info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O roštech do postele 4 věci, které musíte vědět o postelových roštech

4 věci, které musíte vědět o postelových roštech

Pro zdravý spánek je důležitá kvalitní matrace, ale také volba správného roštu značně přispívá ke kvalitě našeho spánku a zaručuje správnou funkčnost, vzdušnost, ortopedické působení matrace nebo její dlouhou životnost. Co proto musíte o postelových roštech vědět...?

Pro zdravý spánek je samozřejmě důležitá kvalitní matrace, ale také volba správného roštu značně přispívá ke kvalitě našeho spánku a zaručuje její správnou funkčnost. Správně zvolené rošty mají také vliv na odvod vlhkosti, vzdušnost matrace a ovlivňují i ortopedické vlastnosti matrace nebo její životnost.

4 věci, které musíte vědět o postelových roštech

Základní dělení roštů

Postelové rošty se rozdělují na 2 základní skupiny, a to na rošty lamelové a segmentové. Lamelové rošty se liší šířkou lamel, uložením a počtem. Také vzdáleností mezi lamelami a možností nastavování tuhosti.

O poznání vyšší kategorií jsou právě rošty segmentové, které díky pružnému podpírání těla dokáží ideálně rozložit jeho váhu a reagují individuálně na zatížení v každém bodě plochy matrace. Poskytují tak lepší oporu a souhru s Vaší matrací.

Oba typy roštů jsou dostupné ve třech variantách a to nepolohovatelné, manuálně polohovatelné anebo polohovatelné pomocí motoru.

Jak vybrat rošt správně?

Na pružné rošty patří matrace, které podpoří pozitivní vlastnosti roštu a dobře se přizpůsobují, abyste ze souhry matrace s roštem měli ten pravý užitek.

Pružinové matrace jsou vhodné na pevné laťkové rošty nebo nepolohovatelné rošty s nepružným uložením lamel. Pěnové i latexové matrace pak lze uložit na pružné lamelové nebo segmentové rošty.

Provedení roštu (polohovatelný nebo pevný) pak volte především podle Vašich požadavků na pohodlí, ale také praktičnost. U postele s úložným prostorem se zaměřte zejména na snadný přístup a kompatibilitu s vybraným typem roštu. Z hlediska zdraví a pohodlí je nejlepší volbou motorem polohovatelný rošt, který nabízí snadné plynulé ovládání a nejzdravější možnou polohu pro spánek.

Zdravotní význam postelového roštu

Pružné postelové rošty poskytují různým částem těla v různých částech lůžka potřebné změkčení anebo naopak zpevnění. Při spánku na zádech i na boku zůstává páteř v přirozené poloze, matrace a její podložka pružně kopíruje tvar těla, netlačí na klouby ani svaly a nenutí tak spáče budit se a otáčet s pocitem ztuhlých svalů.

Pokud je postel příliš tvrdá dochází k nepřirozenému tlaku na klouby a páteř, které jsou tak v nevhodné poloze.

 

Pokud je postel příliš měkká tělo se příliš zaboří, páteř je nepřirozeně prohnutá a svaly jsou napnuté nebo stlačené. Stlačeny jsou také vnitřní orgány, které tak nemohou patřičně regenerovat.

 

Správným řešením jsou pružné postelové rošty, které potřebné části zpěvní nebo naopak změkčí, respektují stavbu lidského těla a drží páteř ve správné poloze.

Jak pečovat o postelový rošt

Nejen matrace, ale i postelový rošt potřebuje správnou péči, aby správně plnil svou funkci a podporoval zdravý spánek. Pro správnou a dlouhotrvající funkci roštu doporučujeme dodržovat následující pravidla:

  • Rošt by měl být umístěn v suchém prostředí
  • Pod postel a rošt by měl vždy proudit vzduch
  • Minimálně dvakrát ročně otřete dřevěné i plastové části roštu navlhčenou textilií
  • U polohovacích roštů promažte jednou za rok pohyblivé části olejem