny z umělých vláken jsou cenově přijatelné a nevyžadují žehlení, ale ve srovnání s přírodními materiály velmi špatně sají pot.

Mikrovlákno je umělý materiál, který se vyznačuje sice dobrou savostí a je příjemný na dotek, ale přece jen je to umělý materiál. Při výběru povlečení se nevyplatí příliš experimentovat s umělými materiály. Pokožka nejlépe snáší stoprocentní bavlnu. Pokud vás nudí příliš uniformní vzhled povlečení z obchodů, pořiďte si barvy na textil a vyzkoušejte například batiku a vytvořte si originální povlečení vlastní výroby.

Materiály prostěradel jsou obdobné. Zvolit můžete ze všech dostupných materiálů, mezi klasiku patří bavlna a froté. Froté prostěradlo nevyžaduje jakoukoli údržbu, ale vyzkoušejte také bavlněné natahovací prostěradlo. Je zapotřebí jej sice trochu přežehlit, ale obzvláště při spaní na Adama je velice příjemné.

 

Přikrývky a polštáře

Lůžkoviny z ovčí vlny mají hlavní boom už za sebou a v ložnicích je nahrazují přikrývky z dutých vláken, přesto tomuto materiálu nelze upřít mnoho pozitivních vlastností, pro které má vlna ještě stále dost příznivců. Má termoregulační vlastnosti, takže se rychle přizpůsobí tělesné teplotě, a proto vám pod přikrývkou nebude zima, ale ani se nezpotíte. Za zmínku stojí také ve vlně obsažený lanolin. Je to přírodní látka na bázi tuku, která chrání materiál před bakteriemi, snižuje prašnost a má uklidňující účinky na pokožku. Za nejjemnější a nejkvalitnější je označována vlna s přívlastkem merinová. Kromě ovčí vlny můžete volit ještě mezi výrobky z velbloudí srsti či srsti angorské nebo kašmírské kozy.

    

Moderní materiály, které se dnes používají do náplní a potahových látek přikrývek a polštářů, zajišťují širokou nabídku výrobků, kde si vybere každý podle svých potřeb. Přikrývky svými vynikajícími vlastnostmi (lehkost, vzdušnost, schopnost pohlcovat vlhkost, vysoká hřejivost a dlouhá trvanlivost) zaručují pohodlný, zdravý spánek. Výrobky jsou jedinečné v opětovném získávání svého tvaru a objemu. Skvěle se přizpůsobují tvaru lidského těla a jeho pohybům. Díky svým teplotním a klimatickým vlastnostem vytváří nepříznivé prostředí pro roztoče, kteří jsou závislí na vlhkosti. Patří k nim například i nejrůznější ortopedicky tvarované polštáře nebo anatomický polštář s pamětí, které slouží dobrému spánku a skvělé relaxaci.

Matracové chrániče jsou tepelně vyrovnávací podložky, které chrání všechny druhy matrací před ušpiněním. Mají výborné izolační vlastnosti a významně přispívají ke komfortnímu a zdravému spánku. Filtry potu fungují jako účinná ochrana matrace. Používají se pod prostěradlo na povrch matrace. Jsou fixovány pevnými rohovými prvky. Filtry jsou vyrobeny z 100% řasené bavlny s vysokou savostí, a tím dokážou zachytit veškeré nežádoucí látky a soli obsažené v potu. Lze je snadno vyvářet při 95 °C.

 

Ukládání a údržba lůžkovin

V první řadě řešíme ukládání lůžkovin – dek a polštářů. Necháme je buď volně nastlané, nebo používáme výsuvné či výklopné prostory pod lůžkem. V případě, že pro nás nejsou vhodné úložné prostory pod postelí (například máme zabudované podlahové vytápění) a nechceme nechávat ložní prádlo ustlané na posteli, na řadu přichází dnes malinko zneuznaná klasická skříňka „peřináč“. Výškový rozměr je určován potřebou snadné manipulace, a tak jeho šířka a hloubka jsou odvozeny od objemu ukládaných lůžkovin.

Kromě ceny by nás měla zajímat i údržba, protože povlaky se velmi často perou. Při výběru dbejme i na pevnost, trvanlivost a stálobarevnost tkaniny. Vzhledem ke stále uspěchanější době by se lůžkoviny měly co možná nejjednodušeji a nejrychleji vyměnit, bez potíží vyprat v pračce a vzhledem k velikosti povlaků na peřiny a prostěradel (zejména na dvoulůžko) by mělo také žehlení ložního prádla být co nejjednodušší.

Je známo, že roztoči se drží v lůžkovinách všech materiálů a argument, že ve výplni z dutého vlákna se roztoči nedrží, a proto je vhodná pro alergiky, je bohužel mylná. Jedinou předností je snadná údržba a možnost praní na vyšší teplotu, kdy při teplotě 60°C dojde k zahubení roztočů a při dokonalém máchání k vyplavení mrtvých roztočů. Časté praní lůžkovin je ale velice nepraktické a vzhledem k pořizovací ceně lůžkovin a energie i finančně náročné. Podle nejrůznějších studií a posledních testů je ale nejúčinnější a nejefektivnější metoda uzavření lůžkovin do antialergických povlaků nerozpustných pro roztoče.

Údržba povlaků je velice jednoduchá. Díky tomu, že povlaky budou povlečeny běžným povlečením, nevyžadují tak časté praní. To se doporučuje maximálně 2 x ročně, i z toho důvodu, že ponecháním povlaků na lůžkovinách alespoň ½ roku dojde ke snížení počtu roztočů v lůžkovinách a matracích. Roztočům se omezí přísun potravy, která pochází zejména z lidských lupů a šupinek kůže.

Zdroj: http://www.nm-bydleni.cz/clanek.php?id_clanky=1809