4 věci, které musíte vědět o postelových roštech
Pro zdravý spánek je samozřejmě důležitá kvalitní matrace, ale také volba správného roštu značně přispívá ke kvalitě našeho spánku a zaručuje její správnou funkčnost. Správně zvolené rošty mají také vliv na odvod vlhkosti, vzdušnost matrace a ovlivňují i ortopedické vlastnosti matrace nebo její životnost.
Základní dělení roštů
Postelové rošty se rozdělují na 2 základní skupiny, a to na rošty lamelové a segmentové. Lamelové rošty se liší šířkou lamel, uložením a počtem. Také vzdáleností mezi lamelami a možností nastavování tuhosti.
O poznání vyšší kategorií jsou právě rošty segmentové, které díky pružnému podpírání těla dokáží ideálně rozložit jeho váhu a reagují individuálně na zatížení v každém bodě plochy matrace. Poskytují tak lepší oporu a souhru s Vaší matrací.
Oba typy roštů jsou dostupné ve třech variantách a to nepolohovatelné, manuálně polohovatelné anebo polohovatelné pomocí motoru.
Jak vybrat rošt správně?
Na pružné rošty patří matrace, které podpoří pozitivní vlastnosti roštu a dobře se přizpůsobují, abyste ze souhry matrace s roštem měli ten pravý užitek.
Pružinové matrace jsou vhodné na pevné laťkové rošty nebo nepolohovatelné rošty s nepružným uložením lamel. Pěnové i latexové matrace pak lze uložit na pružné lamelové nebo segmentové rošty.
Provedení roštu (polohovatelný nebo pevný) pak volte především podle Vašich požadavků na pohodlí, ale také praktičnost. U postele s úložným prostorem se zaměřte zejména na snadný přístup a kompatibilitu s vybraným typem roštu. Z hlediska zdraví a pohodlí je nejlepší volbou motorem polohovatelný rošt, který nabízí snadné plynulé ovládání a nejzdravější možnou polohu pro spánek.
Zdravotní význam postelového roštu
Pružné postelové rošty poskytují různým částem těla v různých částech lůžka potřebné změkčení anebo naopak zpevnění. Při spánku na zádech i na boku zůstává páteř v přirozené poloze, matrace a její podložka pružně kopíruje tvar těla, netlačí na klouby ani svaly a nenutí tak spáče budit se a otáčet s pocitem ztuhlých svalů.
Pokud je postel příliš tvrdá dochází k nepřirozenému tlaku na klouby a páteř, které jsou tak v nevhodné poloze. |
Pokud je postel příliš měkká tělo se příliš zaboří, páteř je nepřirozeně prohnutá a svaly jsou napnuté nebo stlačené. Stlačeny jsou také vnitřní orgány, které tak nemohou patřičně regenerovat. |
Správným řešením jsou pružné postelové rošty, které potřebné části zpěvní nebo naopak změkčí, respektují stavbu lidského těla a drží páteř ve správné poloze. |
Jak pečovat o postelový rošt
Nejen matrace, ale i postelový rošt potřebuje správnou péči, aby správně plnil svou funkci a podporoval zdravý spánek. Pro správnou a dlouhotrvající funkci roštu doporučujeme dodržovat následující pravidla:
- Rošt by měl být umístěn v suchém prostředí
- Pod postel a rošt by měl vždy proudit vzduch
- Minimálně dvakrát ročně otřete dřevěné i plastové části roštu navlhčenou textilií
- U polohovacích roštů promažte jednou za rok pohyblivé části olejem