zpět seznam článků

8 rad pro ideální spánek v zimním období - 2. díl

Spánek je velmi důležitý, jak pro naši fyzickou, ale hlavně i psychickou kondici. To platí dvojnásob v období zimních ponurých měsíců, kdy nás vyčerpává tma a chlad venku. Spousta podnětů najednou může nabourat naše spánkové zvyky. Ty jsou však nepostradatelné pro naše následné fungování. Přes noc se potřebujeme maximálně zregenerovat a dobít energii, aby lépe odolávalo špatným vlivům zimy a my si tak mohli užívat jen to krásné, co nám toto období přináší. Spánek je navíc výborná prevence před nachlazením a chřipkou, jelikož odpočatý organismus je silnější a nepodlehne nemoci tak snadno.

Zima 

Cvičením ku zdraví i správnému spánku 

Odborníci se shodují, že cvičení má pozitivní účinky i na usínání. Dopomáhá ke kvalitnějšímu spánku, ale zároveň pomáhá i se vstáváním, pokud jej zařadíte mezi své ranní činnosti.

Nemusíte denně dřít hodiny v posilovně, abyste unavili tělo a večer rychle usnuli. Naopak zvýšenou fyzickou námahu před spánkem nedoporučujeme. Ráno stačí krátká rozcvička nebo protažení svalů a uvidíte, že vám vaše tělo za pár týdnů poděkuje. Důležité je přimět se k této činnosti i v poměrně líných zimních měsících a vytvořit si tak zdravý návyk, který nám jistě vydrží i po zbytek roku.

Pryč s kofeinem

Že kofein není dobré pít ve večerních hodinách, je známá věc. Pokud máte však problémy se spánkem, vyvarujte se mu úplně. Konzumace kofeinu v dopoledních hodinách je v pořádku, ale v těch odpoledních už kávu raději vyměňte za ovocný nebo bylinkový čaj.

Ideální je zhruba půl hodinu až hodinu před spaním vypít meduňkový čaj, který má skvělé uklidňující účinky na náš organismus a napomáhá tak rychlejšímu usínání. V tomto zimním čase také krásně prohřeje zevnitř.

Ani zima, ani teplo

Ideální teplota na spánek je zhruba o 2° nižší než v ostatních místnostech. Pokud máte v ložnici tepleji, můžete se budit teplem nebo žízní. Naopak chladnější prostředí nám nepřidá u ranního vstávání, kdy se nám nechce z vyhřátých peřin. Stáhněte si na noc topení o pár stupňů.

Krátké vyvětrání před spaním a po probuzení je výborným pomocníkem i přesto, že je venku zima. Vzduch v místnosti se vymění a vám se bude hned usínat lépe.

A jaké přikrývky?

O matracích jsme již mluvili v první části tohoto článku, ale také přikrývkám bychom měli věnovat pozornost. I přikrývky mají svá specifika. Některé jsou vhodnější na léto, jiné na zimu. Na trhu se objevují také tzv. celoroční přikrývky, ty jsou vhodné po celý rok.

Naše babičky spávali pod pravou peřinou s peřím. Jestli však chcete na zimu přikrývku vyměnit, dnes již existuje spousta variant využívající moderní materiály. Ty dokážou zajistit vysokou hřejivost, a přitom jsou příjemně lehké a splývavé. Vhodná je za každých okolností přikrývka s vyšší gramáží náplně, právě ta je určená právě pro chladnější období a pro ty z vás, kteří se rádi zachumláte do objemné přikrývky.

Další rady, jak si dosáhnout ideální spánek v zimě naleznete v první části článku, 8 rad pro ideální spánek v zimním období. 


Poslední články

Světový den spánku nebo Mezinárodní den zdravého spánku, který s námi oslavíte?

V kalendáři můžete najít spoustu zajímavých svátků a dní, které jsou zasvěceny nějaké činnosti, problematice a podobným událostem. Mezi touto širokou škálou najdete i den spánku. Nebo vlastně rovnou dva dny spánku. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy se vlastně slaví? To se dozvíte v našem článku.

číst více

S usínáním vám může pomoct i To-do list

Ráno musíte brzy vstát, abyste stihli všechny své povinnosti, a přitom se večer cítíte nejvíce čilí? A tak jdete brzy do postele s pocitem, že se musíte dobře vyspat a načerpat energii. A ono ne a ne usnout. Pořád vás myšlenky zavádí ke složitým představám a vy i přesto, že se cítíte unavení, neusnete. Jde to takhle každý den? Tak to je na čase něco změnit a občas vám může pomoct i taková maličkost jako je tzv. to-do list.

číst více

Diskuse k článkuzadaný e-mail nebude u otázky zobrazen