info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Jaká matrace je vhodná na polohovací rošt?

Jaká matrace je vhodná na polohovací rošt?

Dvojice rošt a matrace k sobě patří stejně tak jako Julie a Romeo. Jak si ale takový rošt vybrat a jak vyzrát na neprofesionální prodejce? V tomto článku vám poradíme nejen, jaké jsou druhy roštů, ale také to, co znamená věta: „Tato matrace je vhodná pro všechny a můžete jí použít na jakýkoli podklad.“

Většina prodejců nabízí širokou škálu produktů od těch nejlevnějších až po luxusní. Jak se ale v této nabídce zorientovat a vybrat si správnou kombinaci roštu a matrace?

Pokud není prodejce schopný podat vám přesné informace o prodávaném zboží, jděte raději rychle do jiného obchodu. „Tato matrace je vhodná pro všechny a můžete jí použít na jakýkoli podklad,“ pokud toto řekne prodejce, je jasné, že o problematice spánku moc neví. Jen matrace a rošty, které jsou správně nakombinované, vám zaručí kvalitní spánek. Správný prodavač se musí zákazníka při nákupu matrace vyptat na řadu věcí, pro někoho až intimních – např. pohlaví uživatele, věk, výška, hmotnost, alergie nebo jiné zdravotní potíže,… Nejsme přece všichni stejní, a proto nám všem nemůže vyhovovat ani stejná matrace a rošt.

Jak správně zkombinovat typ matrace s typem roštu, pokud zrovna není prodavač po ruce (např. při nákupu přes ehop) nebo pokud si nejsme jeho odborností zcela jisti?

Pevná deska

Rošt pod matrací je základ. Pevná deska pod matrací představuje velké omezení pro kvalitu spánku. Brání odvodu vlhkosti, neumožňuje potřebné odvětrávání matrace ani není schopna se matraci a tělu přizpůsobit. Pokud i vy patříte mezi řadu lidí, kteří i v dnešní době mají ve svém lůžku stále pevnou desku, vyhoďte ji! Jen pokud se pevné desce nelze z nějakého důvodu opravdu vyhnout, je nutné ji doplnit alespoň o několik větracích otvorů.

Doporučené matrace:

 • pružinové nebo taštičkové matrace s min. výškou 15 cm a dostatečně vysokou krycí vrstvou složenou z několika materiálů,
 • matrace ze studené pěny s dostatečnou pórovitostí materiálu.
Když už je jasné, že musíme dát matraci na pevný rošt, pojďme si jednotlivé rošty představit.
 

Jednoduchý laťový rošt (12-14 lamel)

Tyto rošty mají jednotlivé lamely spojené textilními pruhy nebo lamely uchycené většinou v nepružných zadlabaných pouzdrech. Jsou vhodné pro osoby s hmotností do 60 kg (proto jsou vhodné zejména pro děti).

Doporučené matrace:

 • pružinové nebo taštičkové matrace s min. výškou 15 cm a dostatečně vysokou krycí vrstvou složenou z několika materiálů,
 • matrace s kokosovou deskou,
 • latexové matrace,
 • matrace ze studené pěny se zónovou tuhostí,
 • matrace z líné pěny se zónovou tuhostí.

 

  Jednoduchý lamelový rošt  

Jednoduchý lamelový rošt (15 – 18 lamel)

Lamely těchto roštů jsou uložené v zadlabaných nebo nepružných jednoduchých pouzdrech. Někdy je možné regulovat tuhost lamel ve střední části roštu. Jsou vhodné pro osoby s hmotností do 90 kg.

Doporučené matrace:

 • taštičkové matrace s min. výškou 15 cm a dostatečně vysokou krycí vrstvou složenou z několika materiálů,
 • matrace s kokosovou deskou,
 • latexové matrace,
 • matrace ze studené pěny se zónovou tuhostí,
 • matrace z líné pěny se zónovou tuhostí.

 


Základní lamelový rošt 18 lamel

 

Klasický lamelový rošt (19 – 28 lamel)

Rošt s lamelami uloženými v pružných pouzdrech s možností regulace tuhosti v oblasti beder a změkčenou zónou ramen. Tento typ bývá k dostání i v manuálně polohovatelné a motorové verzi. Polohování je možné v oblasti hlavy a nohou. Motorová verze využívá k polohování roštu motorový pohon na dálkové ovládání, který ocení zejména starší či imobilní lidé. Tyto rošty jsou vhodné pro osoby s hmotností do 120 kg.

Doporučené matrace:

 • taštičkové matrace s min. výškou 15 cm a dostatečně vysokou krycí vrstvou složenou z několika materiálů (pouze pro pevnou verzi roštu),
 • matrace s kokosovou deskou (pouze pro pevnou verzi roštu),
 • latexové matrace,
 • matrace ze studené pěny,
 • matrace z líné pěny.

 

Polohovatelný lamelový rošt

Lamelový rošt s vyšším počtem lamel (29 – 42 lamel)

Rošt s úzkými vysoce pružnými lamelami uloženými v elastických pouzdrech s možností regulace tuhosti v oblasti beder a změkčenou zónou ramen. Tento typ je k dostání i v manuálně polohovatelné a motorové verzi. Polohování je možné v oblasti hlavy a nohou. Motorová verze využívá k polohování roštu motorový pohon na dálkové ovládání, který ocení zejména starší či imobilní lidé. Takovýto rošt pod matraci je vhodný pro osoby s hmotností až do 150 kg.

Doporučené matrace:

 • latexové matrace,
 • matrace ze studené pěny,
 • matrace z líné pěny.

 

Motorový polohovatelný lamelový rošt

Segmentový rošt

Segmentové rošty (také nazývané talířkovité, křidélkové nebo destičkové) se skládající z velkého množství segmentových prvků, které nejsou navzájem pevně spojené. Díky tomu se tlak roznáší do více bodů a rošt se tak lépe přizpůsobuje zatížení těla. Tuhost jednotlivých segmentových prvků lze během užívání regulovat tak aby vyhovovala momentální potřebě (např. změně váhy v těhotenství). Tento typ je k dostání i v manuálně polohovatelné a motorové verzi. Polohování je možné v oblasti hlavy a nohou. Motorová verze využívá k polohování roštu motorový pohon na dálkové ovládání, který ocení zejména starší či imobilní lidé. Tyto rošty jsou vhodné pro osoby s hmotností až do 150 kg.

Doporučené matrace:

 

Segmentový polohovatelný rošt s motorem

 

Závěr

Nejideálnější je, pokud uvažujete o koupi roštu, zastavit se na nějakou z našich poboček. U nás vám naši zkušení prodejci poradí nejen s roštem a matrací. Dovedou vám na míru vybrat i vhodný set postele, matrace a roštu.Použitá literatura: Alena Řezníčková a Helena Prokopová: Postele a ložnice; Praha: Grada Publishing, 2006