zpět seznam článků

Čištění čalouněného nábytku

POZOR: Před každým čištěním nejdříve proveďte zkoušku na skrytých místech, abyste měli jistotu, že potahový materiál nepouští barvu, a že ho použitý čisticí prostředek nepoškodí.

Návod na údržbu a běžné používání potahové látky a koženky

Při výběru prostředků na čištění by měly být použity pH-neutrální prostředky. Pro efektivní čištění je důležité, aby se z potahové látku povedlo úplně vymýt čisticí prostředek, pokud se to nepovede, má to za následek rychlejší opětovné zašpinění.

Pokud však máte v plánu čištění celé sedačky či postele doporučujeme toto přenechat specializované firmě.

Základní údržba

Jako základní údržba čalouněných výrobků se bere pravidelné odstraňování povrchového prachu a drobných nečistot výhradně vysavačem o nízkém nebo středním výkonu. Doporučujeme nástavec na čalouněné materiály.

Pokud se čalouněný nábytek ušpiní, vznikne skvrna, ihned skvrnu vyčistěte. Tekutiny nejdříve odsajte přiložením čistých bílých ubrousků nebo utěrek. Pokud však skvrnu budete odstraňovat, až bude zaschlá, použijte tupý plochý předmět např. kraj ocelové lžičky.  Pokud však skvrnu ani tak neodstraníte, místo mírně navlhčete a postup opakujte. Většinu nečistot lze odstranit pomocí jemné savé houby, nebo bílé čisté bavlněné tkaniny s použitím vlažného roztoku neutrálního mýdla.

Nečistotu stírejte jemným tlakem krouživými pohyby, tahy směřujícími od kraje ke středu skvrnu, abyste zabránili jejímu zvětšování.

Textilii dočistěte vodou tak, aby po zaschnutí nevznikly viditelné okraje čištění. Zbylou tekutinu odsajte přikládáním čistých bílých hadříků nebo papírových utěrek/kapesníčků a po úplném zaschnutí jemně překartáčujte potahovou látku jemným kartáčem ve směru vlasu.

Dávejte pozor na to, aby vlhké čištění probíhalo na povrchu a nedošlo k promáčení celé textilie. Po vyčištění plochu vysajte vysavačem.

V případě silnějšího znečištění použijte suchou pěnu na čalounění a koberce.

Čalouněný nábytek především sedací soupravy doporučujeme nechat vyčistit celé alespoň jednou za rok odbornou firmou. Četnost celoplošného čištění záleží však jen na Vás a na Vašem způsobu používání výrobku.

Koženka je 100% syntetický materiál, proto nevyžaduje speciální péči a údržbu. Platí zde podobná pravidla jako pro údržbu čalouněných látek. Proto zde platí stejná pravidla pro čištění jako u čalouněné látky.

Důležitá fakta

  • Pravidelnou údržbou čalounění prodloužíte životnost materiálu
  • Nepoužívejte k čištění násilné metody a prostředky (ostré předměty, kartáče, brusné papír)
  • Nepoužívejte prostředky obsahující benzin, trychloretylen či jiná rozpouštědla
  • Po čištění čisticími roztoky, nechte čalounění důkladně vyschnout, než ho začněte opět používat.
  • Zabraňte vystavování nábytku přímému slunečnímu světlu
  • Pokud čalouněné výrobky mají oboustranné polštáře, doporučujeme je pravidelně otáčet, aby docházelo k jejich rovnoměrnému opotřebení.

Návod na údržbu a běžné používání kůže

Kůže je přirozeně krásným přírodním materiálem zvířecího původu se svými typickými znaky, jako jsou přírodní jizvy škrábance, pigmentové skvrny, drobné oděrky nebo vrásky.

Kůže je velmi odolný materiál s dlouhou životností. Pokud o výrobky z kůže budete pravidelně pečovat a dodržovat určitě zásady udrží si svoji krásu a přirozený vzhled.

