info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O postelích Ložnice s nádechem starých časů: jak ji vybavit

Ložnice s nádechem starých časů: jak ji vybavit

Pro milovníky starých dobrých časů přinášíme inspiraci na retro ložnice. Zařídit si takto ložnici není totiž vůbec složité. Kolikrát stačí do staré ložnice nakoupit pár designových kousků a vznikne retro ložnice, ve které by chtěl spát každý.

Proč retro ložnici?

Retro je v oblibě hned z několika důvodů. Prvním je cena. Pokud máte doma starý kousek, který jen potřebuje péči, proč investovat do nového? Dalším důvodem může být udržitelnost. Ne všechny materiály, ze kterých je starý nábytek vyrobený, je možné zrecyklovat nebo ekologicky rozložit. Proto je renovace jednoznačně ekologičtější. Třetím je jednoduše nostalgie. Starší nábytek může vyvolávat vzpomínky na šťastné dětství nebo naše milované příbuzné.
 

Jak vybrat nábytek do ložnice?

Ani renovace ložnice se ale neobejde bez investice. Některé kousky ze staré ložnice budete muset vyměnit za nové. Jak se rozhodnout, který kousek půjde pryč a který ne? Odpovězte si na tyto otázky:
  • Je stále funkční? 
  • Líbí se mi a chci ho mít v ložnici?
  • Zvládnu ho zrenovovat?
  • Kolik mi jeho renovace zabere času?
  • Můžu někde koupit nový bez práce?

Důležité je, aby vám starý nábytek nebral pohodlí. Například dlouho používaná postel s rozbitými lamely vám může snižovat kvalitu spánku. Ideální je zakoupit novou postel a noční stolky stejného stylu, ve kterém je zbytek ložnice. Tím si zachováte svoje pohodlí i design ložnice.

Nejčastěji se ze staré ložnice nechávají komody, zrcadla, skříně nebo lampičky. Koupit se hodí postel, matrace nebo koberec. 
 

Co s čím a jak kombinovat

Základem je rozhodnout se, jaké barvy v ložnici zvolit. Máte doma kousky, které chcete nechat vyniknout? Zvolte zdi v neutrálnějších tónech, které nechají váš nábytek mluvit sám za sebe. Pokud chcete zakomponovat nějakou barvu, zvolte ji výraznou. Ložnice bude vypadat více designově promyšlená. 

Vytvořte wow efekt díky stavebnímu komponentu v ložnici. I jednoduchá lišta okolo stropu zvládne přetvořit známý prostor do něčeho více svěžího.

Aby vaše ložnice nevypadala chaoticky, ale naopak útulně a promyšleně, všechen nábytek i doplňky by měly být stejně kvalitní. Kombinujte například velmi zdobenou dřevěnou komodu do ložnice s něčím, co má jemné linie a jednoduchý design jako může být jednoduchá kovová lampa. Podobně funguje nový odvážný nábytek se starožitným lustrem a zrcadli.

Ložnici z masivu se snažte držet v jednom stylu dřeva. Pokud máte kusy nábytku, které jsou z dřeva různého, zkuste je sladit tím, že je natřete stejnou barvou. Tímto způsobem můžete renovovat starý nábytek nejen do ložnice, ale i do dětské pokoje či obýváku.

Přestože je nyní trendy mít bílou ložnici, zkuste experimentovat a vyjít ze své komfortní zóny. Vyzkoušejte například tmavě modrou ložnici. Kontrast dřeva a modré může vytvořit útulnou místnost pro spánek. Pokud však trváte na bílé barvě, zkuste například bílou postel oživit o ostatní nábytek v barvě přírodní hnědé či šedé. 
 

Výběr doplňků

Osvětlení do ložnice hraje také klíčovou roli. Například starý robustní lustr může dodat šmrnc ložnici, která je sestavená z jednoduchého dřevěného nábytku. V kombinaci s ozdobnými lampami a například výraznými závěsy se stane takováto ložnice snem každého, kdo do ní vejde. 

Ovlivnit design ložnice může i styl a barva povlečení. K retro ložnici se hodí spíše květinové vzory. Povlečení nemusí přímo v interiéru vynikat. Zároveň by mělo korespondovat s polštáři a také se stylem, ve kterém je postel a noční stolky. Více čtěte v tomto článku.