zpět seznam článků

Jak se vyspat do růžova? Tipy, které vám pomohou

Spánek se významně podílí na kvalitě našeho života. Pokud si dostatečně neodpočineme, nedokážeme správně    fungovat – jsme unavení, nepříjemní, náladoví, pesimističtí. Naše tělo totiž nemá dostatek prostoru po regeneraci, a tak se to na něm zaručeně podepisuje. Naštěstí spoustu faktorů můžeme ovlivnit a kvalitní spánek si tak sami „naordinovat“. Poradíme vám pár triků, jak na to.

Jak se vyspat do růžova? Tipy, které vám pomohou

Konec převalování

Doslova lví podíl na tom, v jakém stavu se ráno probudíme, má samotná matrace. Pokud se v průběhu noci neustále budíte, převalujete se ze strany na stranu a marně se pokoušíte najít správnou polohu, která by vám přinesla kýžený spánek, pak bude s největší pravděpodobností na vině právě ona. Zvažte proto, jestli není čas na její výměnu, a tedy na pořízení nové.

Útulné prostředí

Nezanedbatelnou úlohu sehrává i prostředí, ve kterém se do říše snů odebíráme. Mělo by působit dostatečně útulně, přehledně a také vzdušně. Nepřehánějte to proto v ložnici s nábytkem. Vedle postele umístěte hlavně noční stolek, kam si budete moci odložit vše potřebné. Pak už bude stačit jen šatní skříň na oblečení, případně komoda na drobnější prádlo. Pamatujte, že čím vzdušnější prostor, tím lépe pro váš spánek.

Čerstvý vzduch

Nezapomínejte na čerstvý vzduch. Než se uložíte do postele, pořádně celou místnost vyvětrejte, okno můžete nechat pootevřené i v průběhu noci, ať může čerstvý vzduch neustále proudit. Optimální teplota by se měla pohybovat okolo 18°C.

Světlo jako nepřítel

V ložnici si zajistěte tmu – právě ona totiž pomáhá s usínáním, jelikož je zodpovědná za spánkový hormon melatonin. Zatáhněte tedy žaluzie, použijte tmavé závěsy, z těsné blízkosti odstraňte veškeré světelné zdroje, jako mobilní telefon, budík či elektroniku a posuňte je dál na vzdálenost alespoň tří metrů. Pokud musíte rozsvítit například cestou na toaletu, použijte stolní lampu s tlumeným osvětlením či stínidlem.

Nezbytné pohodlí

Vliv má i taková drobnost jako je pyžamo. Volte noční košilky, které budou dostatečně pohodlné, volné a prodyšné. Vsadíte-li na romantické a svůdné kousky s krajkou, pak jistě uděláte radost i partnerovi. V létě pak můžete spát úplně nazí.

Poslední články

Světový den spánku nebo Mezinárodní den zdravého spánku, který s námi oslavíte?

V kalendáři můžete najít spoustu zajímavých svátků a dní, které jsou zasvěceny nějaké činnosti, problematice a podobným událostem. Mezi touto širokou škálou najdete i den spánku. Nebo vlastně rovnou dva dny spánku. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy se vlastně slaví? To se dozvíte v našem článku.

číst více

S usínáním vám může pomoct i To-do list

Ráno musíte brzy vstát, abyste stihli všechny své povinnosti, a přitom se večer cítíte nejvíce čilí? A tak jdete brzy do postele s pocitem, že se musíte dobře vyspat a načerpat energii. A ono ne a ne usnout. Pořád vás myšlenky zavádí ke složitým představám a vy i přesto, že se cítíte unavení, neusnete. Jde to takhle každý den? Tak to je na čase něco změnit a občas vám může pomoct i taková maličkost jako je tzv. to-do list.

číst více

Diskuse k článkuzadaný e-mail nebude u otázky zobrazen