K čištění kůže používejte pouze přípravky určené k ošetřování přírodní nábytkové kůže. I tady platí, že všechny čisticí prostředky pro ošetření kůže vždycky vyzkoušejte na skrytých místech podle návodu, abyste zjistili, jaké změny to vyvolá.

Všechny produkty používejte velkoplošně ode švu ke švu, skvrny, které zasahují hlouběji do kůže se nepokoušejte odstranit silným třením. Povrch by se tím mohl poškodit.

Nepokoušejte se nikdy odstraňovat skvrny rozpouštědly (odstraňovač skvrn, terpentýn, benzín…)

Kožený nábytek nikdy neošetřujte nevhodnými produkty, jako je krém na boty nebo pasta na parkety.

Kůži nevystavujte přímému slunečnímu záření. Nábytek z kůže neumísťujte do blízkosti tepelných zdrojů (radiátory, krby). Kůže může díky těmto vlivům vysychat nebo vyblednout a může dojít k následnému lámání či praskání.

Čerstvé skvrny a znečištění odstraňujte ihned za pomoci navlhčené utěrky nebo houby. Skvrna se odstraňuje jemnými krouživými pohyby. Poté se skvrna musí vysušit. Přebytečnou tekutinu vysajte papírovým kapesníkem. Jakmile kůže absorbuje tekutinu, může být skvrna nevratná.

Na kožené čalounění nikdy nepokládejte noviny nebo časopisy. Novinové barvivo může proniknout do struktury kůže a může způsobit její zbarvení.

Kompletní čištění a impregnaci sedací soupravy provádějte dvakrát až čtyřikrát za rok – dle intenzity užívání.

Poškození kůže světlé barvy

Kůže podléhá přirozenému stárnutí, především u světlých barev, které mohou časem žloutnout.

  • Povrchové ošetřování kůži čisticími prostředky, které běžně doma užíváte, může způsobit změnu barvy a poškození kůže.
  • Rychlý pokles jakosti a nečekané blednutí barvy či žloutnutí může být způsobeno dlouhodobým a přímým vystavením slunečnímu záření.

Zbarvení kůže v důsledku přestupu barevného pigmentu z oděvu nebo jiných výrobků přicházejících do kontaktu s povrchem sedačky samozřejmě není známkou snížené kvality kůže a nelze proto na toto poškození uplatňovat záruku!

Jak předcházet zbarvení kůže?

Přenosu barviva z oblečení pomáhá lidský pot, jenž obsahuje soli, tuk a organické kyseliny nebo zásady, které barvivo rozpouštějí. Proto nikdy nesedejte na kožený nábytek ve vlhkém oblečení. Nepokládejte na kůži noviny a časopisy. Doporučujeme nejvíce namáhaná místa pravidelně impregnovat, což zabraňuje proniknutí barviv do kůže a fixuje barvu na povrchu.

Jak odstranit zbarvení kůže?

Pokud chcete zbarvení kůže odstranit, platí pravidlo „čím dříve, tím lépe“. Na čištění zbarvení nikdy nepoužívejte prostředky dostupné v běžných obchodech. Ve většině případů zbarvení pouze utuží.


Poslední články

Noční směny, jak se lépe vyspat? 2.díl

Každý snáší střídání směn jinak. Pro někoho je mnohem snadnější zvládat noční směnu a vyhovuje mu být přes noc aktivní a před den odpočívat. Ranní ptáčata naopak raději pracují brzo od rána přes den, ale večer už jsou brzy v posteli. Následujících několik rad vám může pomoct s usínáním po noční směně.
číst více

Nestihli jste jarní úklid ložnice?

Ložnice je místem, kde každý večer uleháme ke spánku a užíváme si klid domova. Aby byla i vaše ložnice oázou klidu, kde nemyslíte na práci nebo každodenní shon, je nutné mít ložnici uklizenou a zbavenou všech zbytečností.

číst více