zpět seznam článků

Matrace a rošt, spojení na celý život

Zatímco postel ve vaší ložnici musí odpovídat především vkusu a představám o designu, materiálech a barvách, matrace a rošty zajišťují váš komfort během spánku a musí vyhovovat hlavně z hlediska ortopedického.
 
Rošty jsou naprosto stejně důležité jako matrace. V případě disharmonie nebude váš spánek nikdy tak kvalitní, jak by se dalo očekávat a zaručí vám ho pouze dokonalá souhra mezi všemi součástmi. Pokud tedy už vlastníte postel a matraci, určitě by vás měl zajímat i rošt.

Matrace a rošt na segmentovém roštu TEMPUR.

Rošt prodlužuje vaší matraci životnost

Přesně tak, výběr kvalitního roštu se úzce odráží na životnosti vaší matrace. Pro maximální využití všech nabízených výhod kvalitní matrace je důležité myslet i na kvalitní uložení v podobě roštu.
 
Rošt zabezpečuje nejen správné uložení matrace, ale také dostatečnou vzdušnost matrace a odvětrání vlhkosti. Omezuje tak riziko vytvoření zdravotně závadných plísní a roztočů.
 
Při výběru podkladu matrace je potřeba zohlednit také typ matrace. Umístění jakékoliv matrace na sololitové desky, jenž nemůže zaručit dokonalé odvětrávání vlhkosti, není nejšťastnějším řešením. Se základním typem nepolohovatelného lamelového roštu nikdy neuděláte chybu.

Segmentové nebo lamelové rošty

Rošty podle provedení podpůrných prvků rozdělujeme na dvě základní skupiny – lamelové a segmentové. Lamelové rošty se odlišují uložením jednotlivých lamel, šířkou a i jejich počtem a u vyšších modelů můžeme nastavit jejich tuhost v oblasti beder nebo ramen.
 
Kvalitnější rošty se nacházejí ve skupiny segmentové. Zde vás překvapí dokonale pružná podpěra těla, která optimálně rozloží vaši váhu. Každý segment přitom reaguje na váhu těla samostatně a lze nezávisle nastavit jeho tuhost
 

Objímky pro úpravu tuhosti na roštu Ahorn Primaflex Detail pístu polohovatelného výklopného roštu Ahorn Primaflex Detail ovladače motorem polohovatelného roštu Ahorn Primaflex

Ještě vyšší komfort s polohovacím roštem

Rádi se uvelebíte v posteli s dobrou knihou nebo s oblibou sledujete televizi z postele? Pak by neměly uniknout vaší pozornosti postelové rošty s možností polohovaní.
 
Základním modelem v této oblasti jsou rošty polohovatelné ručně v oblasti nohou a zad. Ty jsou přes vyšší poskytovaný komfort stále cenově velmi dostupné a v nabídce je najdete i ve výklopné variantě pro snadný přístup k úložnému prostoru.
 
Nejvyšší dostupný komfort poskytují motorem polohované rošty, které plynule mění svou polohu. Jejich nevýhodou může ale u postelí s úložným prostorem být právě motor, který zabírá více místa.

Tyto benefity si ale bohužel neužijí majitelé pružinových matrací, které nejsou pro polohovací rošty vhodné…

Vhodnost polohovacích roštů podle typu matrace

typ matrace

nepolohovatelný rošt

polohovatelný rošt

Pěnové matrace

X

X

Pružinové matrace

X

-

Taštičkové pružinové matrace

X

X

Gelové matrace

X

X

Latexové matrace

X

X

X = rošt je vhodný pro daný typ matrace

Trh je v oblasti postelových roštů velmi různorodý, proto si nechte poradit.

DOBRÁ RADA:

Investujte vždy alespoň do základního typu lamelového roštu, který na rozdíl od uložení na pevnou desku nebo latě výrazně podpoří ortopedické působení vaší matrace.
 


Poslední články

Jaro i ve vaší ložnici!

Jaro přináší spoustu krásných věcí, na které se těšíme celou zimu. První sluneční paprsky hned zlepší každému náladu a první jarní kvítky vykukují z trávy. Pojďme si to jaro pustit i do našich ložnic! Jak na to? Čtěte dál.

číst více

Naše tělo nikdy nespí! Co se s tělem děje během spánku?

Občas nás může vytrhnout zpět do reality sen, který je tak živý až se z něj procitneme během noci, ale většinou nás dokáže probudit až zazvonění budíku. Naše tělo však tak úplně nespí, jak bychom si mohli mylně myslet.
číst více