zpět seznam článků

Pár praktických tipů pro zdravý spánek

Spánek je velice důležitou součástí našeho života, je to způsob, jak si naše tělo může odpočinout, uvolnit se a zregenerovat síly. Následující rady vám pomůžou ulehnout tak, abyste se ráno cítili opravdu fit!

Průvodce spánkem od A až do Z

Není to vtipné jak jako děti, to nejhorší na světě bylo zdřímnout si? Proč bychom spali, když jsme si mohli hrát venku nebo se dívat na televizi? V dospělosti je pro nás spánek věc, po které toužíme... ale vzhledem k hektickým životům, které žijeme, jej potlačujeme do pozadí. Tento fakt je znepokojující, neboť dobrý spánek je nejvýznamnější věc, která tvoří zdravý život, i když to jako priorita je u mnoha lidí velmi nízko.

Důsledky nedostatečného spánku

Velká část populace je silně ovlivněna nedostatkem spánku. Tento nedostatek může způsobit více než jen ztížit Vám den, ale může ovlivnit  Vaše zdraví.

Zhoršení paměti, kolísání hmotnosti, oslabení imunitního systému, vysoký krevní tlakdůsledky nedostatečného spánku

Tipy pro dobrý odpočinek:

1. Udržujte spací režim

Pravidelný spánekJe dobré vstávat a jít spát ve stejný čas každý den. Sedm dní trvá, než se přizpůsobíte novému spánkovému režimu, ale za pouhý jeden den se vrátíte k starému režimu.

2. Pravidelně cvičte

Pravidelné cvičeníLidé kteří pravidelně cvičí, mají větší pravděpodobnost kvalitnějšího spánku a začínají být unavení v přiměřeném čase. Dokonce desetiminutová chůze každý den zvyšuje pravděpodobnost lepšího spánku.

3. Dejte si horkou sprchu

Horká sprchaHorká sprcha nebo teplá vana uvolní tělo a usnadní usnutí. Zvýšením tělesné teploty se Vaše tělo stane více malátným, a to díky přirozenému snížení metabolické aktivity.

4. Před spaním se vyhněte jídlu

Vyhněte se jídlu před spanímV důsledku trávení jídla, se Vaše tepová frekvence zvýší, aby došlo k metabolizování jídla. Rovněž se zvýší frekvence probuzení uprostřed noci.

5. Před spaním se vyhněte alkoholu

Žádný alkohol před spanímPřestože Vám alkohol pomáhá relaxovat, může snížit kvalitu spánku, a to v důsledku zvýšené frekvence probuzení během noci a snížení fáze REM spánku, jež je nejvíce posilňující fází.

6. Před spaním se vyhněte kofeinu

Vyhýbejte se kofeinu před spanímKofein má na nás povzbuzující účinek, neboť blokuje spánek vyvolávající chemikálie v mozku a zvyšuje produkci adrenalinu. Konzumace kofeinu před spánkem má za následek vrtění a otáčení se v posteli, které může trvat i několik hodin.

7. Vyhněte se dlouhým šlofíkům během dne

Vyhněte se dlouhému spaní během dnePokud přes den spíte déle než 20 minut, bude se Vám hůře usínat večer.
 

8. Čtěte knížku v posteli

Čtení v posteliToto možná není žádná věda, ale čtení v posteli Vás vždycky unaví. Vždycky.
 

9. Udržujte klid

Nechoďte spát v hlučném prostředíSpánek v hlučném prostředí zvyšuje pravděpodobnost probuzení během noci. Čím větší je klid, tím méně je rozptýlení pro tělesný odpočinek.

10. Udržujte teplotu v ložnici tak akorát

ITeplotadeální teplota pro spánek je mezi 18 – 22°C. Více nebo méně stupňů zhorší spánek.
 

Kolik spánku ve skutečnosti potřebujeme?

Věk

Doporučená doba spánku

do 1 roku

průměrně 14 - 15 hodin

1 - 3 roky

průměrně 12 - 14 hodin

3 - 5 let

průměrně 11 - 13 hodin

5 - 12 let

průměrně 10 - 11 hodin

12 - 18 let

průměrně 8,5 - 10 hodin

18 let a více

průměrně 7,5 - 9 hodin


Poslední články

Světový den spánku nebo Mezinárodní den zdravého spánku, který s námi oslavíte?

V kalendáři můžete najít spoustu zajímavých svátků a dní, které jsou zasvěceny nějaké činnosti, problematice a podobným událostem. Mezi touto širokou škálou najdete i den spánku. Nebo vlastně rovnou dva dny spánku. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy se vlastně slaví? To se dozvíte v našem článku.

číst více

S usínáním vám může pomoct i To-do list

Ráno musíte brzy vstát, abyste stihli všechny své povinnosti, a přitom se večer cítíte nejvíce čilí? A tak jdete brzy do postele s pocitem, že se musíte dobře vyspat a načerpat energii. A ono ne a ne usnout. Pořád vás myšlenky zavádí ke složitým představám a vy i přesto, že se cítíte unavení, neusnete. Jde to takhle každý den? Tak to je na čase něco změnit a občas vám může pomoct i taková maličkost jako je tzv. to-do list.

číst více

Diskuse k článkuzadaný e-mail nebude u otázky zobrazen