info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.

Jak vybrat správnou matraci?

Nevíte, jak vybrat správnou matraci? Jakou tuhost nebo materiál zvolit? Při výběru matrace nesmíme zapomenout na několik faktorů, které naši správnou volbu ovlivňují. Přečtěte si naše rady, jak na to.

Při výběru matrace nesmíme zapomenout na několik faktorů, které naši správnou volbu ovlivňují:

1. tvrdost matrace

Jak tvrdou matraci vybrat? Už dávno neplatí, čím tvrdší, tím lepší. Tvrdost matrace se odvíjí od váhy člověka. Platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat tvrdší matrace, naopak lidé s nižší váhou si mohou vybírat z matrací měkčích. Zaleží také na preferenci.

Tvrdost matrace se také odvíjí od způsobu spaní. Pokud spíme po větší část noci na boku, měli bychom zvolit měkčí matraci, pokud na zádech nebo na břiše bude pro nás vhodnější matrace tvrdší.

Stupnice pocitové tvrdosti matrací

U nabízených výrobků uvádíme pro snazší orientaci a výběr tuhosti matrace 5 stupňů tvrdosti od měkké (1) až po extra tvrdé (5).

  • Tvrdost 1: Tyto extrémně měkké matrace jsou vhodné zejména pro osoby s nižší hmotností a pro přechodné spaní (chaty, chalupy,..).
  • Tvrdost 2: Tyto měkké matrace jsou vysoce elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla a udržují páteř v rovině. Užívá je široká škála zákazníků, nejčastěji ženy, ale i muži různého věku.
  • Tvrdost 3: Tyto středně tvrdé matrace upřednostňují především muži, mladší lidé a obecně zákazníci, kteří požadují tvrdší spaní.
  • Tvrdost 4: Tuto tvrdost matrací upřednostňují zákazníci vyšší váhové kategorie a muži střední a vyšší.
  • Tvrdost 5: Tyto velmi tvrdé matrace upřednostňují zákazníci vyšší váhové kategorie.

Jak vybrat správnou matraci?

Dvojí tvrdost: Velice zajímavou variantu tvoří partnerské matrace, které mají z každé strany odlišnou tvrdost. Zákazník si pak zvolí tu tvrdost, která mu momentálně vyhovuje. Tyto matrace jsou ideální pro manželský pár.

 

2. materiál matrace

Nabízíme na výběr následující materiály matrací:

Studená pěna

Matrace ze studené pěny vynikají výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Studená pěna je pěna s velkými póry, díky kterým dochází k dobré provzdušněnosti a odvodu tepla. Vzhledem k možnosti kombinovat různé tuhosti pěn, je možné docilovat dobré opory těla a páteře. Matrace ze studené pěny jsou ideální pokud se kombinují s línou pěnou.

Jak vybrat správnou matraci?

Viskoelastická pěna

Je to unikání typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Pěna se při kontaktu s tělesným teplem pružně přizpůsobuje anatomii těla. Toto má zásadní vliv na kvalitu spánku, zmírňuje bolesti zad a má pozitivní vliv na krevní oběh. Matrace z líné pěny díky pomalému vracení se do původního stavu nevytváří protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Tzv. líná pěna stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní, uživatel se během noci méně otáčí což přispívá ke klidnému spánku.

Jak vybrat správnou matraci? 3

Bio pěna

Matrace z bio pěny (studené i viskoelastické) jsou vyrobeny s využitím nejmodernějších materiálů na bázi přírodních produktů. Bio pěny jsou pěny u nichž suroviny původně vyráběné z ropy nahradíme surovinami z přírodních olejů. Toto má pozitivní dopad na ekologii a přináší více přírody do našich ložnic. Pozitivním dopadem těchto přírodních olejů je vyšší elasticita matrace, tvarová stálost a výborné ortopedické vlastnosti.

Jak vybrat správnou matraci? 4

Latex

Latexové matrace jsou vyráběny ze směsi přírodního a umělého latexu (kaučuku). Tyto matrace se vyznačují vysokou měkkostí a pružností.

Jak vybrat správnou matraci? 5

TEMPUR

TEMPUR je viskoelastický materiál s otevřenou buněčnou strukturou, který reaguje na teplotu a zmírňuje tlak. Miliardy volných buněk se jemně pohybují kolem Vašeho těla a bez zpětného tlaku Vám poskytnou naprostou oporu tam, kde ji potřebujeteMatrace TEMPUR vstřebává Vaši tělesnou váhu a pohyb, rovnoměrně je rozloží po celém povrchu matrace, což eliminuje tlakové body. Tím se snižuje potřeba převalování a obracení se během spánku.

​ ​​ Jak vybrat správnou matraci? 6

Gelové

Gelové matrace obsahují ve své ložné ploše gelové segmenty vytvářející akupresurní body, které pomáhají uvolnit svalstvo během spánku.

Jak vybrat správnou matraci? 7

Taštičková pružina

Taštičkové matrace obsahují malé pružiny umístěné do samostatných "taštiček". Velké množství těchto pružinek zajisťuje optimální rozložení hmotnosti.

Jak vybrat správnou matraci? 9

Pružinové

Pružinové matrace obsahují kvalitní pružiny Bonell. Jednotlivé pružiny v matraci jsou spojeny navzájem přídavnými pérky, tak aby se nemohly uvolňovat.

Jak vybrat správnou matraci? 10

3. hmotnost zákazníka a nosnost matrace

Při výběru matrace je potřeba přihlédnout k hmotnosti zákazníka. Jedním z možných vodítek je výška jádra matrace, která má přímou souvislost s nosností a životností matrace. Pro lehčí orientaci uvádíme u všech našich matrací jejich maximální nosnost - tedy maximální hmotnost zákazníka, při které má matrace zachovány všechny svoje ortopedické vlastnosti.

4. věk zákazníka

Kvalita spánku má podstatný význam pro všechny věkové kategorie zákazníků. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj spíše pevnější matraci se střední tvrdostí, u mladých lidí je zájem o tužší matrace a čím je člověk starší měl by použít měkčí a elastičtější matrace.

5. potahový materiál

Potah matrace je nedílnou součástí každé matrace a měl by splňovat následující tři charakteristiky. Prvním důležitým faktorem jsou hygienické a konfekční vlastnosti. Dalším aspektem je zajištění optimální cirkulace vzduchu a v neposlední řadě zajištění suchého a příjemného klima spánku.

6. způsob uložení matrace

Abychom dosáhli ortopedických vlastností matrace a optimální vzdušnosti je potřeba zvolit vhodnou podložku, nejlépe lamelový pevný či polohovatelný rošt. Senioři ocení motorové typy polohovatelných roštů.

7. cena

Zásadním kritériem při volbě matrace by měla být kvalita a ne cena. Cena matrace roste úměrně s kvalitou. Při výběru matrací z viskoelastických pěn nebo bio pěn musíme počítat s vyšší částkou než v případě studených pěn, což je dáno konstrukcí a užitnými vlastnosti těchto pěn.

8. výška matrace

Jaká by měla být výška matrace? Pro seniory či lidi, kteří mají problémy se zády, by matrace měla být rozhodně vyšší. Dívejte se po výšce 24 cm a více. Pokud nespadáte do této skupiny, jde spíše o to, co preferujete.

Věříme, že tento stručný návod „Jak si vybrat správnou matraci?“ Vám pomůže vybrat si z naší kolekce matrací tu svoji správnou matraci do postele.