zpět seznam článků

Naše tělo nikdy nespí! Co se s tělem děje během spánku?

Každý den uleháme ke spánku a s usnutím se propadáme do jakéhosi stavu bezvědomí. Občas nás může vytrhnout zpět do reality sen, který je tak živý až se z něj procitneme během noci, ale většinou nás dokáže probudit až zazvonění budíku. Naše tělo však tak úplně nespí, jak bychom si mohli mylně myslet. Co se s tělem děje během nočního odpočinku?

Spánek jako léčba svalů

Náš dech a tep jako ve zpomaleném filmu

Sice máme pocit, že během spánku vše ubíhá tak nějak rychleji a najednou je zase ráno, avšak naše fyziologické procesy se naopak dostávají do tempa zpomaleného filmu.  Například náš dech se prohlubuje a k nádechům dochází méněkrát za minutu. Stejný jev se děje s naším krevním tlakem, který klesá a nezapomínejme ani na tepovou frekvenci. Ta se během spánku snižuje o třetinu až polovinu úderů za minutu. Důležité je zmínit, že spánek má několik fází. Jejich střídání také ovlivňuje zmíněné procesy v těle.

Spánek = hormonální bouře?

Proč bychom nemohli ve spánku překonat náš strach z výšek, pavouků nebo stísněných prostor? Protože překonávat strach nám pomáhá hormon adrenalin. Hladina tohoto hormonu se však během noci výrazně snižuje. Naopak se velmi výrazně zvyšuje hladina růstového hormonu, který nám v dospělosti samozřejmě již nepomáhá růst do výšky. Pomáhá však obnovovat starou tkáň a vytvářet novou. To je nutné pro regeneraci a odpočinek našich svalů. Proto by ke správnému životnímu stylu neměla patřit pouze vyvážená strava a dostatek pohybu, ale především kvalitní spánek.

Je vám divné, že během noci běžně nemusíte odcházet na záchod? To díky hormonu s názvem adiuretin, který snižuje množství moči v močovém měchýři. Spánek by se také dal nazvat dietou, jelikož během spánku uvolňuje naše tělo hormony, které potlačují chuť k jídlu.
 

Spánek jako léčba svalů

Je všeobecně známo, že spánek je lék téměř na všechno. Velkým léčitelem je i v případě našich svalů. Nejen, že je regeneruje, jak už bylo zmíněno, je dokonce dokázáno, že spánek pomáhá léčit zranění svalů apod.

Je velmi zajímavé, že během určité spánkové fáze doslova nelze hýbat jakýmkoliv svalem kromě očních a dýchacích svalů. Tato fáze vám zabraňuje prožívat fyzicky sny, tudíž vás nemůže vzbudit ani ten nejživější sen. Někteří z vás možná teď namítnou, že se jim to určitě již stalo. Je téměř jisté, že si pletete pohyb ze snu s předspánkovým záškubem. Toto trhnutí nastává velmi těsně před usnutím, kdy již téměř spíte a najednou sebou bezděčně škubnete a jste opět vzhůru. Příčina nebyla zatím jednoznačně odhalena.

Je tedy jasné, že tělo spánek potřebuje více, než si myslíme. Tento způsob relaxace a regenerace totiž nenahradí vůbec nic. Pokud máte problém s usínáním a samotným spánkem zastavte se u našich specialistů na prodejně ProSpánek a  jistě najdeme řešení vašich problémů.


Poslední články

Jaro i ve vaší ložnici!

Jaro přináší spoustu krásných věcí, na které se těšíme celou zimu. První sluneční paprsky hned zlepší každému náladu a první jarní kvítky vykukují z trávy. Pojďme si to jaro pustit i do našich ložnic! Jak na to? Čtěte dál.

číst více

Doprava nebo montáž postele? S námi se o nic starat nemusíte!

Zvažujete nákup nové postele, ale bojíte se, že ji nesložíte správně? Nechcete svou novou postel poškodit nebo nemáte nikoho, kdo by vám s tímto nelehkým úkolem pomohl? Nezoufejte a čtěte dál!

číst více