zpět seznam článků

Vybíráte postel? 10 praktických tipů jak vybrat správně! - část 1

Základ každé postele tvoří obvykle matrace, rošt a korpus neboli rám lůžka. Jak k sobě ale jednotlivé části vzájemně pasují a na co se při výběru postele zaměřit? Abyste doma, až všechny komponenty složíte dohromady, předešli nemilému překvapení, doporučujeme už při jejich výběru vzít v úvahu následující doporučení z první části našeho článku...

Postel dělá čelo

Čelo postele hraje důležitou roli a je zřejmě nejvýznamnějším designovým prvkem postele, chrání Vás a partnera od stěny a izoluje od průvanu v oblasti hlavy. Je-li postel umístěna do prostoru vytváří čelo optickou bariéru a dodá Vám pocit bezpečí a pohody.

V případě čela se zaměřte na jeho výšku a rozměry, aby pasovalo nejen do místnosti, ale také ladilo hezky se zbytkem postele.

Správné rozměry postele

Pro jednolůžko jsou standardní rozměry 90x200 cm a pro dvojlůžko 160x200 cm nebo 180x200 cm. Chcete-li více prostoru a pohodlí v posteli pro jednoho, můžete zvolit rozměr 140x200 cm.

Tyto hodnoty pak popisují zpravidla rozměry ložné plochy, nikoliv vnější rozměry postele. Pro postel 180x200 cm tedy bez obav vybíráme matrace v totožném rozměru 180x200 cm.

Dostupné ale jsou i postele prodloužené délky až po 240 cm nebo atypické rozměry vyrobené na zakázku přesně podle Vašich potřeb.

Správná délka postele je taková, která zhruba o 20 cm přesahuje spáče a poskytuje dostatek prostoru u chodidel a hlavy.

Odpovídající výška postele

Celková výška lůžka má zásadní vliv na pohodlné vstávání a uléhání do postele. Z ortopedického hlediska je optimální výška bočnic 50 cm a v kombinaci s vhodnou matrací nebo výškovým nastavením roštu lze dosáhnout ideální výšky lůžka 50-65 cm podle věku a výšky spáče.

Tato výška umožňuje také odvětrání spodní části matrace a přispívá hygienickému prostředí v ložnici. Nejmenší doporučená výška z hlediska víření prachu a chladu od podlahy je 30 cm.

Správné proporce jednotlivých prvků postele

Při sestavování jednotlivých komponent mějte na paměti, jak budou esteticky působit společně a to nejen barevně, ale také proporčně. U výběru správné postele je rozhodující zejména poměr výšky čela a výšky ložné plochy, kterou tvoří výška rámu postele, výška roštu a výška matrace.

Nechte si proto ukázat, jak vysoko do čela postele bude Vámi vybraná matrace s roštem zasahovat. Předejte tak nepříjemnému překvapení v okamžiku, kdy je postel poprvé sestavena u Vás doma.

Kvalita konstrukce je rozhodující

Při výběru postele není od věci se podívat, jak je postel řešená konstrukčně, aby Vám co nejdéle vydržela. Kvalitní a robustní spoje zajišťují vertikální i horizontální stabilitu, dlouhodobou pevnost celé postele a tedy žádné vrzání a klidný spánek.

Takto provedená konstrukce zásadním způsobem zvyšuje celkovou kvalitu postele a její přidanou hodnotu. Zároveň je možné postel případně libovolně demontovat a opět smontovat, aniž by ztratila cokoli ze své pevnosti.


Poslední články

Světový den spánku nebo Mezinárodní den zdravého spánku, který s námi oslavíte?

V kalendáři můžete najít spoustu zajímavých svátků a dní, které jsou zasvěceny nějaké činnosti, problematice a podobným událostem. Mezi touto širokou škálou najdete i den spánku. Nebo vlastně rovnou dva dny spánku. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy se vlastně slaví? To se dozvíte v našem článku.

číst více

S usínáním vám může pomoct i To-do list

Ráno musíte brzy vstát, abyste stihli všechny své povinnosti, a přitom se večer cítíte nejvíce čilí? A tak jdete brzy do postele s pocitem, že se musíte dobře vyspat a načerpat energii. A ono ne a ne usnout. Pořád vás myšlenky zavádí ke složitým představám a vy i přesto, že se cítíte unavení, neusnete. Jde to takhle každý den? Tak to je na čase něco změnit a občas vám může pomoct i taková maličkost jako je tzv. to-do list.

číst více

Diskuse k článkuzadaný e-mail nebude u otázky zobrazen