zpět seznam článků

Studujete? Jak na kvalitní spánek i během zkouškového období!

Studenti to jistě znají. Ve školním roce jsou určitá období, kdy toho je prostě moc. Ať už se jedná o období maturit nebo pravidelné zkouškové období, které zažívají studenti vysokých škol každý půl rok. Nahrne se na vás spousta povinností najednou a člověk pak tráví veškerý čas se zabořenou hlavou v knížkách a papírech místo v polštáři. Jak se i během tohoto neklidného období vyspat v klidu? Pomoci by vám mohlo následujících několik rad, a to i v případě, že studentská léta máte za sebou, ale prožíváte zrovna náročné stresující období.

Zkouškové období

Správný režim

Jako je alfa a omega první a poslední písmeno řecké abecedy tak v oblasti spánku je začátkem a často i koncem správný režim. Nastavíte-li si pravidelný, a hlavně vyvážený režim pomůže vám to i ke kvalitnějšímu spánku. Lidské tělo si na režim rychle zvyká a vyhovuje mu. Takže i přes to, že je toho učení teď trochu moc neprobděte půl noci s knížkou v ruce. Ráno se opravdu nebudete cítit fit. Raději si rozdělte učení na části, ale o spánek své tělo nepřipravujte. Konec konců při spánku tělo nejvíce regeneruje, což je během takto náročných období ještě více potřeba. Na druhou stranu nedospávejte ani o volných dnech. Mnohem lepší je jít spát každý den zhruba ve stejnou dobu a ve stejnou dobu se i probouzet. Máte režim nastavený dobře, a i přesto se během noci budíte a jste nevyspalí? Čtěte dál.

Chvilka na sport každý den

Že nemáte čas a musíte se pořád učit? To není zdravé. Každý den byste si přece jen měli najít alespoň pár desítek minut na nějaký sport. Ideální je jóga, ale i krátká ranní rozcvička nebo krátká procházka účel splní. Prokrví se vám tělo, učení vám půjde snadněji a do postele budete chodit příjemně unavení, což znamená i rychlejší usínání.

Hodina klidu

Hodinu před spaním byste už neměli držet v ruce oranžový zvýrazňovač a papíry plné textu. Začněte se připravovat na spánek, odpočívejte a nemyslete na opakování učiva. Nedělejte nic náročného, jen relaxujte. Mozek už nebude zaměstnaný a začne se pomalu připravovat k regeneraci, uvolní se i napjaté svaly a spánek pak bude klidnější a nepřerušovaný.

Rituál před spaním a po probuzení

Každému vyhovuje něco jiného. Někdo poslouchá hudbu, někdo si rád dá teplou koupel. Vhodná jsou také různá dechová cvičení, která nás před spaním uklidní a uvolní. Každý takový rituál by měl být zakončený pozitivní myšlenkou, kdy si jednoduše řeknete, že to prostě bude zítra lehké, že jste na to připraveni a že vše dobře dopadne. Budete pak pozitivně naladěni a jistě se vám bude lépe usínat, než kdybyste se před spaním stresovali, jak to asi dopadne. Tento rituál se dá obdobně zopakovat i po probuzení pro lepší vstávání do nového dne.

Káva versus čaj

Snažíte se podpořit myšlení hrnkem kávy? Pak není divu, že se vám v noci nespí úplně dobře. Nezapomínejte, že vše, co obsahuje kofein (takže i energy drinky, černý čaj aj.) povzbuzuje vaše tělo k činnosti. Pokud se vám tedy v tomto náročném období špatně spí, vyvarujte se kofeinu a vyměňte jej raději za meduňkový čaj, který má příznivé účinky při usínání. Ideální je jej vypít hodinu až půl hodiny před ulehnutím do postele.

Kyslík a teplota v ložnici

Ke spokojenému spánku vám také může napomoci krátké vyvětrání ložnice před spaním. Vzduch v místnosti se vymění a naplní se čerstvým kyslíkem, který v noci potřebujeme ke správné regeneraci. Že by vám pak byla v ložnici, zvlášť v zimním semestru, zima? Nevadí. Nižší teplota je ideální pro kvalitní spánek. Teplota v ložnici by měla mít o dva stupně méně než v ostatních místnostech.

Správný výběr matrace a lůžkovin

Velmi důležitou roli v kvalitě spánku hrají matrace, rošty a polštářpřikrývkou. Jejich výběr je rozmanitý, jelikož každému vyhovuje něco. Kvalitní matrace ve spojení s vhodnými rošty a správný výběr polštáře může napomoci k hlubokému, klidnému spánku nejen ve stresujícím zkouškovém období, ale po celý rok. Jejich výběru byste měli věnovat velkou pozornost. Naši odborníci na prodejnách ProSpánek vám pomohou s volbou matrace i lůžkovin přímo na míru vašim potřebám.


Poslední články

Jaro i ve vaší ložnici!

Jaro přináší spoustu krásných věcí, na které se těšíme celou zimu. První sluneční paprsky hned zlepší každému náladu a první jarní kvítky vykukují z trávy. Pojďme si to jaro pustit i do našich ložnic! Jak na to? Čtěte dál.

číst více

Naše tělo nikdy nespí! Co se s tělem děje během spánku?

Občas nás může vytrhnout zpět do reality sen, který je tak živý až se z něj procitneme během noci, ale většinou nás dokáže probudit až zazvonění budíku. Naše tělo však tak úplně nespí, jak bychom si mohli mylně myslet.
číst více