zpět seznam článků

Vybíráte postel? 10 praktických tipů jak vybrat správně! - část 1

Základ každé postele tvoří obvykle matrace, rošt a korpus neboli rám lůžka. Jak k sobě ale jednotlivé části vzájemně pasují a na co se při výběru postele zaměřit? Abyste doma, až všechny komponenty složíte dohromady, předešli nemilému překvapení, doporučujeme už při jejich výběru vzít v úvahu následující doporučení z první části našeho článku...

Postel dělá čelo

Čelo postele hraje důležitou roli a je zřejmě nejvýznamnějším designovým prvkem postele, chrání Vás a partnera od stěny a izoluje od průvanu v oblasti hlavy. Je-li postel umístěna do prostoru vytváří čelo optickou bariéru a dodá Vám pocit bezpečí a pohody.

V případě čela se zaměřte na jeho výšku a rozměry, aby pasovalo nejen do místnosti, ale také ladilo hezky se zbytkem postele.

Správné rozměry postele

Pro jednolůžko jsou standardní rozměry 90x200 cm a pro dvojlůžko 160x200 cm nebo 180x200 cm. Chcete-li více prostoru a pohodlí v posteli pro jednoho, můžete zvolit rozměr 140x200 cm.

Tyto hodnoty pak popisují zpravidla rozměry ložné plochy, nikoliv vnější rozměry postele. Pro postel 180x200 cm tedy bez obav vybíráme matrace v totožném rozměru 180x200 cm.

Dostupné ale jsou i postele prodloužené délky až po 240 cm nebo atypické rozměry vyrobené na zakázku přesně podle Vašich potřeb.

Správná délka postele je taková, která zhruba o 20 cm přesahuje spáče a poskytuje dostatek prostoru u chodidel a hlavy.

Odpovídající výška postele

Celková výška lůžka má zásadní vliv na pohodlné vstávání a uléhání do postele. Z ortopedického hlediska je optimální výška bočnic 50 cm a v kombinaci s vhodnou matrací nebo výškovým nastavením roštu lze dosáhnout ideální výšky lůžka 50-65 cm podle věku a výšky spáče.

Tato výška umožňuje také odvětrání spodní části matrace a přispívá hygienickému prostředí v ložnici. Nejmenší doporučená výška z hlediska víření prachu a chladu od podlahy je 30 cm.

Správné proporce jednotlivých prvků postele

Při sestavování jednotlivých komponent mějte na paměti, jak budou esteticky působit společně a to nejen barevně, ale také proporčně. U výběru správné postele je rozhodující zejména poměr výšky čela a výšky ložné plochy, kterou tvoří výška rámu postele, výška roštu a výška matrace.

Nechte si proto ukázat, jak vysoko do čela postele bude Vámi vybraná matrace s roštem zasahovat. Předejte tak nepříjemnému překvapení v okamžiku, kdy je postel poprvé sestavena u Vás doma.

Kvalita konstrukce je rozhodující

Při výběru postele není od věci se podívat, jak je postel řešená konstrukčně, aby Vám co nejdéle vydržela. Kvalitní a robustní spoje zajišťují vertikální i horizontální stabilitu, dlouhodobou pevnost celé postele a tedy žádné vrzání a klidný spánek.

Takto provedená konstrukce zásadním způsobem zvyšuje celkovou kvalitu postele a její přidanou hodnotu. Zároveň je možné postel případně libovolně demontovat a opět smontovat, aniž by ztratila cokoli ze své pevnosti.


Poslední články

Trápí vás přehřívání v lůžku během letních měsíců? Stop probdělým nocím.

Mnoho lidí se se zvyšujícími teplotami začne během spánku budit, odkopávat peřinu a následně se zase přikrývat, protože jim začne být chladno. Jak vyřešit změny teplot jednou provždy?
číst více

Noční směny, jak se lépe vyspat? 2.díl

Každý snáší střídání směn jinak. Pro někoho je mnohem snadnější zvládat noční směnu a vyhovuje mu být přes noc aktivní a před den odpočívat. Ranní ptáčata naopak raději pracují brzo od rána přes den, ale večer už jsou brzy v posteli. Následujících několik rad vám může pomoct s usínáním po noční směně.
číst více